TOPlist

Marketplace ve Windows Phone 7: Konečná podoba kategorií

Uvedení operačního systému Windows Phone 7 se začíná velmi výrazně přibližovat a vybarvovat se začíná i jeho konečná podoba. Už 16. září by měl Microsoft vydat finální verzi vývojářských nástrojů Windows Phone 7 dev kit, které si mimochodem v dostupné beta verzi k 23. srpnu stáhlo přes 300 000 zájemců. V souvislosti s tím nesmíme opomenout ani mobilní Marketplace, ve kterém si uživatelé nové aplikace budou moci nakupovat a stahovat do svých zařízení. Jednotlivé programy budou přehledně roztříděny do kategorií, jejichž konečnou podobu Microsoft nyní zveřejnil.

S mobilním Marketplace ve Windows Mobile 6.5 se Microsoftu příliš velkou díru do světa udělat nepodařilo. V USA a dalších zemích z něj uživatelé mohli nakupovat placené aplikace, ale tahle možnost se České republice obloukem vyhnula a zatím to vypadá, že stejná situace bude panovat i s uvedením Windows Phone 7 na trh. Nicméně ve Windows Mobile měl uživatel podstatně větší volnost a programy mohl do zařízení nainstalovat několika dalšími způsoby. U Windows Phone 7 budou pravidla zcela jiná a pokud se to s vydáním finálního buildu systému nezmění, bude jedinou cestou jak do systému nainstalovat programy, právě Marketplace, i když věřím, že Xda-developers v tomhle případě velmi rychle nabídne nějaké další řešení, ale to už odbočuji od hlavního tématu. Tím je oznámení finální podoby kategorií v mobilním Marketplace, do kterých budou jednotlivé aplikace tříděny. Není jich málo, 16 hlavních a dalších 25 podkategorií (celkem tedy 41). Každá aplikace bude moci být přiřazena pouze do jedné kategorie, což podstatně usnadní orientaci a vyhledávání. Na první pohled se může zdát, že je kategorií až příliš, ale toho bych se nebál. Pokud budu přímo v telefonu hledat nějaký program, přehledně rozčleněné kategorie by mě měly správně navést.

1. Knihy a příručky
– elektronické čtečky
– romány a novely
– naučná literatura
– příručky a manuály

- - -

2. Práce
3. Zábava
4. Finance
5. Hry
– akční a adventury
– Klasické a deskové
– karetní a hazardní
– rodinné
– hudební
– skládačky (puzzle) 
– akční
– sportovní a závodní 
– strategie
– hry společné pro Xbox

- - -

6. Zdraví a sport, fitness
– diety a výživa 
– fitness
– zdraví

7. Životní styl
– komunita
– jídlo a stravování
– venkovní život
– nakupování

8. Hudba a video
9. Navigace
10. Zprávy a počasí
11. Fotografie
12. Produktivita
13. Sociální aplikace
14. Sporty
15. Nástroje
16. Cestování
– průvodce po městech
– jazyky
– plánování
– cestovatelské nástroje

Tip: Zajímá vás Windows Phone 7? Pak byste neměli přehlédnout novou sekci v našem fóru, která se tomuto systému věnuje.

Vývojáři budou moci svá díla do Marketplace začít umísťovat v průběhu listopadu letošního roku. Bohužel to ale opět platí pouze pro “větší státy” a čeští vývojáři budou mít zase smůlu. Snad ale zpřístupnění placeného Marketplace a možnost přidávání aplikací nebude u českého Marketplace příliš dlouho blokována, protože to by Microsoftu při uvádění nové platformy na popularitě příliš nepřidalo.

Zdroj: WMExperts

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku