Domů » Články » MacX DVD Ripper Pro: ripování DVD na několik kliknutí (recenze)

MacX DVD Ripper Pro: ripování DVD na několik kliknutí (recenze)

V dnešní době se nositelná média už pomalu ztrácí z pultů obchodů. Pro každého je mnohem pohodlnější pracovat čistě s digitální stopou a filmy sledovat z externích disků nebo ze služeb, jakou je například Netflix. Ať jste na tom tak či onak, nástroj MacX DVD Ripper Pro je jako šitý na míru oběma skupinám.

Na trhu je sice podobných softwarů celá řada, jen málokterý se však vyznačuje jednoduchým prostředím a nastavením, jehož obsluhu zvládne i naprostý laik. Pojďme se tedy rovnou na celý program podívat.

Instalace jako každá jiná

Instalaci zvládne každý. Program si stáhnete z webu vývojářů a nainstalujete klasickým způsobem. Po prvním spuštění vás program uvítá a nabídne vám okno, ve kterém buďto provedete zakoupení licence (přesměruje vás na web), anebo software rovnou aktivujete již zakoupeným licenčním kódem.

rip-scr-fift

Na výběr máte mezi verzí pro Mac, což byl můj případ, nebo verzí pro operační systém Windows. Zajištěna je podpora Microsoft Windows 98, NT, 2000, 2003, XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 a Windows 10. V případě OS X/macOS je zajištěna kompatibilita se systémy Mac OS X Leopard, Snow Leopard, Lion, Mountain Lion, Mavericks, Yosemite, El Capitan a Sierra. Nevýhodou může být slabá jazyková podpora, program podporuje pouze základní sadu jazyků v čele s angličtinou. Češtinu byste hledali marně.

První spuštění

Po aktivaci licence se vám již v plné kráse odhalí okno programu, v němž naleznete několik hlavních položek, a to Disc, Folder a Image. Ty slouží k vybrání zdroje či zdrojového souboru – v sekci Disc vyberete pouze zdrojovou mechaniku, pod sekcí Folder vyberete zdrojovou složku se soubory VIDEO a AUDIO, a nakonec pod tlačítkem Image můžete jako zdroj zvolit soubor obrazu disku (ISO).

zakladni_obr

V horním menu se dále nachází tlačítko Clear (vyčistit), kterým vymažete seznam načtených souborů. V sekci Options (nastavení) si můžete nastavit požadovaný jazyk, jak se má program zachovat po dokončení práce, četnost sledování aktualizaci a podobně. Nic složitého.

nastaveni

V neposlední řadě se na pravé straně hlavního okna programu nachází tlačítka pro rychlou kontrolu aktualizací, kontakt na vývojáře v případě řešení potíží a okno s ovládacími prvky, ve kterém si můžete prohlédnout, jak bude vypadat váš výsledek ripování. Oceňuji také možnost nastavení počtu jader procesoru, která se budou na konverzi videí podílet.

Ripování v akci

Pro účely testování jsem jako zdroj zvolil ISO soubor s videem z DVD nosiče. Načtení bylo bleskové a po pár sekundách mi program nabídl seznam s výběrem přednastavených výstupů, mezi nimiž nechybí příprava videa pro iPhony, iPady, řadu zařízení se systémem Android či služby jako Facebook, YouTube a Vimeo – a samozřejmě celá řada dalších.

Ripovací nástroj přitom podporuje celou řadu souborů – jmenovitě lze například ukládat do AVI, MP4, FLV, WMV, MOV, MPEG, MOV, MP3 atd.

Po vybrání požadovaného výstupu je na vás jen možnost zvolení si mezi nízkou a vysokou kvalitou ripování. V případě nastavení vysoké kvality počítejte, že si na výsledek nějakou dobu počkáte. Se snižující se kvalitou klesá i celková doba zpracovávání souboru.

Po nastavení výstupu máte možnost si také vložit do videa i vlastní titulky, nastavit si rozlišení nebo lze video v jednoduchém editoru ořezat do požadované podoby (k dispozici je i nástroj na sloučení video stop). Samozřejmostí je možnost nastavení kodeku, toku dat či poměru stran. Z hlediska audia lze nastavit kodek, přenosovou rychlost nebo počet kanálů.

Ve chvíli, kdy máte vše připravené můžete nechat software pracovat kliknutím na velké tlačítko Run (spustit). V případě, že máte načtených video souborů více, program je všechny řetězově zpracovává postupně za sebou a ukládá do zvoleného místa, které lze libovolně měnit na hlavní obrazovce (úplně vespod).

Závěrečné hodnocení

MacX DVD Ripper Pro je jednoduchý, funguje spolehlivě a nabízí vše, co by člověk k ripování DVD potřeboval. Zamrzí akorát omezený počet jazyků a nepříliš moderní vzhled – v jednoduchosti je však síla. Aktuálně můžete MacX DVD Ripper Pro pořídit za zvýhodněnou vánoční cenu, program stojí 19,95 dolarů (přibližně 520 Kč).

Běžně je MacX DVD Ripper Pro k dostání za necelých 60 dolarů (přibližně 1 550 Kč), a to je, vzhledem k šířce využití programu, poměrně hodně.

Licence zdarma, avšak bez aktualizací

Na vánoční svátky si výrobce připravil speciální akci, v rámci které nabízí každý den 1 000 licencí na plnou verzi aplikace zdarma (stačí pouze zadat váš e-mail), avšak u této licence nejsou dostupné budoucí aktualizace aplikace. Ušetřit však nyní můžete i při nákupu verze s aktualizacemi, ta je totiž ze 60 dolarů zlevněná na necelých 20 dolarů (cca 520 Kč), což už je celkem přijatelná cena.

dvdripper_akce

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

3 komentářů

  1. Zajímavé ale neexistuje už mraky programů zdarma? Já na Ubuntu používám program DeVeDe který je zdarma a úžasně jednoduše funkční už spoustu let.

  2. Dobry den, pogram mam ale pri pokusu o ripovani cd se vzdy stahne jen jedna zvukova stopa a jen jedna stopa s titulky, poradi nekdo co s tim?Dekuji za radu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).