Domů » Bleskovky » Lifx Clean je první chytrá žárovka, která vám vyčistí okolní vzduch

Lifx Clean je první chytrá žárovka, která vám vyčistí okolní vzduch

Asi málokoho baví pořád dokola něco utírat. Ví to i společnost Lifx, která přišla jako první s řešením v podobě chytré žárovky Lifx Clean, jež umí díky antibakteriálnímu a dezinfekčnímu světlu hygienicky čistit plochy i okolní vzduch.

dezinfikujici zarovka

Lifx Clean disponuje všemi funkcemi jako chytré žárovky Lifx A19 a A60, včetně ovládání pomocí mobilní aplikace a podpory hlasových asistentů Alexy a Asistenta Google i ekosystému pro chytrou domácnost Apple HomeKit. Hygienicky čistit povrchy dokáže díky tomu, že vyzařuje vysokoenergetické světlo o vlnové délce 405 nm, což má dezinfekční účinek na mikroby.

UVC vs. HEV světlo

K dezinfekci ploch se běžně používá UVC světlo, to však ve větších dávkách není pro člověka a zvířata bezpečné. Vysokoenergetické viditelné (HEV) světlo oproti tomu nemá na lidi nebo zvířata škodlivý vliv a nevyžaduje použití ochranného vybavení, čištění však trvá déle.

Přečtěte si takéNedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

První testy ukazují, že 70 % bakterií žárovka zahubí do dvou hodin. Čím blíže je světlo povrchu, tím je čištění efektivnější. Pokud je použito jako podskříňkové osvětlení, vykazuje Lifx Clean podle výrobce za stejnou dobu efektivitu vyšší než 80 % a až 99,99 % přes noc. Společnost nyní také testuje účinnost žárovky ve vztahu ke COVID-19.

Dostupná bude v bílé a barevné verzi a do prodeje se má dostat – na trzích jako Evropská unie, Austrálie nebo Velká Británie – koncem roku. Předpokládaná cena je v přepočtu necelých 1 600 korun.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments