Domů » Bleskovky » Lifx Clean je první chytrá žárovka, která vám vyčistí okolní vzduch

Lifx Clean je první chytrá žárovka, která vám vyčistí okolní vzduch

Asi málokoho baví pořád dokola něco utírat. Ví to i společnost Lifx, která přišla jako první s řešením v podobě chytré žárovky Lifx Clean, jež umí díky antibakteriálnímu a dezinfekčnímu světlu hygienicky čistit plochy i okolní vzduch.

dezinfikujici zarovka

Lifx Clean disponuje všemi funkcemi jako chytré žárovky Lifx A19 a A60, včetně ovládání pomocí mobilní aplikace a podpory hlasových asistentů Alexy a Asistenta Google i ekosystému pro chytrou domácnost Apple HomeKit. Hygienicky čistit povrchy dokáže díky tomu, že vyzařuje vysokoenergetické světlo o vlnové délce 405 nm, což má dezinfekční účinek na mikroby.

UVC vs. HEV světlo

K dezinfekci ploch se běžně používá UVC světlo, to však ve větších dávkách není pro člověka a zvířata bezpečné. Vysokoenergetické viditelné (HEV) světlo oproti tomu nemá na lidi nebo zvířata škodlivý vliv a nevyžaduje použití ochranného vybavení, čištění však trvá déle.

Přečtěte si takéNedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

První testy ukazují, že 70 % bakterií žárovka zahubí do dvou hodin. Čím blíže je světlo povrchu, tím je čištění efektivnější. Pokud je použito jako podskříňkové osvětlení, vykazuje Lifx Clean podle výrobce za stejnou dobu efektivitu vyšší než 80 % a až 99,99 % přes noc. Společnost nyní také testuje účinnost žárovky ve vztahu ke COVID-19.

Dostupná bude v bílé a barevné verzi a do prodeje se má dostat – na trzích jako Evropská unie, Austrálie nebo Velká Británie – koncem roku. Předpokládaná cena je v přepočtu necelých 1 600 korun.

Martin Duchoslav

Diskuze k článku

  1. Ehm. Ono je to jako fakt pro lidi neškodné? O HEV popravdě slyším poprvé, tak jsem si to nechal vyhledat. A jaké to překvapení. Všechny zdroje, co jsem našel, píšou o HEV jako o škodlivém světle, které negativně ovlivňuje člověka, především sítnici. Dokonce se píše o pověstném modrém světle u monitoru, mobilu apod, které prý spadají také do HEV spektra. Jedna studie to sice rozporuje, ale také to nevyvrací.
    Takže jaksi pochybuji o zdravotní nezávadnosti této žárovky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).