Sledujte nás na YouTube

Letos nanovo: Zaměstnanec Applu opět ztratil prototyp iPhonu

Historie se opakuje: jeden ze zaměstnanců společnosti Apple ztratil během horkého červencového večera v sanfranciském baru prototyp nového iPhonu.

Pokud si říkáte, že už jste tenhle příběh kdysi slyšeli, pak vás paměť neklame, velice podobný scénář už odehrál v dubnu loňského roku. Zaměstnanec společnosti Apple, který jako jeden z mála dostal na testování ještě nepředstavený a pečlivě utajovaný prototyp iPhone 4, si šel po práci povyrazit z kopýtka do jednoho z barů v Kalifornii. Ke konci večera ho chmelové opojení ale zmohlo natolik, že odešel a nechal po sobě u baru i iPhone 4. Nálezce jej prodal redakci serveru Gizmodo za 5 000 amerických dolarů, za což byl později soudně potrestán, štáb redaktorů Gizmodo dostal od Applu zákaz vstupu na všechny jejich keynote, nicméně zaměstnanci, který se prohřešku dopustil, bylo odpuštěno a nedostal vyhazov z práce.

V červenci se podobná situace odehrála v jednom z mexických barů v San Francisku. Jiný zaměstnanec Applu tentokrát zapomněl v baru prototyp dlouho očekávaného modelu iPhone 5, který má být představen nejspíše až začátkem října tohoto roku (spekuluje se ale také o příštím týdnu). Je těžké vysvětlit opětovnou nedbalost ze strany zaměstnanců společnosti; jediný, kdo se z loňského incidentu poučil, byl nálezce prototypu. Ten na sebe nenechal hned po nálezu upoutat mediální pozornost, ba naopak se mu stále daří zůstat inkognito a na žádném ze zahraničních zpravodajství se neobjevily nové informace, ani fotografie ztraceného prototypu. Paradoxní je, že se vyšetřovatelům Applu podařilo lokalizovat telefon pomocí GPS, spolu s policií pak navštívili dům, kde se iPhone 5 měl nacházet. Ačkoliv se dvacetiletý mladík, který v domě bydlí, přiznal, že v noci, kdy se zařízení ztratilo, se skutečně v mexickém baru Cava 22 nacházel, nález prototypu popřel a ani policie v jeho bytě po prohlídce nic nenašla.

 

-

Vzhledem k tomu, že při loňské ztrátě byl nový iPhone 4 uzavřen v krytu, který měl připomínat tehdy prodávaný iPhone 3GS, dá se předpokládat, že i aktuálně ztracený iPhone 5 měl podobný typ kamufláže. Apple zpočátku na dotazy médií ztrátu zařízení odmítal, podle dostupných informací prý ale den po ztrátě kontaktovali místní policii s upozorněním, že prototyp má nevyčíslitelnou cenu. Majitel baru a restaurace Cava 22 také potvrdil, že minulý měsíc několikrát přijímal telefonáty s dotazem, zda se v jeho podniku nenašel nějaký iPhone. Je otázkou, zdali si některý ze zpravodajských serverů troufne koupit ztracený prototyp, jelikož by se dopustil prohřešku proti zákonu, kde stojí Každá osoba, která si vědomě koupí majetek, který byl získán nelegální cestou, může být odsouzena až k jednomu roku vězení. Bez postihu by nezůstal ani nálezce, který prozměnu spadá pod kalifornský zákon z roku 1872, jenž zní Každá osoba, která nalezne majetek a ví, kdo je pravděpodobně jeho majitelem, se dopuští krádeže“.

-

Podle posledních informací to vypadá, že nový iPhone nabídne o něco větší displej s úhlopříčkou 3,7″. Rozlišení zřejmě zůstane stejné, změní se však tvar středového tlačítka a dočkáme se dalšího úbytku tloušťky.

Zdroje: Cnet, PocketNow

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

10 komentářů

 1. To neztratil to tam úmyslně nechal :)
  Přeci at mi nikdo neříká že v Apple mají nějaký prototyp a hned sním jdou zachlastat.
  Mě osobně se ještě nestalo abych šel do baru či do hospody a nechal tam telefon. Já i osobně sebou do hospody a tak beru low-end nikoli Smartphone ten jen málo. Mě toto připadá jen aby se Apple zviditelnil a aby se o tom všude psalo jaký je to ten daný člověk co to ztratil blbec. Ještě je zarážející že ten dotyčný co to našel nenatočil video či nepořídil foto a hned to prodal za 200$…. to je směšné. Já něco takového najít tak hned beru DHD a natáčím video a pořizuji fotky at to každý vidí:)

 2. Nemyslim si, že to byl úmysl, ačkoliv mě to taky napadlo při psaní článku. Apple si až na loňskou ztrátu iphonu dává dost pozor, aby se jejich plánovaná zařízení (ať už počítače, nebo mobilní gadgety) neobjevila na veřejnosti před oficiálním představením. Z jednoduchýho důvodu: když mají zrovna všude po světě v prodeji iPhone 4 a člověk, kterej si ho chce koupit zjistí, že (čistě hypoteticky) novej model bude vypadat mnohem líp a mít třeba o hodně lepší hardware, tak si pochopitelně počká a nekoupí si současně prodávaný model, čímž by Apple prodělal. A zadruhý to není značka, která by potřebovala takovouhle lacinou reklamu, jsou lidi, kteří produkty Applu od srdce nesnášejí a lidi, kteří je milují, jsou svý značce loajální a koupí si další jejich produkt i kdyby trakaře padaly. Viz třeba při představení iPadu nebo iP4 se před prodejnamy Apple strojily obrovské fronty aniž by museli vyhlašovat akci podobnou #htczapolovic. Tím nemyslím nic ve zlém proti HTC, jenom odůvodňuju, proč si myslím, že to není reklama.

 3. No tak já osobně ani nepotřebuji vidět nástupce daného modelu když vím kdy se přibližně představí a kdy ho koupím. Ale jen je prostě zajímavé že iPhone 4 také ztratili před představením a teď se to znova opakuje a též před představením které bude za nedlouho. Věřím tomu že další iPhone také ztratí. :)

 4. radospol (neregistrovaný)

  to Ruslan: ” Viz třeba při představení iPadu nebo iP4 se před prodejnamy Apple strojily obrovské fronty aniž by museli vyhlašovat akci podobnou #htczapolovic. Tím nemyslím nic ve zlém proti HTC, jenom odůvodňuju, proč si myslím, že to není reklama.”

  Ono to nejde ani porovnavat, lebo keby mal iny vyrobca (htc,samsung…)jeden model rocne,tiez by sa tvorili obrovske fronty nedockavcov. Inak toto moze byt cisty marketing, aj nemusi,ale to sa my mozme len dohadovat. :)

 5. premikkoci (neregistrovaný)

  Apple si nemusí dělat takovou trapnou reklamu. Už předem je jasné, že se budou na iphone 5 stát řady i několik dnů před apple store. Ono se taky neni divit, když vydá jeden model za rok. Kdybych byl uživatel iphonu a zároveň se zájimal o telefony, tak bych po roce čekání chtěl taky novej iphone, co nejdřív…. Já jako uživatel wp7 se taky nemůžu dočkat na nový samsung s WP7 a už vím, že jak se dostane k nám na trh, tak si jej půjdu koupit. Problém je však v tom, že o WP7 neni takový zájem jako o iphone, takže nebudu za ovci a nebudu muset čekat ve frontě několik hodin po roce čekání na novej model.

 6. Tom Vysoudil (neregistrovaný)

  Vlastimil: Jedna vec tve dedukci chybi. Kdyby to bylo udajne umyslne jako u 4ky, proc nejsou nikde jedine znamky po fotkach apod jako minuly rok? Navic u obou pripadu se hrozilo soudama, pokutama a vyhazovama z prace. To jestli to je nahoda nebo umysl ale vi jen ti co provedli

 7. Standa (neregistrovaný)

  Apple pro mě byla firma, která uměla vyrobit jednoduché zařízení funkční a reprezentativní. Ale má zapotřebí bulvár poslední doby? Vždyť ty směšné patenty (kdyby šlo aspoň o pokrok…) a “úniky” nejsou na úrovni, na jaké Apple obvykle hraje.
  To už i to HTC se snaží mít invenci aspoň v těch únicích… :-)

 8. mino (neregistrovaný)

  Tak úplna náhoda to určite není. Ale koho to zajíma ako vypadá(možno zmenia okruhle tlačitko na hranaté ako má Galaxy S2), podstatné je čo nové prinesie. Z pohľadu OS len veci z androidu, z pohľadu hw okrem dvojjadra, 8megapix foťaku a väčšieho displeja sa ešte len uvidí.

 9. nox (neregistrovaný)

  Pokud sam Apple tvrdi, ze ma nevycislitelnou cenu, tak bych ho s usmevem odevzdal a pozadoval zakonne 10% nalezne.

 10. morro (neregistrovaný)

  Nox: Nevím, jestli takové zákony zrovna platí v San Franciscu.

  Já si myslím, že se chce jen Apple zviditelnit, protože takhle se o něm aspoň píše. Nejde tak už snad ani o to zařízení, ale o to že se o něm bude mluvit “hele Apple tohle, Apple támhleto”, a hned je tu reklama ;). Pochybuji totiž, že nějaký zaměstnanec dostane do ruky prototyp nějakého zařízení a nenapadne ho nic lepšího než jít s ním zachlastat :D. To by totiž nenapadlo žádného člověka na takovém postu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *