K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Bleskovky » V letadle si brzy zavoláte, EAN síť je připravena ke spuštění

V letadle si brzy zavoláte, EAN síť je připravena ke spuštění

European Aviation Network (EAN), první integrovaná síť pro Evropu kombinující satelitní síť v pásmu S a pozemní LTE, je připravena ke komerčnímu provozu. Společnosti Deutsche Telekom, Inmarsat a Nokia, dokončily poslední technologický krok ve vývoji této sítě otestováním satelitu Inmarsat uvedeného do provozu v září 2017. Mezi první zákazníky nové služby bude patřit letecká společnost British Airways.

Pozemní síť EAN tvoří zhruba 300 vysílačů instalovaných ve všech 28 členských státech Evropské unie a dále ve Švýcarsku a Norsku. V České republice se o instalaci pozemních vysílačů postaral T-Mobile a na našem území jsou celkem čtyři, což je počet dostatečný pro pokrytí celého státu i s blízkým okolím.

Síť EAN bude pasažérům v letadle během letu poskytovat nepřerušované vysokorychlostní připojení, které může přesahovat rychlost 75 Mbit/s na jedno letadlo. Síť je navržena tak, že se aerolinky (resp. letadla) o kapacitu sítě nebudou muset dělit s žádným klientem mimo oblast leteckého průmyslu. Pozemní část projektu je plně škálovatelná, takže lze v budoucnosti plynule reagovat na případnou potřebu zvýšení rychlosti přenosu.

Služba byla vyzkoušena během několika letů, při nichž probíhalo testování funkčnosti integrované satelitní a pozemní LTE sítě. Zkušební lety potvrdily, že síť v praxi splňuje projektované provozní parametry a pracuje s nízkou latencí (méně než 100 ms). EAN jednotka pro instalaci do letadel není nijak rozměrná ani těžká a její instalace do téměř jakéhokoliv letadla by tak neměla být problémem.

Letecké společnosti budou moci „Internet v oblacích“ komerčně nabízet svým cestujícím od první poloviny letošního roku. Jako první se tuto novou službu chystá zařadit do nabídky skupina International Airlines Group, která již začala s instalací zařízení pro EAN ve svých letadlech. Tuto skupinu tvoří mimo jiné letecké společnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. Radek (neregistrovaný)

  Uz se fakt zesim jak budu sedet v letadle vedle tlusteho rusa ktery bude hodiny zdarma a hlasite telefonovat pres whatsup apod. Kulturu cestovani to jiste pozvedne.

  • karamatom (neregistrovaný)

   ja sa teším na čecha čo vytiahne rezen ,ponožky cez sandale budu šmerdzec jak bedna, zboku ma bude tlačiť ladvinka
   alebo tvoj oblubený američan, mlaskauci ,revajuci, minimálne 200kg macík, ktorému budu mastne hranolky a KFC menu padať na zem a on to necha tak preto že je pra§a a doma v karavane je na to zvyknutý

   • vydris (neregistrovaný)

    proč nechá redakce na čském webu urážet čecha slovákem?

  • Mam pocit, ze pointa prispevku Radka nebyla v tom, ze to bude Rus, ale v tom, ze budeme vsichni muset poslouchat jak spoustu lidi naraz telefonuje v extremne malem uzavrenem prostoru po dobu nekolika hodin…
   Ale chapu Cechacci a Slovacci si tu musi dukazat, ze je jeden lepsi jak druhy, ze jeden na tomhle webu nema co delat… atd. Stydim se za oba narody uprimne a jsem rad, ze v UK tenhle problem v takovy mire neni..

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tak internet je dnes uz celkem bezna vec v letadlech a ze by tam nekdo volal pres VoIP jsem si jeste nikdy nevsiml. Je to aspon nejaky zpusob, jak se totalne neunudit v letadle. V tomhle je super Norwegian, kde maji net zadara, ale jinak si zaplatit tech par euro/dolaru neni problem. A pokud tohle povede k jeste vetsimu rozsireni v ramci letu po Evrope, tim lip.

 2. supermodel (neregistrovaný)

  „Vydris“, to je charita. Na salaši jim došly ovce ochotně poslouchat plky našich bratrů, tak chodí plakát na české weby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *