Domů » Bleskovky » V letadle si brzy zavoláte, EAN síť je připravena ke spuštění

V letadle si brzy zavoláte, EAN síť je připravena ke spuštění

European Aviation Network (EAN), první integrovaná síť pro Evropu kombinující satelitní síť v pásmu S a pozemní LTE, je připravena ke komerčnímu provozu. Společnosti Deutsche Telekom, Inmarsat a Nokia, dokončily poslední technologický krok ve vývoji této sítě otestováním satelitu Inmarsat uvedeného do provozu v září 2017. Mezi první zákazníky nové služby bude patřit letecká společnost British Airways.

Pozemní síť EAN tvoří zhruba 300 vysílačů instalovaných ve všech 28 členských státech Evropské unie a dále ve Švýcarsku a Norsku. V České republice se o instalaci pozemních vysílačů postaral T-Mobile a na našem území jsou celkem čtyři, což je počet dostatečný pro pokrytí celého státu i s blízkým okolím.

Síť EAN bude pasažérům v letadle během letu poskytovat nepřerušované vysokorychlostní připojení, které může přesahovat rychlost 75 Mbit/s na jedno letadlo. Síť je navržena tak, že se aerolinky (resp. letadla) o kapacitu sítě nebudou muset dělit s žádným klientem mimo oblast leteckého průmyslu. Pozemní část projektu je plně škálovatelná, takže lze v budoucnosti plynule reagovat na případnou potřebu zvýšení rychlosti přenosu.

Služba byla vyzkoušena během několika letů, při nichž probíhalo testování funkčnosti integrované satelitní a pozemní LTE sítě. Zkušební lety potvrdily, že síť v praxi splňuje projektované provozní parametry a pracuje s nízkou latencí (méně než 100 ms). EAN jednotka pro instalaci do letadel není nijak rozměrná ani těžká a její instalace do téměř jakéhokoliv letadla by tak neměla být problémem.

Letecké společnosti budou moci „Internet v oblacích“ komerčně nabízet svým cestujícím od první poloviny letošního roku. Jako první se tuto novou službu chystá zařadit do nabídky skupina International Airlines Group, která již začala s instalací zařízení pro EAN ve svých letadlech. Tuto skupinu tvoří mimo jiné letecké společnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments