Domů » Bleskovky » Kup nebo udělej si sám: Smartphone jako projektor hologramů

Kup nebo udělej si sám: Smartphone jako projektor hologramů

Na KickStarteru se objevil projekt HOLO Cardboard, který dokáže prakticky z jakéhokoliv smartphonu udělat promítačku holografických objektů a efektů, jimiž lze oživit již existující objekty. Celá věc přitom funguje vcelku jednoduše – displej smartphonu vysílá obraz nasnímaný z několika úhlů na průhlednou pyramidu, která obstará lámání světla tak, aby se obraz uprostřed pyramidy spojil do kýženého trojrozměrného objektu.

https://ksr-ugc.imgix.net/assets/010/445/949/17ba3084bf78a7d1e5754f3a73bf86d6_original.gif?w=680&fit=max&v=1461690493&q=92&s=9f854fc0d82a715e7ebbdbe15a00094b

Tvůrci projektu si kladou za cíl nastřádat v příštích 16 dnech 4 500 dolarů, zatím jsou v necelých dvou třetinách. Kromě samotné třístěnné skládací pyramidy (stojí 22 dolarů – asi 550 korun bez DPH) budou v nabídce sety s různými postavičkami a modely automobilů, pro něž budou připraveny různé holografické scénáře. Pokud se projekt zdaří, měly by první objednávky dorazit k přispěvatelům v červenci.

HOLO Cardboard - a mixed reality hologram for smartphones

Ještě dříve a levněji však můžete proměnit svůj smartphone v promítačku hologramů svépomocí. Potřebovat k tomu budete pouze transparentní obal na CD, čtverečkový papír, lepidlo/lepící pásku, tužku a nůž. S těmito komponentami lze podle následujícího návodu sestavit potřebnou pyramidu v domácích podmínkách.

Turn your Smartphone into a 3D Hologram | 4K

Holografický obsah lze pak pouštět z YouTube, například z tohoto kanálu. Důležité je pouze správně pyramidu na smartphonu vycentrovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).