TOPlist

Konkurence pro Apple Studio Display? Chytrý monitor od Samsungu je větší a levnější

Samsung Smart Monitor M8 1

Samsung v tomto týdnu uvedl na trh nový přírůstek do rodiny svých chytrých monitorů. Smart Monitor M8 byl poprvé odhalen na lednovém veletrhu CES, avšak do prodeje půjde teprve nyní. Díky termínové blízkosti se zahájením prodeje Apple Studio Display bude novinka od Samsungu spojována právě s nedávno představeným jablečným monitorem, i když obě zařízení cílí na odlišnou klientelu.

Chytrý monitor, který umí fungovat samostatně

Novinku od Samsungu lze používat jako běžný monitor k počítači, ovšem v zásobě toho má mnohem víc. Nejedná se o obyčejný displej, ale o svébytné zařízení s vlastním procesorem, systémem a integrovanými reproduktory.

Design nejvíce připomíná loňský iMac, a to díky podobnému provedení stojánku, čtyřem barevným variantám (bílá, růžová, modrá a zelená) a také nízkou celkovou tloušťkou 11,4 mm. Bradička s integrovanými reproduktory je ale oproti iMacu o poznání menší.

Zatímco iMac je displej a počítač v jednom, Samsung Smart Monitor M8 bude pravděpodobně sloužit víc jako monitor. Dá se sice používat i bez připojeného počítače nebo telefonu, ovšem v tomto scénáři budete omezeni zjednodušeným multimediálním prostředím s „televizními“ aplikacemi Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Apple TV apod. Pro účely ovládání tohoto prostředí vám Samsung k monitoru přidá ovladač, který se nabíjí přes USB-C.

Samsung Smart Monitor M8 2

Větší svobodu zažijete připojením externího zařízení. Podporovány jsou počítače s Windows i macOS nebo zařízení Samsung s podporou režimu DeX. Spojení je možné bezdrátově (skrze Wi-Fi 5, ale podporován je i protokol Apple AirPlay 2) nebo kabelem – na monitoru se nachází porty microHDMI a 2× USB-C, přičemž jedno z nich může sloužit k nabíjení externího zařízení výkonem až 65 wattů.

32 palců a 4K rozlišení

Oproti jablečné konkurenci má displej od Samsungu o poznání větší úhlopříčku 32″. Na této ploše se rozkládá matice 3 840 × 2 160 pixelů, tedy 4K. Monitory od Applu tak jsou díky menší úhlopříčce i vyššímu 5K rozlišení výrazně jemnější, navíc pokrývají širší barevný gamut DCI-P3, zatímco u Samsungu si musíme vystačit „pouze“ s 99% pokrytím sRGB. Obnovovací frekvence je standardních 60 Hz, maximální jas činí 400 nitů.

Jelikož displej obepínají tenké rámečky, Samsung k Smart Monitor M8 přibaluje webkameru SlimFit Stage, která se k displeji připojuje magneticky. Zvládá sledovat obličej uživatele a v případě potřeby jej i sledovat, jako tomu je u funkce Center Stage od Applu.

Cena a dostupnost

Samsung Smart Monitor M8 jde do předprodeje v těchto dnech. Cena pro americký trh je stanovena na 729 dolarů (asi 16 100 korun bez DPH). Dostupnost a cenu pro ČR zatím neznáme.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku