Domů » Články » KoalaPhone: Uživatelské prostředí pro seniory od českých vývojářů

KoalaPhone: Uživatelské prostředí pro seniory od českých vývojářů

Čeští vývojáři vytvořili jednoduché uživatelské prostředí pro telefony s Androidem, se kterým cílí hlavně na seniory a osoby s horší zrakovou orientaci. Podívejte se, jaké funkce KoalaPhone nabízí.

Přijde vám ovládání vašeho telefonu moc složité? Špatně se vám píše text na malé klávesnici? Nevidíte na malé ikonky? V tomto případě by vás mohlo zaujmout nové uživatelské prostředí KoalaPhone, které pochází od českých autorů. Pokud vám obrázky z aplikace připadají povědomé, pak vězte, že dříve autoři aplikaci vyvíjeli pod názvem Easy Phone.

KoalaPhone od základu zjednodušuje ovládání dotykových telefonů s Androidem. Jedná se o launcher, který po instalaci kompletně nahradí výchozí uživatelské prostředí od výrobce. Dostanete velkou klávesnici, zvětšený editor zpráv i přehledný seznam kontaktů a hovorů.

Autoři se chlubí unikátními aplikacemi optimalizovanými pro snadné ovládání – zvětšený je fotoaparát, prohlížeč fotek, budík nebo například svítilna. Jedná se o kompletní prostředí, ze kterého při běžném používání nikdy nemusíte odejít. Do nabídky menu si ale můžete přidat i odkazy na další programy, jako například na mapy nebo Skype.

Prostředí je možné přepnout do světlých nebo tmavých barev, lze rovněž nastavit vysoký kontrast písma pro lepší čitelnost. Tlačítka mají hmatovou a zvukovou odezvu, při dlouhém stisku prstu přečtou text nahlas. SMS zprávy lze nadiktovat hlasem (pokud je dostupné připojení k internetu). Pro rychlé zavolání pomoci slouží tlačítko SOS.

KoalaPhone vychází z rozsáhlého výzkumu na ČVUT FEL s více než 100 seniory, na základě testování bylo několikrát upravováno. Pochází od autorů her HexaLines, Star Jumper a Glow Smashout. Je plně akcelerované grafickým čipem, všechny animace by tedy měly být svižné i na starších smartphonech.

  

  

KoalaPhone lze nainstalovat na jakýkoli telefon se systémem Android 4.0 nebo novějším. Pro nastavení jako hlavního prostředí v telefonu stačí kliknout na tlačítko Domů a z nabídky vyberte KoalaPhone. Původní prostředí pak lze přepnout zpátky z nastavení KoalaPhone, pomocí položky Volba prostředí.

Odkaz na Google Play

KoalaPhone se aktuálně prodává s 25% slevou za 125 Kč, od 1. října 2014 jeho cena stoupne přibližně na 170 Kč. Trial verzi autoři bohužel nenabízejí.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

18 komentářů

 1. Vypadá to moc pěkně. Lepší než obchod, který je pro seniory nepřehledný a ani nebudou vědět jak a co s tím by bylo, kdyby aplikace byla v některých telefonech předinstalována. Neumím si představit, jak si nějaký dědoušek přidává platební kartu do Google Play a nakupuje… Nemluvě o tom (zkušenost od „vlastního“ seniora), že pro seniory je podstatná výdrž telefonu a mají raději zařízení bez OS, která jim vydrží nabitá třeba týden, než aby mysleli na to, že ten šmejd s Androidem musí každý den nabíjet,,,

 2. Dusan (neregistrovaný)

  super ale nikde som nenasiel moznost zmeny na slovensky alebo cesky jazyk. myslim si ze pre seniora dost vazny problem ak nevie po anglicky.

  • Tomáš Slavíček

   KoalaPhone je momentálně v češtině a angličtině, jazyk se automaticky určí podle jazyka telefonu. Další jazyky připravujeme (slovenština, němčina, španělština a další).

  • Dusan (neregistrovaný)

   super, prepol som telefon do cestiny a jazyk uz je OK. dakujem.

 3. petr (neregistrovaný)

  Moc pěkné. Bohužel opět placené. Já chápu,že vývojář taky musí něco pojíst a zaplatit složenkové,ale řekněte seniorovy,že by měl za něco takového platit. To to radši oželý. Nevím v čem je toto lepší než Big Launcher,ale hned na tvrdo platit 170 Kč aniž by si to člověk vyzkoušel mi přijde trošku přeháňka. Mimochodem nemusí se jednat nutně o seniory,ale třeba i o lidi co mají už slabší zrak a mají telefon s úhlopříčkou dejme tomu 3,5-4 palce tak ti mají potíž ty titěrné ikony vůbec rozluštit a mnohdy ani nepřečtou sms zprávu nebo se netrefí do těch titěrných tlačítek při psaní sms.

  • Big Launcher stojí 200 Kč.

  • thegid (neregistrovaný)

   Také nevím v čem je to lepší jak Big Launcher. Logicky to moc lehčí asi není. Ale podle mě by to ještě šlo zjednodušit.

  • Tomáš Slavíček

   Nerad bych zabíhal do srovnávání se, to ať udělají ostatní. Ale máme odlišnou koncepci, nejsme jen spouštěč aplikací, ale kompletní prostředí. Máme velkou klávesnici, upravené aplikace jako foťák, budík nebo prohlížeč fotek. Ovládání je navržené hlavně okolo volání a psaní SMS zpráv. Testovali jsme, aby se to starším lidem ovládalo opravdu dobře.

  • petr (neregistrovaný)

   thegid (neregistrovaný)

   Plná verze ano,ale pokud za něj nechceš platit tak se musíš smířit s tím,že budeš mít v každé sms po uplynutí zkušební verze adresu biglauncher.com což ti zabere v sms docela dost místa. A oželet plnou funkcionalitu. Nevím v čem jiném se liší placená verze od neplacené,ale na to základní to postačí. Máme ho 2x v rodině a plná spokojenost.

  • petr (neregistrovaný)

   Tomáš Slavíček

   to by mohla učinit redakce smartmanie. Sice to není tak trochu jejich šálek kávy,ale neškodilo by to.:D Jak jsem psal v jedné své reakci máme biglauncher 2x v rodině a je spokojenost. Tam je jediný problém,že je zvětšeno jen něco a když podržím tlačítko domů tak se to dotane na původní prostředí. Jen by mě zajímalo jestli to půjde třeba nainstalovat na straší verze androidu. Na jednom mobilu máme sand 2.3.6 a pochbuji,že by byl na tenhle mobil nějaká vyšší verze Androidu k dispozicy. Jinak za mě fandím těmhle projektům,protže mě to jednou bude čekat taky abych si to nainstaloval. :D

  • Tomáš Slavíček

   Nad nějakou formu free/demo verze přemýšlíme. Ale ještě zvažujeme, jestli omezit funkce (a ochudit uživatele o fotoaparát, galerii apod.), nebo raději připravit časový trial (aplikace by fungovala třeba týden, pak se zablokovala).

   Ohledně Androidu, zatím jsme nastavili minimální verzi na 4.0. Starší telefony často nejsou moc rychlé, objevují se tam různé chyby (třeba některé Samsungy neukazují signál). Uvidíme, jestli to bude mít cenu upravit i pro Android 2.3

  • Dano (neregistrovaný)

   Trial by bodol. Plne funkčný na týždeň. Pod Android 4.0 už asi netreba chodiť,dnes je inzerátoch kopa telefónov minimálne s 4.0.4 Androidom,1GHz procesorom a 512MB RAM a sú za pár šupov (pod 50Eur). Taká Xperia Neo ešte k tomu aj pekne fotí za tú cenu…

 4. Dano (neregistrovaný)

  Najväčší problém pri tejto aplikácii vidím v tom ako ju vôbec dostať do telefónu… Na to aby som mohol nakupovať musím mať v telefóne konto s kartou,to predsa nebudem dávať svojej babke do telefónu. Potom jedine urobiť jej vlastné konto,na chvíľu pridať kartu,zakúpiť a kartu znovu odobrať. Vypnúť všetku možnú synchronizáciu (záloha kontaktov OK,alem maily by tam chodiť nemali…) a mohlo by to byť fajn.

  Tá klávesnica vyzerá dobre,vidím že aplikácia SMS počíta znaky,možnosť ukazovať v menu iba aplikácie ktoré nastavím a dovolím ukazovať je tiež výborná,viem si predstaviť toto prostredie ako tu už bolo napísané aj pre bežných užívateľov ktorý majú radšej menší jednoduchý telefon… Poznám vo svojom okolí dosť ľudí ktorý funkcie nevyužívajú a „dotykáč“ s OS majú len preto lebo iné sa nedá kúpiť a dobre fotí.

 5. ugh (neregistrovaný)

  Po vizuální stránce dobrý, vypadá to svěže. Pokud bych kupoval android telefon, tak tohle bych se nestyděl prarodičům dát. Big launcher se mi nelíbí hlavně po grafické stránce.

 6. Videoreklama se mi zdá až příliš nahraná, jak tam stará paní dělá, že jí její starej samsung nevyhovuje a rozčiluje se nad ním :-D. Trial verze dělá launcher neprodatelný, protože reklama mě nepřesvědčila.

  • Reklama je naopak udelana pekne a prostředí samotne také.Gratuluji autorum k pekne praci s adekvatni cenou.

  • Tak mně určitě neoslovila… a ani samotná aplikace, kterou není možnost vyzkoušet. Tudíž jsme otci koupili BigLauncher za 200.

 7. Petr (neregistrovaný)

  Myslím, že je to lepší než Big launcher. Škoda jen té vysoké ceny. Máma už Biga má a pochybuju, že by si chtěla zvykat na nový a za dvě stovky fakt experimentovat nechci. Trial by bodla.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).