Domů » Bleskovky » KLDR má vlastní verzi systému OS X, hardwarové nároky jsou minimální

KLDR má vlastní verzi systému OS X, hardwarové nároky jsou minimální

Severní Korea je po celém světě známá striktním odmítáním čehokoliv, co pochází ze západních zemí a proto se v mnoha oblastech uchyluje k vlastním řešením. Nejnovějším počinem soudruhů z KLDR je v pořadí již třetí verze operačního systému Red Star OS pro stolní počítače a notebooky. Pokud se podíváme na zveřejněné screenshoty, tak každému je ihned jasné, kde se vývojáři z Korea Computer Center nechali inspirovat.

 

Uživatelské prostředí se totiž náramně podobá tomu, které znají majitelé počítačů s OS X od Applu. Snímky pocházejí od počítačového specialisty Willa Scotta, který měl tu čest strávit jeden semestr na místní univerzitě vědy a techniky v Pchjongjangu. Ta patří mezi první instituci svého druhu v KLDR, která je dotována zahraničními zdroji, což umožňuje studium osobám z jiných zemí.

 

Zpět ale k operačnímu systému. Red Star OS je založen na Linuxu a jeho vývoj sahá více než deset let do minulosti. Současná verze obsahuje vlastní internetový prohlížeč Naenara vycházející z Mozilly. Uživatelé s ním však mohou procházet pouze stránky na státem regulovaném intranetu. Mezi další nativní programy patří kopie aplikace Wine, která uživatelům dovoluje spouštět software určený pro chod na systému Windows.

 

Nároky operačního systému na hardware jsou v dnešní době opravdu minimální. Podle vývojářů má k bezproblémovému chodu stačit procesor Pentium III s taktem 800 MHz, 256 MB paměti RAM a 3 GB volného místa na pevném disku.  

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentářů

  1. Martin P. (neregistrovaný)

    Linuxová distribuce s GUI, které vypadá jako GUI Aqua na Mac OS X není hned Unix.

    Linux a Unix není to samé.

  2. Není nad bulvářinu, že?

  3. To, že má velmi podobný vzhled ještě neznamená, že se jedná o OSX, ne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).