Redakce doporučuje: 5 klávesnic pro vašeho Androida

Softwarová klávesnice patří k jedné z nejpoužívanějších věcí na chytrých telefonech, a díky slušné nabídce není třeba zůstávat pouze u jedné. Pojďte se s námi podívat na pět z nich, které nás v redakci nejvíce zaujaly.

Naše smartphony (a tablety) v mnoha ohledech nahrazují v běžném dni počítače a zvládáme na nich čím dál více věcí. Jednou z hlavních činností však zůstává komunikace, kromě volání napíšeme denně i mnoho textu. Některým uživatelům nemusí vyhovovat klávesnice, kterou nabízí samotný výrobce, a tak si mohou díky vývojářům, kteří řešili podobný problém, vybrat z široké nabídky alternativních aplikací.

My se dnes podíváme na pět klávesnic, které povýšily psaní na vyšší úroveň, nabízejí množství úprav, s trochou praxe výrazně zrychlí vaše psaní a jsou povětšinou zdarma. U každé z nich je nutné si chvíli zvykat, některé totiž nabízí nezvyklá gesta, nebo jiný způsob vybírání predikovaných slov. Všechny se však používáním učí, takže pak se psaní stává ještě efektivnějším a pohodlnějším.

Všechny dnes představené klávesnice vás samy provedou prvními krůčky, nastavit je a začít je používat tedy není problém, všechny také bez problémů zvládají češtinu.

SwiftKey

Klávesnice SwiftKey je jednou z neoblíbenějších a nejpokročilejších náhrad, kterou uživatel může využít. Zpočátku není použití úplně optimální, ale jak bylo zmíněno v úvodu, všechny alternativy se velmi rychle učí s uživatelem. Klávesnici můžete nechat „prohlédnout“ vaše emaily, SMS, Facebook a mnoho dalších aplikací, ze který se ihned naučí spoustu vámi často používaných slov.

  • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
  • Cena: zdarma

Po zaučení je predikce velmi přesná, často stačí napsat pouze první slovo, a poté již jen volit predikovaná slova; takto je možné napsat i celé věty téměř bez námahy. Dále je možné text zadávat držením prstu na displeji a přejížděním od písmene k písmenu tak, jak jdou ve slově za sebou. To je pohodlné především když máte k dispozici pouze jednu ruku. Klávesnice disponuje velmi dobrou autokorekcí, takže jí odpustíte i to, že nemá řádek navíc pro znaky s českou diakritikou – umí je totiž velice dobře doplňovat sama.

 

Písmena mají i sekundární znaky, které se vyvolají podržením, jehož délku si můžete také nastavit. Nabízených témat je přehršel, mnoho z nich je zdarma, další je možné koupit povětšinou za cenu okolo 25 Kč, případně v balíčku, které obsahují například 23 motivů za 150 Kč.


Klávesnice po chvíli používání nabídne zajímavé statistiky

Vývojáři aplikaci poměrně často aktualizují a vylepšují, nyní již pracují i na SwiftKey Beta, která bude pro predikce využívat princip neuronových sítí, takže by se měla stát ještě chytřejší.

Odkaz na Google Play

Hacker‘s keyboard

Hacker’s keyboard je v podstatě plnohodnotnou klávesnicí jak ji znáte z počítače, akorát zmenšená na malý displej mobilního telefonu. Tolik kláves je však na tak malý displej až příliš mnoho, takže i na displeji s uhlopříčkou 5 palců se nepíše příliš pohodlně.

  • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
  • Cena: zdarma

 
Vlevo je klávesnice v úspornějším zobrazení, vpravo pak v plném rozložení

Vše se ale dá nastavit, takže je možné zvolit si psaní na čtyřřádkové klávesnici, která je pro chytré telefony běžná a plné rozložení kláves nechat pouze na psaní v horizontální poloze. I v tomto případě je však psaní poměrně obtížné, ale s pomocí predikce, která se nabízí nad klávesami, jde psaní relativně rychle. Na výběr je pouze ze čtyř různých témat a nastavení je napůl v češtině a napůl v angličtině. České rozložení kláves však bohužel nastavit nejde, diakritiku je tedy nutné zadávat jak je běžné – podržením klávesy a přejetím zvolit znak.

Klávesnice je zdarma, ale jak se zdá, její podpora skončila v roce 2013, uživatelé si její používání však stále chválí.

Odkaz na Google Play

GO Keyboard

Klávesnice GO má na Google Play poměrně vysoké hodnocení, i přes to, že v neplacené verzi obsahuje reklamu, avšak v decentní formě. I přes to se nemohu ubránit myšlence určité otravnosti. Reklamy je možné se zbavit nadobro, ovšem za poměrně vysoký poplatek 150 Kč.

  • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
  • Cena: zdarma s reklamou, 150 Kč za odstranění reklamy

Na výběr je mnoho témat, které se stahují z Google Play. Trošku k zamyšlení je fakt, že většina motivů vyžaduje další oprávnění, mimo jiné například přístup ke kontaktům, nebo k poloze, což nám v hlavě rozsvítilo červený vykřičníček.

  

Klávesnici velmi dobře využijete, pokud máte rádi posílání emotikonů, těch je v nabídce opravdu hodně. Rozložení klávesnice je poměrně pohodlné a lze využít i swypování, které funguje spolehlivě a usnadňuje používání. Nastavení není příliš bohaté, pro běžné používání však stačí a je možné začít pohodlně psát „hned po vybalení.“

Fleksy

Další z klávesnic je Fleksy. Ta umožňuje propojení s účtem Google a zálohovat na ní slovníky, takže při změně telefonu ji nebudete muset učit vše nanovo. Nutno podotknout, že stejný způsob zálohování je i u SwiftKey a zálohu v různých formách nabízí i ostatní klávesnice, většinou však pouze na SD kartu. Příjemnější by bylo využití právě cloudových úložišť; paměťovou kartu totiž většinou ztratíte i s mobilem.

  • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
  • Cena: zdarma

Zajímavou a i svým způsobem vyzývavou vlastností Fleksy jsou hodnosti. Ty mají dané určité požadavky, které když naplníte, budete odměněni odznáčkem, kterých je v nabídce poměrně hodně. Nepočítáme však s tím, že by někdo klávesnici používal jen kvůli dosahování těchto malých cílů, jedná se tedy spíše o milníky, které mapují vaše používání aplikace.

  

Nastavení není příliš bohaté, je však možné používat gesta pro mazání slov, změnu vybraného slova autokorekcí, nebo pro schování mezerníku. Pokud potřebujete napsat slovo, které obsahuje diakritiku a slovník jej nezná, jedná se o vcelku trpělivost budující činnost. Je totiž potřeba podržet klávesu, ta však jako první nabídne znaky jako závorky a čísla, a až po další vteřině teprve například „E“ s háčkem, nebo čárkou. Slovník je však rozsáhlý, takže se do této situace nebudete dostávat často.

 

Témat je v nabídce přehršel, a to jak placených, tak zdarma. Klávesnice se také umí učit z vašich předešlých konverzací a slovníky automaticky zálohuje.

Odkaz na Google Play

Smart Keyboard

Poslední klávesnicí je Smart Keyboard, která je jako jediná z našeho výběru placená, v obchodě Play je hodnocená 4,1 hvězdičkou, avšak jako jediná nabízí i plně české a slovenské rozložení kláves.

  • Hodnocení na Google Play: 4,1, placená verze 4,5/5
  • Cena: zdarma na 30 dní, poté 66 Kč

Po instalaci si můžete stáhnout český slovník, takže není problém klávesnici začít používat hned. Co se týče motivů, klávesnice v základu nabízí několik vzhledů, mimo jiné iPhone, HTC, Samsung, nebo klasický bílý a černý. Další motivy je možné stáhnout, avšak poměrně kostrbatě – jsou totiž vytvářeny komunitou, a tak je nutné je po stažení uložit do složky sdcard/skins, teprve poté se objeví v nabídce.

  

Možnosti nastavení jsou poměrně široké a klávesnici jde velmi dobře přizpůsobit potřebám, ať již z hlediska velikosti, nebo například schování kláves, které často nepoužíváte (typicky mikrofon). Také je možné ji používat s pomocí gest, nastavit si můžete všechny čtyři směry – nahoru, dolů, doprava a doleva. Zálohu si můžete uložit na SD kartu a klávesnice bohužel nenabízí možnost swypování.

Odkaz na Google Play

Google Play nabízí desítky aplikací, které nahradí defaultní klávesnici, například i Google má svou vlastní, která je velmi dobře použitelná. V dnešním výběru naleznete pouze pár malou část z celku, budeme proto rádi, když se s námi v diskusi podělíte o to, jaká klávesnice nejvíce vyhovuje vám.

Nepřehlédněte také předchozí díly našeho seriálu:

Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku