Kirin 980 předčasně poodhalen. Podle benchmarků zadupe konkurenci do země

Loni na veletrhu IFA představila společnost Huawei svůj vlajkový čipset Kirin 970 s nativní podporou umělé inteligence, letos bychom se na stejné akci měli dočkat jeho následovníka. Pojďme se podívat na to, jakými parametry nás Kirin 980 oslní.

Poprvé se 7 nanometry

Podle screenshotů zveřejněných na čínských stránkách bude Kirin 980 vyroben 7nm procesem, čímž o pár dní předběhne čip Apple A12 pro letošní iPhony. Modernější výrobní proces, který patrně zajistí společnost TSMC, bude mít na svědomí lepší efektivitu čipsetu, tedy vyšší výkon při srovnatelné spotřebě.

Procesorovou jednotku bude u Kirinu 980 tvořit osm jader – čtyři jádra Cortex-A77 s taktem 2,8 GHz doplní čtveřice jader Cortex-A55. Grafické operace bude mít na starosti 24jádrový čip Mali-G72 MP24. Toto kombo zajistí obrovský výkon, podle benchmarku AnTuTu se bude pohybovat na úrovni 350 tisíci bodů; loňský Kirin 970 přitom zaznamenal něco málo nad 200 tisíci.

Lepší umělá inteligence i zpracování obrazu

Součástí Kirinu 980 má být i druhá generace specializované jednotky pro umělou inteligenci (NPU) a také obrazový procesor (ISP) pro rychlejší zpracování obrazových informací; dá se předpokládat, že i v řadě Mate 20 najdeme telefon se třemi čočkami hlavního fotoaparátu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku