Domů » Bleskovky » Kirin 980 předčasně poodhalen. Podle benchmarků zadupe konkurenci do země

Kirin 980 předčasně poodhalen. Podle benchmarků zadupe konkurenci do země

Loni na veletrhu IFA představila společnost Huawei svůj vlajkový čipset Kirin 970 s nativní podporou umělé inteligence, letos bychom se na stejné akci měli dočkat jeho následovníka. Pojďme se podívat na to, jakými parametry nás Kirin 980 oslní.

Poprvé se 7 nanometry

Podle screenshotů zveřejněných na čínských stránkách bude Kirin 980 vyroben 7nm procesem, čímž o pár dní předběhne čip Apple A12 pro letošní iPhony. Modernější výrobní proces, který patrně zajistí společnost TSMC, bude mít na svědomí lepší efektivitu čipsetu, tedy vyšší výkon při srovnatelné spotřebě.

Procesorovou jednotku bude u Kirinu 980 tvořit osm jader – čtyři jádra Cortex-A77 s taktem 2,8 GHz doplní čtveřice jader Cortex-A55. Grafické operace bude mít na starosti 24jádrový čip Mali-G72 MP24. Toto kombo zajistí obrovský výkon, podle benchmarku AnTuTu se bude pohybovat na úrovni 350 tisíci bodů; loňský Kirin 970 přitom zaznamenal něco málo nad 200 tisíci.

Lepší umělá inteligence i zpracování obrazu

Součástí Kirinu 980 má být i druhá generace specializované jednotky pro umělou inteligenci (NPU) a také obrazový procesor (ISP) pro rychlejší zpracování obrazových informací; dá se předpokládat, že i v řadě Mate 20 najdeme telefon se třemi čočkami hlavního fotoaparátu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. A ten cips kirin bude aj rozprávať ?

 2. Redakce takhle odvážně odhaduje, jaké budou poměru u budoucích SoC, zajímavé. Škoda že jim tak nejde minulost (viz aktuálně téma kolem Alcatelu) :)

  • Minulost Alcatelu je tema jen pro tebe, ostatni vedi, o cem je rec. Az budes mluvit se svym osetrujicim lekarem, pozadej ho, at ti vrati puvodni prasky, protoze ty nove nezabiraji. Tenhle tyden jsi otravnejsi nez obvykle.

  • Uni, ty o Alcatelu vůbec nemluv, posledně jsi na toto téma dost vyhořel až ti to redaktor musel vysvětlit jako pro (použiju jeho slova) nejméně chápajícího jedince na planetě.

  • To sis velice spletl ???? Vysvětloval HTC (no…), Alcatel na můj popud v článku opravoval. Jak může špatná schopnost vnímání textu úplně překroutit význam a udělat z tebe blba co?????

  • Kuba ti to musel vysvětlit nejméně chápajícího jedince na planetě, takže roli blba jsi převzal dokonale. :-D

  • htcjirka: A opět si za blba ???? Vysvětlovala skupina zmatenců ztužující se pod nickem „shepii (neregistrovaný)“, čímž že sebe udělal také hlupáka, protože diskuse byla nad jeho schopnosti ???? Tak jako očividně u tebe, jak aktuálně vehementně přesvědčuješ… Už ses aspoň naučil rozlišovat nicky s rozdílem 18ti znaků? Nebo začneš s ještě něčím jednodušším?

  • …-sdružující.“…, mít tak možnost editace co redakce…????

  • Kdepak, vyhořel jsi v tom tématu sám. Ostatně jako v každém tématu, máš špatně nastudováno. Snad vysvetleno pro tebe jako nejméně chápajícího jedince na planetě. :-)

  • Zíív. Tvá sebereflexe nula co?????

  • To máš pravdu, že máš nulovou sebereflexi, možná i parkinsona, težko říct co za blba za nickem Uni se skrývá. :-D

 3. Vykon stejne nikdy nikdo nevyuzije na 100%, takze to je honeni za cisly :-)

 4. Super marketing Huaweie. Toto je podle mě max výkon „přetaktovaného“ chipu. V mobilech odhaduji výkon okolo 300 000 bodů.

 5. Už toho nechte, je to trapný, je to jen obyčejný ARM na 7nm (což je novinka), nic víc. Přijdou další a zadupou oni Kirin do země. Ale uvidíme v reálném telefonu, ne v čínsko-komunisticko propagačních materiálech. U nás za totáče taky všichni plnili plán na 140% a na krámech stále chyběly vložky a toaleťák. O Kirinu se to říkalo už minulý rok a nakonec z toho bylo jen třetí místo za Qualcommem a Samsungem. Tak bych to dnes odhadoval +/- stejně.

  • V minulé produktové řadě (snap835, Kirin970,Exynos 8895) nikdo nikoho do země nezadupal.Kirin byl rychlejší v Cpu části a snap zase v GPU části. Ale vsechny tyto procesory poskytovaly podobný výkon, který postačuje na naprosto plynulý chod telefonu a aplikací. Letošní snap845/Exynos9810 je zase na špici, ale kirin980 bude možná o trochu rychlejší. Ale všechny tři procesory budou opět to nejlepší a ani s jedním člověk nešlápne vedle.

  • S Kirinem šlápnete vedle vždy, problém je hlavně bezpečnost. Ale je pravdou, že Huawei chodí na trh s novinkami o něco dříve, takže vždy má trochu časovou výhodu.
   Jinak nevím, kde jste našel ty závěry, ale třeba na Antutu CPU/UX/3D:
   Nokia 8: 4GB+64GB 71986 45763 81895
   HUAWEI Mate 10 Pro: 6GB+128GB 70897 44393 81002

   Huawei je pomalejší ve všech třech kategoriích, telefony měly rychlejší ROM a proto se dostal ve výsledku před Nokii to ale neznamená že by byl lepší SoC.

  • Kirin 970 má o 20% nižší výkon než S845. To jsou známý fakta. Takže ano S845 bez problémů zadupe Kirin 970. Nejvýkonější je S845, ale ten už je půl roku starej. Na IFA se představí nástupce. V telefonech, ne na nějakejch promofotkách.

 6. Tak určitě… A hned poté ho zadupe do země SD855.

  • A SD855 bude zase brecet, az ho predtim zadupe A12

  • A ten zadupe Kirin 990, ten zas SD865, atd, atd… Každý nový model je výkonější, než ten starý. Že vás to baví…

  • shepii (neregistrovaný): Co zmatenci? Jak nás? To redakce přeci zasypává ???? Soustřeďte se nám, ať tu tak neztrácíme čas….

 7. A zase ten Karásek.
  Pokud přistoupím na tuhle hru na babu se zavázanejma vočima a uvěřím čínanům tahle čísla, tak si kladu otázku, a kdy přide tenhle zázrak do mobilů a ty do běžnýho prodeje? Blíží se IFA a tam vyjedou všichni s tím nejlepším na předvánoční trh. Mimochodem Qualcomm zajisté nespí a představí podle mě už na IFA nástupce dosud nepřekonaného S845, kterej má o 20% větší výkon než Hisilicon Kirin 970. Nejlepší je, jak fanatiikům, jako je Karásek uplně stačí obrázek a pár promoúdajíů k tomu, aby si tu vyfantazíroval článek a vycucal z prstu nějaký údaje. Až bude tenhle procesor Karásku v mobilu a ten bude zametat s konkurencí, pak napiš článek, ale tohle je předčasný a neprofesionální. Vokurky no.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).