TOPlist

Keynote Steva Ballmera: Windows Phone 7 dostanou multitasking, IE9, Twitter a lepší SkyDrive

Dnes na 16. hodinu byla na MWC naplánována keynote Steva Ballmera, která byla kompletně ve znamení operačního systému Windows Phone 7 a dozvěděli jsme se na ni celou řadu zajímavých informací. V průběhu tohoto roku se systém dočká aktualizací, které přinesou podporu pro multitasking aplikací třetích stran, integraci jádra IE9 do mobilního prohlížeče, Twitter a podporu pro sdílení dokumentů přes SkyDrive v Office Hubu.

Už hodinu před keynote se před sálem utvořila velká fronta, ale čekat se rozhodně vyplatilo, Steve Ballmer odhalil novinky, kterých se telefony s Windows Phone 7 dočkají v průběhu tohoto roku. Konkrétní termín sice nepadl, ale lze očekávat, že dnes představené novinky budou součástí plánované aktualizace s kódovým označením Mango, které bychom se měli dočkat v průběhu či na konci léta. Kromě Steva Ballmera se na pódiu objevil také Joe Belfiore, který některé chystané funkce představoval na vývojové verzi systému. Na závěr keynote se objevil také CEO společnosti Nokia Stephen Elop, který znovu zdůraznil, že je pro ně spolupráce s Microsoftem velmi výrazná a že se telefony s Windows Phone 7 díky vřelým kontaktům Nokie s operátory dostanou k širokému spektru uživatelů.

- - -
Keynote Steva Ballmera (CEO Microsoft)

 - - -
Windows Phone 7 letos konečně nabídnou významná vylepšení

Video: Sestřih klíčových momentů z keynote

Nejvíce mě potěšila informace o tom, že Windows Phone 7 konečně dostanou multitasking pro aplikace třetích stran. Přístup do seznamu dříve spuštěných aplikací bude velice jednoduchý, stačí pouze přidržet tlačítko Zpět a zobrazí se přehled obrazovek uspaných programů, ve kterém se lze posouvat horizontálním tahem prstu po displeji. Je škoda, že s multitaskingem pro aplikace třetích stran nepřišel Microsoft rovnou, mohlo to systému výrazně zmírnit porodní bolesti při uvedení na trh. Steve Ballmer si v úvodu pochvaloval, jak jsou uživatelé Windows Phone 7 spokojení a že 9 z 10 doporučí telefon s mobilními okny svým přátelům. Je pravda, že Windows Phone 7 jsou mezi uživateli velmi pozitivně vnímány právě díky jednoduchosti, rychlosti a čistotě rozhraní, ale na druhou stranu jsou zde zatím různá omezení, která mnohé od koupě odradí. Ale s dnes ohlášenými novinkami by se to mělo změnit.

- - -
Windows Phone 7 se dočkají moderního internetového prohlížeče s jádrem z IE9

Steve Ballmer rovněž potvrdil, že mobilní Internet Explorer, který aktuálně využívá jádra IE7 a částí z IE8, dostane v následujících měsících nové jádro z Internet Exploreru 9 a plnou podporu HTML 5, ostatně náznaky se objevily už dříve. Inovací se dočká Office Hub, který nabídne podporu pro sdílení dokumentů skrze SkyDrive, což ocení zejména ti, kteří nemají přístup k Sharepointu. Mobilní okna se dočkají také integrace Twitteru, což by mělo být řešeno podobně, jako je to aktuálně s Facebookem (People Hub).

- - -
Stephen Elop (CEO Nokia) si pochvaluje spolupráci s Microsoftem; ukázka využití SkyDrive v Office Hubu

Na konci keynote Steve ještě ukázal krátké technologické demo, ve kterém jsme si mohli prohlédnout využití Windows Phone 7 telefonu při hraní her na Kinectu (recenze). Na displeji telefonu byly vidět pohyby hráče před Kinectem; tomu jste do hry klikáním na displej přidávali další překážky, kterým se musel vyhýbat (šlo o upravenou verzi hry Rallyball z balíčku Kinect Adventures!). Nejsem si jistý, zda se podobné funkce někdy ve Windows Phone 7/Xbox Live hubu opravdu dočkáme, ale ukázka byla rozhodně zajímavá. Windows Phone 7 čeká letos velmi bouřlivý rok, ale díky oznámeným novinkám a spolupráci s Nokií to vypadá, že se Microsoftu povede uspět.

Technologické demo: Windows Phone 7 a Kinect

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku