Recenze látkové klávesnice Just Mobile Roky2

Recenze látkové Bluetooth klávesnice, kterou můžete srolovat do kapsy…

-Na trhu je dostupná celá řada nejrůznějších Bluetooth klávesnic, které vám usnadní psaní dokumentů nebo e-mailů na cestách. Žádnou z nich ale nesrolujete do ruličky a ani si ji neobmotáte okolo ruky. Jedná výjimka se ale přece jenom najde; látková klávesnice Just Mobile Roky2. Díky společnosti E-Shop s.r.o., která do České republiky produkty této značky dováží, jsme mohli klávesnici otestovat a nyní se s vámi chceme podělit o naše dojmy.

Klávesnice Roky2 poskytuje velice zajímavé mobilní řešení pro psaní delších textů v terénu. Lze ji použít se všemi Smartphone telefony a Pocket PC, které používají operační systém Windows Mobile 2003/SE, 5.0 a 6. Na CD od výrobce naleznete ovladače i pro další platformy, jako Symbian nebo Palm.

Klady (+)
Ojedinělá konstrukce
Snadná manipulace
Snímací senzory
Výdrž
Cena
 
Zápory (-)
Pro psaní je potřeba pevný podklad
Možnosti nastavení ovládací aplikace
Podpora českých znaků *

* V současné době není možné na klávesnici psát české znaky, brzy se ale v prodeji objeví klávesnice i s českým potiskem. Více se o tom dočtete v dalších odstavcích.

 

Obsah balení
Klávesnice Roky2 je dodávána se zajímavým příslušenstvím, v balení naleznete dvojici AAA baterií, které slouží pro napájení klávesnice, látkový sáček pro přenášení, CD s manuálem a ovladači a malý plastový stojánek, do kterého můžete vaše zařízení usadit. Stojánek má velice jednoduchou konstrukci; jedná se o plastovou sponku, do které zařízení uchytíte a pak jej můžete bez problému posadit třeba na pracovní stůl. Drobnou nevýhodou stojánku je, že se do něj nevejdou větší Pocket PC, nacpat do něj například Qteka 9000 je zcela nemožné a stojánek by se v tomto případě zcela jistě rozlomil. S menšími Pocket PC ale nebyl žádný problém, a stejně elegantně do něj zapadly i testované smartphone telefony.

- - -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

 

Technická specifikace
Látková QWERTY klávesnice nabízí 63 funkčních kláves, které jsou stejně jako u klasických PC klávesnic uspořádány do pěti řad. Kromě psaní klasických znaků je samozřejmě možné pomocí speciálních kláves vyvolávat sekundární symboly a nebo používat různé klávesové kombinace pro ovládání systému.

Klávesnice je vyrobena ze speciálního Nylonu, ve kterém jsou zabudované senzory, které snímají doteky prstů. V jeden okamžik může být vždy snímána pouze jedna klávesa, pokud tedy například chcete použít kombinaci CTRL + C pro kopírování textu, zmáčknete nejprve klávesu CTRL, pustíte, a poté klávesu C. Rozměry klávesnice ve srolovaném stavu jsou 124 x 48 x 32 mm, po rozložení 306 x 124 mm, hmotnost klávesnice je 68 gramů bez baterií.

- - -

S okolím Roky2 komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth verze 1.2 a její napájení zajišťují dvě AAA baterie, které by klávesnici měly udržet při životě okolo 10 hodin (podle výrobce). V praxi byla výdrž o něco nižší, baterie jsem musel vyměnit zpravidla po 8-9 hodinách práce. Dosah klávesnice je okolo 10 metrů, při běžném použití vám ale určitě bude stačit výrazně kratší vzdálenost, nedovedu si moc dobře představit, že sedíte 10 metrů od zařízení a ani nevidíte, co vlastně píšete :-).

- -

Klávesnice podporuje tyto operační systému:
Palm
RIM BlackBerry
Symbian Smartphone S60 (v2.0, 2.1)
Symbian Smartphone UIQ (v2.0, 2.1)
Microsoft Windows Mobile 2003 (Smartphone)
Microsoft Windows Mobile 2003 (Pocket PC/PDA)
Microsoft Windows Mobile 2005 (Smartphone)
Microsoft Windows Mobile 2005 (Pocket PC/PDA)

Takto funguje snímací senzor; detail
- -

 

Konstrukce a provedení
Celý produkt se skládá ze dvou částí – látkové klávesnice a plastového modulu. Do plastové krabičky se vkládají baterie a nalezneme na ní také tlačítko pro zapínání klávesnice a signalizační diodu. Na jeho zadní straně jsou umístěny gumové výstupy, které zabraňují nechtěnému posuvu klávesnice po pracovním stole. Pokud chcete klávesnici srolovat, obmotáte ji právě okolo plastové krabičky. Mnohem zajímavější je však konstrukce a rozložení samotné klávesnice.

Snadné složení klávesnice
- - -

- - -

Materiál, z něhož je klávesnice vyrobena, je neskutečně pružný a ohebný, o čemž se můžete přesvědčit i z přiložených fotografií. Látka snese i hrubší zacházení a nevadí ji ani drobná vlhkost. Pokud ji polijete vodou, pravděpodobně už s ní mnoho vět nenapíšete, ale drobné kapky nebo čištění vlhkým hadříkem bez problému vydrží. Jelikož je celá klávesnice včetně tlačítek vyrobena z textilu, nemají tlačítka pochopitelně žádný zdvih. Jednotlivé klávesy jsou tak jen o malý kousek vystouplé, což je způsobeno umístěním dotykových senzorů pod textilií. Popisky kláves mají bílou barvu, díky čemuž jsou čitelné i v horších světelných podmínkách, při psaní ve tmě je ale samozřejmě potřeba použít nějaký zdroj světla.

Materiál je opravdu flexibilní a snese hrubší zacházení
- - -

 

Použití v praxi, uživatelské zkušenosti
Před použitím samotné klávesnice je potřeba spárovat ji s vaším mobilním zařízením a také nainstalovat speciální software od výrobce. Po prvním připojení klávesnice budete vyzvání k provedení kalibrace. V programu samotném můžete provést několik základních nastavení, nakonfigurovat lze například citlivost stisku, rychlost opakování kláves nebo prodlevu mezi stisknutím. Dále lze aktivovat, zda se má při stisku klávesy ozývat zvuk a nebo po jaké době se má klávesnice sama vypnout (v případě nečinnosti). V programu si dále můžete zobrazit aktuální stav baterie, malou nápovědu nebo seznam důležitých klávesových zkratek. Pokud v aplikaci kliknete na tlačítko Odpojit, zruší se spojení mezi klávesnicí a telefonem a klávesnice se automaticky vypne.

Aplikace pro obsluhu klávesnice (Pocket PC)
- - - -

Smartphone
- - - - -

Jak jsem již zmínil, klávesnice podporuje různé klávesové zkratky, se kterými lze urychlit pohyb v operačním systému nebo operace s textem. S klávesnicí tak nemusíte psát jen texty, ale můžete ji využít pro kompletní ovládání operačního systému. Zkusil jsem, jak půjde ovládat hra Call of Duty, a i když jsem v nastavení úspěšně namapoval klávesy pro ovládání, ve hře jsem se nehnul z místa, fungovala pouze střelba :-(

Přehled klávesových zkratek:
alt a šipka nahoru nebo alt + s = Nabídka Start
alt a šipka vlevo = Softkey 1
alt a šipka vpravo = Softkey 2
shift a levá/pravá šipka = Vybrat (Select)
ctrl a X (Vyjmout), C (Kopírovat), V (Vložit)
alt – = Snížení hlasitosti
alt + = Zvýšení hlasitosti
alt x = Zavře aktuální stránku

Klávesy jsou vystouplé minimálně; klávesnice působí velice nenápadným dojmem
- -

Na klávesnici je možné psát velice rychle, v prvních chvílích jsem měl trochu problémy zvyknout si na tlačítka s nulovým zdvihem, ale po troše cviku mi psaní přestalo dělat problémy. Nejlépe se s klávesnicí píše na rovném pevném povrchu, kdy senzory váš dotek snímají s maximální přesností. Pevný podklad je podmínkou pro to, abyste klávesnici mohli používat bez komplikací. Vzhledem k citlivosti senzorů s klávesnicí není možné psát například ve vlaku, kde si ji rozložíte na kolenou, což považuji za největší nevýhodu.

Pokud píšete rychle, oceníte možnost psát na klávesnici všemi deseti prsty; jednotlivé klávesy jsou téměř stejně velké jako například u klávesnic notebooků a rovněž rozestupy mezi nimi jsou dostatečné, to přispívá k pohodlnému psaní a orientaci po klávesnici. Oproti jiným klávesnicím pro mobilní zařízení zde trochu postrádám funkční klávesu a možnost přiřadit si k některým tlačítkům spouštění vlastních aplikací.

Píšeme s… HTC S710, E-Ten M700, Qtek 9000
- - -

Prozatím není na klávesnici možné psát české symboly. Zkoušel jsem na svém Pocket PC aplikaci Sunnysoft InterWrite, která nabízí podporu českých znaků pro hardwarové klávesnice, s Roky2 jsem ale neuspěl. Software pro obsluhu klávesnice od výrobce pravděpodobně používá vlastní ovladače, které \“nepustí ke slovu“ ty od Sunnysoftu, a tak bohužel není možné psát znaky s diakritikou. V současné době společnost Just Mobile připravuje upravenou verzi klávesnice, u které nebudou chybět ani české popisky a psát \“hezky česky“ už nebude žádný problém. K jejich vyvolání se bude používat klávesa Shift, a v případě psaní velkých písmen klávesa Caps (viz přiložený obrázek).

 

Hodnocení a závěr
Klávesnici jsem úspěšně používat téměř tři týdny, a během tohoto období jsem nenarazil na žádné závažné problémy, které by degradovaly práci s klávesnicí a její používání. Je škoda, že pro pohodlné psaní je potřeba pevný povrch, který snímací senzory pro správnou interpretaci znaků vyžadují, na druhou stranu málo kterou klávesnici lze tak jednoduše svinout do pouzdra a nemusíte mít strach, že se vám zmačká :-). Potěší i velice malé rozměry po srolování, takže ji schováte opravdu kamkoliv.

Po uvedení klávesnice na trh by se její cena měla pohybovat okolo hranice 2500,- Kč včetně DPH, což je vzhledem k použitému materiálu a netradiční látkové konstrukci cena velice příjemná a od konkurenčních Bluetooth klávesnic se zase tolik neliší. Oproti konkurenci navíc nabídne i český potisk kláves.

V případě, že máte k Roky2 nějaké dotazy, můžete se mě zeptat prostřednictvím komentářů pod recenzí; pokud bude v mých silách, rád vám na ně odpovím.

Za zapůjčení děkuji společnosti E-Shop s.r.o., která produkty Just Mobile do České republiky dováží.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

11 komentářů

 1. Anonymous (neregistrovaný)

  Cena je PLUS? To trošku vtip, že?

 2. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ne, není to vtip, a čekal jsem, že se ohledně toho někdo ozve. Je pravda, že konkurenční klávesnice jsou levnější, ale Just Mobile nabízí něco nového – především technologii snímání doteku prstů a možnost klávesnici srolovat do malé ruličky. Navíc snese i hrubší zacházení a nevadí ji ani vlhkost. A v neposlední řadě je velké plus český potisk, to většina konkurenčních klávesnic nenabídne.
  A pokud to srovnám například s laserovou klávesnicí, která je technologicky také někde jinde než klasické klávesnice, tak tam je ta cena ještě daleko vyšší.

 3. JuriG (neregistrovaný)

  Tak to abych bezel rozbit prasatko moc pekna klavesnicka

 4. Anonymous (neregistrovaný)

  Dá se prát v pračce, nebo se musí do čistírny? Jinak pěkná věc.

 5. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  V pračce ano, ale jen jednou Elektronika v té plastové krabičce by to nerozchodila.

 6. Karel Bachura (neregistrovaný)

  A kdyz srovnate „normalni“ rozkladaci bluetooth klvaesnici s touhle, tak jaka se zda lepsi?? me tady u tohodle typu pomerne dost desi ten zdvih… nevim, jestli bych se naucil psat bez zdvihu

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  Cena je plus? :D :D si myslim ze vise 3000 za klavesnicu je dost vela, radsej si kupim wireless NOKIA klavesnicu ktora ja ovela praktickejsia, skladacia a este lacnejsia ;)

 8. Anonymous (neregistrovaný)

  Mě se tohle řešení hodně líbí, ale taky se děsím toho zdvihu. rád bych si to někde vyzkoušel protože vypláznout dva a pul litru pro mě není jen tak

 9. narg (neregistrovaný)

  muzete to nekdo primo srovnat s tou nokiackou bt klavesnici ? nejlip nekdo, kdo ma obe dve pred sebou

  kera by vychazela lepsi uzivatelsky na psani, bez ohledu na cenu ?

 10. Anonymous (neregistrovaný)

  nevíte jestli funguje i s iPhone?

 11. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ne, s iPhone opravdu nefunguje. iPhone má Bluetooth značně omezené, například k němu nelze ani připojit BT Handsfree.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *