Domů » Bleskovky » Jste na silnici příliš hlasití? V Británii můžete brzy dostat pokutu

Jste na silnici příliš hlasití? V Británii můžete brzy dostat pokutu

Velmi hlasité zvuky jsou člověku od přírody nepříjemné a i největším fanouškům motocyklů se někdy vaří krev ve chvíli, kdy kolem nich projíždí motorkář s upraveným výfukem. Úroveň hluku v tu chvíli dosahuje extrémních hodnot a ani častý bezpečnostní argument motorkářů, že „vidět a být slyšen“ je jejich verze „vidět a být viděn“ pro automobily, příliš neuklidní.

motorcycles
Noční jezdci s upraveným výfukem dokáží probudit i ty největší spáče.

Ve Velké Británii proto nyní testují kamery, které mají zabudovaný hlukoměr a měly by automaticky pokutovat účastníky provozu, kteří své okolí zatěžují nadměrným hlukem. Princip bude tedy stejný jako u kamer měřících rychlost. Za iniciativu se postavil samotný ministr dopravy Chris Grayling, který upozorňuje i na možná zdravotní rizika dlouhodobého vystavení nadměrnému hluku.

motorcycles 2

Občanům bude zároveň dostupné množství online nástrojů, přes které budou moci hlasité dopravní prostředky nahlašovat. U kamer, které mají hlídat silnice dnem i nocí však prozatím není vyřešeno, jak bude hluk identifikován a oddělen od zbytku ruchů, které při běžném životě ve městě vznikají.

David Preiss

19 komentářů

 1. Tleskam, to by melo byt i u nas.

 2. Zapšklej Dědek

  Montážní pěnu do výfuku!!

 3. ano je třeba co nejlépe vše kontrolovat a potlačovat, pojďme do toho! V dalším kroku navrhuji potlačovat jedince, kteří při prdu příliš smrdí.

  • S tím se to opravdu srovnat nedá. Ty auta a motorky, jejich výfuky mají nějaké dané a schválené hlukové limity, pokud někdo tyto části vymění a limity překračuje, je potřeba zakročit. Pokutou + dočasným odebráním technického oprávnění apod., než bude vše uvedeno řádně do původního stavu. Stejně jako kuchnutá DPF a další jiné neschválené a ohrožující úpravy.

  • V Nemecku (a nejen tam) je to uz davno. Kdyz se vyfuk upravil,nebo odmontoval silencer,tak jsou za to mastne pokuty,obzvlast pokud se motorkar prohani v obydlene zone.

  • Přesně tak a je to v pořádku. Chce to řádně přitvrdit i zde. I sebrat opravnění za nadměrnou kouřivost, cpaní xenonových žárovek do obyčejných světel a další neschválené úpravy. Pořád se to pořádně nepostihuje. Jen opravdu zcela vyjimečně.

  • To by znamenalo, odebrat technický průkaz polovině VW Golfů, co u nás brázdí cesty. Čerství majitelé 18+ si je „vymazlují“ nehomologovanými nesmysly – zatmavené/čiré zadní světla, lesklé fólie na přední světla, nárazníky, křídla, kola s jinými rozměry, než je uvedené v techničáku a mimo jiné, laděné nebo lépe, navrtané výfuky.. A nejvíce přidají na výkonu samozřejmě pruhy přes kapotu a nálepka Monster energy :D Zrovna dnes jsem potkal na pumpě 3 takové vyžrané mladé gangstery s rovnýma kšiltovkama a řetězy kolem krku a ani jeden z gangsterů svým způsobem neměl vozidlo způsobilé k jízdě na pozemní komunikaci.. Tím chci říct, že je tady ještě hromada důležitějších věcí, co se bezpečnosti na cestách týče, než vrčení výfuku.. Toho naštěstí na cestách není zas tak moc, ale blbec se vždy najde..

  • Aniž bych se c htěl nějak zastávat vámi popsaného typu lidí, tak dost těch porušení předpisů jsou víceméně formality. Pamatuju, kdy policie pokutovala, když si někdo přidělal brzdové světlo za zadní sklo, protože v předpisech je uvedené, že brzdová světla mají jít dvě a ne tři. Dnes je to standard.
   Ovšem takový vytuněný krám, pokud vám pravidelně jezdí pod okny, už může být reálný problém.

  • Formality to jsou, ale z hlediska zákona je auto nezpůsobilé k provozu na pozemní komunikaci. To samé i s výfukem motocyklů. Existují „čajna laďáky“ které jsou svým způsobem jen trubka bez tlumiče a na druhé straně existují také homologované, laděné výfuky, komplet i se svody, které kromě váhy změní i chování a charakteristiku motoru (k lepšímu). Pak tu jsou blbci, kteří mají nějakou vránu, dají 1200 za výfuk jen aby jim to co nejvíce řvalo, ale jsou zde také další, kteří k tomu mají vztah, je to jejich vášeň a dají za laděný výfuk 40 tis (homologovaný a splňující hlukové limity). Ti druzí samozřejmě nemusí mít strach, protože mají vše v pořádku. Všude je chleba o dvou kůrkách. Ale přesto mi konkrétně kamery s měřením hluku přijdou už přes čáru! To už pak můžou rovnou sledovat i objíždění cyklistů, kamery na klikaté cestě do kopce s plnou čárou a ať se každý táhne dva kilometry za cyklistou rychlostí 5-10km/h, kde ho ze zákona nelze předjet a brát řidičák všem, kdo to tak udělá, protože tento přestupek nelze řešit blokovou pokutou (nyní příkazem na místě), ale jde to rovnou do správního řízení kde je minimální trest 6 měs bez řidičáku.

  • Ať se na to zaměří policejní kontroly. To jsem určitě pro, ale kamery už jsou dle mého jen buzerace!

  • Ano, vsechno co nema byt a dulezite to je. V Nemecku uz se s tim neparou a zabavi rovnou cele auto, snad to dojde i jednou sem.

  • Jdi si mastit u Lagroidu a nežvaň

 4. Zapšklej Dědek

  Zakázat 4kolky které nemají ani blinkry!!!!

  • Jenže to se týká i té tvé Octávky, která už má být dávno ve šrotu.

  • Zapšklej Dědek

   moje octávka z roku 2005 splňuje limity technické kontroly,což se nedá říci o některých 4kolkách z roku 2020

  • Jenže tohle jsou nové limity, které už splňovat nebude – hlavně zvuk té kadlakadla nafty. Takovej ubublanej křáp když projede kolem toho hlukoměru má automaticky dostat pokutu minimálně 10k, ať si to příště majitel rozmyslí, jestli s tím vyjede nebo to radši sešrotuje.
   Zakázal bych všechny nafty bez DPF a jestli s tím má majitel problém, ať jezdí MHD.

  • Hele qam, na tebe by teď sedělo pořekadlo, „nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj“, bohužel tady děláš oboje

  • Co je na tom za povyšování? Pokud vím, tak poslední nafta bez DPF se mohla prodávat někdy do roku 2010, to už je skoro 11 let. I kdyby to tenkrát někdo koupil nový, po 11 letech je čas na výměnu a tohle poslat do šrotu.

  • Zapšklej Dědek

   oni jsou i benzínové Octávky chytráku!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).