Domů » Bleskovky » Jolla má další problém: Nebude schopná vyrobit dostatek tabletů pro všechny přispěvatele

Jolla má další problém: Nebude schopná vyrobit dostatek tabletů pro všechny přispěvatele

Společnost Jolla, která vzešla z několika hlav bývalé mobilní divize Nokia, způsobila na konci roku 2014 poměrně značný poprask se svým tabletem. Ten na serveru pro kolektivní financování Indiegogo nastřádal téměř dva miliony dolarů, což bylo zhruba 480 procent požadované částky.

  

Distribuce tabletů se měla naplno rozjet v roce 2015, avšak společnost postihly finanční potíže, které vedly k dočasnému propuštění velké částí zaměstnanců. Firmu nicméně na konci loňského roku zachránil investor (více informací) a část příspěvků také poskytla komunita v rámci iniciativy ISupportJolla. Díky tomu pokračuje vývoj systému Sailfish OS 2.0 a jeho licencování subjektům třetích stran, bohužel hardwarová divize utrpěla značné ztráty, z nichž se nebude lehké oklepat. A bohužel to odnesou i někteří původní přispěvatelé, kterým se dosud jejich Jolla Tablet nedostal do rukou.

Jolla na svém blogu oznámila, že první malá várka tabletů byla odeslána na podzim, další odejde na začátku letošního roku, uspokojeni však budou pouze ti, kteří svůj příspěvek zaslali v úplném počátku. Jolla přiznává, že nebude schopna dokončit výrobu všech tabletů a tudíž všichni přispěvatelé svůj tablet jednoduše nedostanou. S prázdnýma rukama však skončit nemají, společnost pro ně chystá překvapení, které oznámí později. V letošním roce chce Jolla zefektivnit svoje fungování a soustředit se zejména na podporu současných a budoucích zákazníků využívajících systém Sailfish OS. Kromě toho finská společnost chystá další zajímavé projekty, o nichž však prozatím nemůže nic prozradit.

  

Nutno dodat, že pokud se bude Jolla opět snažit získat finance pro své nové projekty na serveru pro kolektivní financování, budou její zklamaní fanoušci zřejmě výrazně obezřetnější. Zvláště pak ti, kteří zafinancovali výrobu Jolla tabletu, který ve výsledku vůbec nedostanou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments