Nové iPhony 6s (Plus) mají dva rozdílné čipy A9: Zjistěte, zda máte 14nm Samsung či 16nm TSMC

Apple v nových iPhonech 6s a 6s Plus používá dvě verze čipu A9. První verze od Samsungu je modernější, menší a vyráběna je 14nm procesem. Čipy od TSMC naopak používají 16nm technologii.

Nové iPhony 6s a 6s Plus (videopohled & první dojmy) používají dvě různé verze čipu Apple A9. S touto informací jako první přišel server Chipworks.com, který tímto potvrdil starší spekulace (informovali jsme zde). I když by měl být návrh obou čipů stejný, ten od Samsungu zabírá v telefonu o 10 procent menší plochu. Důvodem je pravděpodobně modernější 14nm výrobní proces, TSMC používá 16nm technologii.

Už v roce 2013 server DigiTimes.com informoval, že by Samsung měl zajistit 30 až 40 % celkové produkce 14nm čipů Apple A9 pro letošní iPhony; o zbytek by se měla postarat právě společnost TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).

V tuto chvíli nevíme, jak moc se od sebe čipy liší z hlediska výkonu, zahřívání či energetické náročnosti. Modernější výrobní proces obvykle znamená lepší efektivitu, tudíž by čip A9 od Samsungu mohl být energeticky úspornější (aktualizováno 9. řina: jak se zdá, vyšší výdrž mají iPhony s čipem od TSMC).

Aktualizováno 9. října: V App Store se objevila bezplatná aplikace Battery Memory System Status Monitor, která také umí detekovat typ procesoru. Informace najdete na kartě System – Device – Model. Doufejme jen, že ji Apple v brzké době nezablokuje, jako to už v minulosti s několika jinými aplikacemi udělal.

Podle modelu následně poznáte, zda máte iPhone s čipem od Samsungu či TSMC. Zde je vysvětlení:

  • iPhone 6s – Model N71AP – Samsung
  • iPhone 6s – Model N71mAP – TSMC
  • iPhone 6s Plus – Model N66AP – Samsung
  • iPhone 6s Plus – Model N66mAP – TSMC

Odkaz na App Store

Aplikace, která vám detekuje typ čipu

Tchaj-wanský vývojář s přezdívkou Hiraku vytvořil jednoduchou aplikaci CPU Identifier, se kterou si majitelé nových iPhonů 6s a 6s Plus mohou ověřit, zda mají model s čipem od Samsungu (APL0898) či TSMC (APL1022). Abyste aplikaci v telefonu spustili a typ procesoru ověřili, je potřeba nainstalovat a schválit certifikát od neautorizovaného výrobce, čímž aplikaci povolíte přístup k datům.


Zjistili jsme, že redakční iPhone 6s má čip Apple A9 od TSMC, iPhone 6s Plus naopak od Samsungu

Autor aplikace na svém webu informuje, že získané informace slouží pouze k identifikaci čipu Apple A9 a k zanesení do statistiky, která je veřejně dostupná na stránkách autora. Finální rozhodnutí ohledně instalace certifikátu je však na vás. Pro lepší přehlednost vývojář na GitHubu zveřejnil zdrojové kódy aplikace.


Nové iPhony jsme otestovali v programu GeekBench 3 a zdá se, že v oblasti výpočetního výkonu nejsou mezi verzemi s čipem od Samsungu a TSMC žádné výrazné rozdíly. Otázkou zůstává, jaké odlišnosti budou v zahřívání a energetické náročnosti?

Novým iPhonům vládne TSMC, a to především na modelu 6s

Vývojář díky aplikaci získává informace o typu telefonu a použitém čipu, díky čemuž na jeho webu vzniká zajímavá statistika. Podle aktuálních čísel jsou čipy od TSMC na více než 60 % testovaných iPhonů. U menšího iPhone 6s je podíl téměř 80 % ve prospěch TSMC, u iPhone 6s Plus jsou misky vah téměř vyrovnané a aktuálně má větší podíl Samsungu. Shodné hodnoty jsme mimochodem zaznamenali i na našich redakčních iPhonech. Pro aktuální čísla navštivte web vývojáře.

Jak ověřit výrobce čipu?

V případě, že si chcete typ procesoru ověřit, přejděte ze svého iPhonu na tuto stránku, kde se vám zobrazí odkaz ke stažení. Klikněte na modré tlačítko Install a potvrďte stažení. Následně se vám na ploše objeví zástupce aplikace CPU Identifier.

 
Instalace aplikace z webové stránky vývojáře

Nyní je potřeba schválit certifikát. Přejděte do nabídky Nastavení – Obecné – Profil, kde vyberte Guangzhou Huimei Electronic Co. Ltd. a následně klikněte na Důvěřovat vývojáři (tento krok každý raději dvakrát zvažte, přece jenom se jedná o neověřeného vývojáře).

      

Následně už jen stačí spustit aplikaci, kde se vám kromě reklamy zobrazí také informace o použitém čipu (Samsung nebo TSMC). Do komentářů pod článkem nám můžete napsat, jak jste se svým iPhonem dopadli vy.

 
V případě, že certifikát schválíte, zobrazí se vám po spuštění aplikace výrobce čipu ve vašem iPhonu. V opačném případě aplikaci spustit nepůjde.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku