Domů » Bleskovky » „iPád“: Tabletů od Applu se prodalo nejméně za poslední dva roky, dařilo se Macům a iPhonům

„iPád“: Tabletů od Applu se prodalo nejméně za poslední dva roky, dařilo se Macům a iPhonům

Na včerejší den připadlo oznámení finančních výsledků společnosti Apple za třetí fiskální čtvrtletí roku 2014. Společnost dosáhla obratu 37,4 miliard dolarů, přičemž zisk činí 7,7 miliardy USD, což je o 0,8 miliardy dolarů více, než ve stejném období v loňském roce. Akcionáři rovněž mohou mít radost z navýšení marže, která vzrostla z 36,9 % na 39,4 %.

Velkým překvapením se staly prodeje počítačů Mac, oproti minulému čtvrtletí se jich prodalo o 300 tisíc více a jako jediný produkt Apple dokázal vykázat mezičtvrtletní růst a to i přesto, že trh s počítači zaznamenává v poslední době pokles. Dařilo se i iPhonům, kterých se prodalo 35,2 milionů kusů, což je ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce o 4 miliony více. Analytici očekávali číslo okolo 36 milionů, takže očekávání Apple s odřenýma ušima splnil. 

Naopak pokles zaznamenaly projede tabletů iPad a to ve srovnání jak s předchozím čtvrtletím, tak se stejným obdobím v loňském roce, prodalo se jich 13,3 milionů. Jedná se tak o nejnižší prodeje jablečných iPadů za poslední dva roky; není divu, že se Apple pustil do spolupráce s IBM a plánuje tablety iPad více rozšířit do podnikové sféry. Nedařilo se ani hudebním přehrávačům iPod, Apple jich prodal pouze 2,9 miliony a na celkových tržbách se aktuálně podílejí pouze jedním procentem. MP3 přehrávače tak zřejmě definitivně prohrály souboj s mobilními telefony.

Tržby Apple tvoří více než z poloviny prodeje telefonů iPhone, téměř třetinu tvoří prodeje počítačů Mac a tabletů iPad, zbytek připadá na tržby z obchodu iTunes a z prodeje příslušenství. V dalším kvartále očekává Apple srovnatelný obrat, cca 37 – 40 miliard dolarů, největší boom pak přijde tradičně v období před vánoci, kdy do čísel zasáhne nákupní horečka a nové produkty.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. 35,2 milionů iPhonů vs. 5,8 milionů Lumií. Všech Lumií. Ponižující…

  • @ (neregistrovaný)

   A bude ešte horšie, pokiaľ MS nedoda na predvianočný trh novú vlajkovu loď, potom si oproti iP6 ani neskrtnu

  • Letos Microsoft nevydal zadnou vlajkovou lod, 930 se mezi vlajkove lode poctat neda, ani na to nema, je to spise takovy mezimodel, ale vlajkova lod urcite ne.Letos velka ostuda.Vyborny system, ale zase pro zmenu nejsou zarizeni.

  • ggd (neregistrovaný)

   5,8 nieje za kvartál, za kvartávl vždy výde okolo 8 milionov, ale ano, aj to je slabe

  • ggd (neregistrovaný)

   5,8 je len nejakych 60 dni

 2. Nesmíš zapomenout, že jsi na SM, takže „každý“ uživatel co si přečte tvůj komentář, tak ho napadne jedna jediná odpověď :-) A to, že je už delší dobu nedostatek zařízení na trhu a taky je to mladá platforma :D

  • peete: iOvce, Apple utraci za marketing, atd. Neco se vzdy najde… Ale to je take dobre, dokud se vuci iPhonum bude porad nekdo vymezovat, znamena to, ze je to srovnatelna konkurence (napr. soucasne Samsung reklamy).

  • weth: Tak tak, Smasmung i MS/Nokia se rádi vymezují vůči Apple, což je jistě potěšitelné, vůči MS/Nokii se nevymezí nikdo:) Ostatně, kde to bylo, článek typu „Čínští kopírovači zcela ignorují wearebles (především Samsung Geary), což není dobré“:)

  • Hoši každý má něco. Váš Apple je hezký, dobře prodává, ostatní se vůči němu vymezují a máte největší appstore.

   My ostatní zase máme telefony, co nemusí být každou chvíli v servisu, nepoužívají coby konstrukční materiál levný kov (tedy většinou), nemusí být v gumovém obalu a naše peníze nejsou z poloviny utraceny za právníky.

   Každý máme, co si vybereme.

  • standa: Stando, tobe musi ten Apple tak lezet v zaludku, ze je to az k neuvereni.

  • Petr (neregistrovaný)

   Standa: +1

  • Ke Standovi a jeho blábolům jen toto: [odkaz]

  • Ale? Ty ses konečně naučil hledat:-) Nicméně problém je trochu jinde: stejně tak lze nalézt např. data jisté americké pojišťovny, kde první desítku okupují snad všechny mobilní zařízení Applu (tu kolega mrviki jistě nevynechal cíleně). Co z toho vyplývá? Na internetu si vždycky najdu statisktiku, která vyhovuje právě tomu mému náboženství.

   Takže pokud dovolíte: vy si tvořte názor podle virtuálních internetových bublin a já zůstanu u prostého sledování reality :-)

  • Standa umí pobavit, sice nesmysly, ale umí, to se musí nechat:-)

  • Zajímavé, že minule jste sledování reality zavrhnul a ukájel jste se nad virtuální internetovou bublinou. Nejste moc konzistentní ve svých názorech. Ani slušné vychování nemáte.

  • To, co nazýváš „nekonzistencí“,je pro mě posun dál. Když zjistím, že druh zdroje informací, kterému jsem věřil, je stejně věrohodný, jako ostatní typické internetové žebříčky, určené pro internetové honiče trik, jako ty, pouštím ho k vodě.

   Tobě a ostatním samozřejmě vyhovuje, můžete si vybrat pravdu, kterou zrovna potřebujete, ale to není můj styl. Tobě ho ovšem neberu. Svetonázor ze tvých třinácti let si „konzistentně“ udržuj klidně až do smrti :-)

  • Slovní průjmy si nechejte na doma prosím. Díky.

  • Zrovna od Standy se clovek neco dozvi a prispevky maji hodnotu, u Uniho se clovek zasmeje a pobavi a od tebe MrViki je to prave tebou popsany doslovne „průjem“.

  • Tak zrovna ty nemáš vůbec co říkat…

 3. Wow, dalsi „superargument“ v podani Standu. Pouzivam svoj 2. iPhone a 2. iPad a nikdy som s nim nemusel do servisu a oboje moje predchadzajuce zariadenia este doteraz sluzia novym spokojnym majitelom. zato take HTC a Nokia boli v servise ako doma. takze na zaklade toho , ze som mal smolu na vybrane kusy mam povedat, ze HTC a Nokia su smejdy, ktore sa nedaju pouzivat? nie, tak nizko ja neklesnem :)

  • king125kg (neregistrovaný)

   Ja som mal dva iphony a oba som vrátil predajcovi kvôli zlému spracovaniu a čo má byť? Argument ako od sprostého decka…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).