„iPád“: Tabletů od Applu se prodalo nejméně za poslední dva roky, dařilo se Macům a iPhonům

Na včerejší den připadlo oznámení finančních výsledků společnosti Apple za třetí fiskální čtvrtletí roku 2014. Společnost dosáhla obratu 37,4 miliard dolarů, přičemž zisk činí 7,7 miliardy USD, což je o 0,8 miliardy dolarů více, než ve stejném období v loňském roce. Akcionáři rovněž mohou mít radost z navýšení marže, která vzrostla z 36,9 % na 39,4 %.

Velkým překvapením se staly prodeje počítačů Mac, oproti minulému čtvrtletí se jich prodalo o 300 tisíc více a jako jediný produkt Apple dokázal vykázat mezičtvrtletní růst a to i přesto, že trh s počítači zaznamenává v poslední době pokles. Dařilo se i iPhonům, kterých se prodalo 35,2 milionů kusů, což je ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce o 4 miliony více. Analytici očekávali číslo okolo 36 milionů, takže očekávání Apple s odřenýma ušima splnil. 

Naopak pokles zaznamenaly projede tabletů iPad a to ve srovnání jak s předchozím čtvrtletím, tak se stejným obdobím v loňském roce, prodalo se jich 13,3 milionů. Jedná se tak o nejnižší prodeje jablečných iPadů za poslední dva roky; není divu, že se Apple pustil do spolupráce s IBM a plánuje tablety iPad více rozšířit do podnikové sféry. Nedařilo se ani hudebním přehrávačům iPod, Apple jich prodal pouze 2,9 miliony a na celkových tržbách se aktuálně podílejí pouze jedním procentem. MP3 přehrávače tak zřejmě definitivně prohrály souboj s mobilními telefony.

Tržby Apple tvoří více než z poloviny prodeje telefonů iPhone, téměř třetinu tvoří prodeje počítačů Mac a tabletů iPad, zbytek připadá na tržby z obchodu iTunes a z prodeje příslušenství. V dalším kvartále očekává Apple srovnatelný obrat, cca 37 – 40 miliard dolarů, největší boom pak přijde tradičně v období před vánoci, kdy do čísel zasáhne nákupní horečka a nové produkty.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku