S iOS 11 by mohlo App Store opustit až 187 tisíc aplikací

V letošním roce nás možná čeká jedna z největších čistek jablečného obchodu s aplikacemi, systém iOS 11, který bude vypuštěn letos na podzim, totiž odstraní podporu 32bitových aplikací. Ty již nelze v posledních testovacích sestaveních iOS 11 spustit, vývojáři je navíc nemohou od 1. února 2015 do App Store zasílat. Jedná se tak o tituly, na které jejich vývojáři zapomněli, nebo je cíleně nechávají „umřít“.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti SensorTower je takových aplikací v App Store 8 procent, což v absolutních číslech znamená asi 187 tisíc titulů. Apple bude na nefunkčnost 32bitových aplikací v iOS 11 upozorňovat přímo v iOS 10.3. V aktuální veřejné beta verzi iOS 10.3 se v nastavení nachází položka kompatibilita aplikací, zobrazující seznam nainstalovaných titulů, které nebudou s příštím velkým updatem iOS fungovat. Z tohoto seznamu je možné zkontrolovat, zda nevyšla novější verze aplikace, v opačném případě lze odsud kontaktovat vývojáře.

sensor-tower-stats

Případné odstranění 32bitových aplikací z App Store bude mrzet zejména majitele starších jablečných zařízení, která nemají 64bitový procesor a iOS 11 nedostanou – jedná se o iPhone 5 a starší, první iPady (bez přídomku Air) a první iPad Mini. O tom, jak se Apple zachová k 32bitovým zařízením a jejich aplikacím, bychom se mohli dozvědět více v červnu na konferenci WWDC. Budoucnost iOS je ale plně 64bitová.

apple-message

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku