Domů » Bleskovky » Internet Explorer 11 pro Windows Phone 8.1 na nových videích: Stahování a nahrávání souborů, podpora gest

Internet Explorer 11 pro Windows Phone 8.1 na nových videích: Stahování a nahrávání souborů, podpora gest

V minulém týdnu byla na vývojářské konferenci Microsoft Build představena spousta novinek, které můžeme očekávat v nové verzi systému Windows Phone 8.1. O víkendu jsme vám přinesli souhrnný článek o všech oficiálně potvrzených změnách, které se v systému odehrají, nicméně ani tento vyčerpávající seznam neobsahuje zdaleka všechny novinky. Například o novém Internet Exploreru 11 nebyl Microsoft moc sdílný ani na Build, ani ve svém oficiálním seznamu novinek na blogu Windows.

Windows Phone 8.1 Internet Explorer
Internet Explorer 11 pro Winodows Phone v rukách redaktorů serveru WPCentral

Dosud jsme věděli, že nový Internet Explorer bude podporovat širší synchronizaci záložek a hesel s verzí pro počítače a tablety, nový režim pro pohodlnější čtení webových zdrojů, privátní prohlížení stránek, podporu WebGL a HTML5 videa, umožňující přehrávání videí přímo v oknech s možností poslechu zvuku z videa na pozadí. Díky dvěma novým videím, která se objevila na internetu, se můžeme nyní blíže podívat na některé z dosud oficiálně nepotvrzených funkcí nového internetového prohlížeče, jako je stahování a nahrávání souborů a také podpora gest při pohybu mezi webovými stránkami.

Stahování a nahrávání souborů

Možnost stahovat soubory z internetu, respektive jej na něj nahrávat přímo z telefonu, již naznačily první ohlasy z uniklého SDK, dosud ale nebylo jasné, jak bude tato možnost do Windows Phone implementována. Windows Phone Lovers pořídili videozáznam z emulátoru nejnovější verze systému, v němž si stahování a nahrávání souborů vyzkoušeli.

File Picker in IE 11 (WP 8.1)

Nový Internet Explorer 11 bude mít podle videa výše při nahrávání souborů na internet přístup do systémových složek pro obrázky, hudbu, videa, dokumenty, vyzváněcí tóny a také nově do složky downloads. U přístrojů podporujících paměťové karty bude možné nahrávat na internet soubory přímo z karty. Stahování probíhá u souborů známých přípon přímo do systémových složek podle typu souboru, čili hudební soubory do složky hudba, videosoubory do složky video atd. Stahování proběhne i pokud nemáte nainstalovanou potřebnou aplikaci pro otevření příslušného souboru, k tomuto účelu bude zřejmě sloužit složka nová downloads. Po stažení bude uživatel vyzván k nainstalování příslušné aplikace. 

Podpora gest pro pohyb vpřed a zpět

Další video, které pochází rovněž z emulátoru (tentokráte na zařízení s dotykovým displejem), naznačuje, že by nový Internet Explorer měl umět používat gesta pro pohyb na předchozí nebo následující stránku. To je velice vítaná změna, neboť dosavadní vestavěný prohlížeč ve Windows Phone možnost posunu vpřed vůbec neumožňoval. Tato novinka by měla být realizována dotykem jednoho prstu a tažením vlevo nebo vpravo.

IE11 back/forwards support

Znovu upozorňuji, že tyto novinky ještě nebyly oficiálně oznámeny. Minimálně první z nich však vypadá reálně s ohledem na to, že podobné změny byly naznačeny již dříve z uniklého SDK. Jakmile budeme mít na jednom z našich redakčních telefonů nainstalovanou Developer preview verzi systému, přineseme o všech novinkách v Internet Exploreru 11 pro Windows Phone souhrnný článek. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. Proboha proč opisujete články bez jakékoli sebereflexe???

  Jaké nepotvrzené informace?

  Jaké neoficiální věci?

  Stáhněte si Windows phone 8.1 SDK RC a tam to všechno je. Osobně to teď zkouším. Nejde o žádné neoficiální ani nepotvrzené věci. Je to tam…

  • Možná by nebylo na škodu méně držkovat a pečlivěji číst ;-)

  • ved ma pravdu :D

  • Mceza, chcem upozornit nato, ze nie vsetky CPU maju VT-d alebo podobnu technologiu od AMD. Virtualizacna podpora nie je uplny standard…

  • Jackass (neregistrovaný)

   Nevím jak vy, ale já jsem se o stahování v novém IE nikde nedozvěděl. To, že to ví pár vývojářů neznamená, že je to oficiální, Běžný Franta Uživatel si těžko bude instalovat SDK, aby se to dozvěděl. Je to super, už se těším, až to narvu do svý Lumie.

  • pisalo sa o tom uz davno

  • Mě jde zejména o to, že se tu vypouští nějaké informace a uvádějí se jako neoficiální a buhvícoještě…

   WP 8.1 SDK je volně k dispozici, takže není problém ověřit, zda to v systému je nebo ne.

   Opsat článek z jiného zdroje je jedna věc, ale zkusit se tedy podívat do emulátoru, jak to vlastně funguje (když není problém emulátor nebo někoho s ním získat), je věc druhá…

  • MCEZA: proč nezkusíš psát články pro SM ty?

   čas a informace evidentně máš, zájem o problematiku také, napiš Jirkovi Hrmovi, myslím, že když to bude za něco stát, rád tvé články zveřejní. Myslím, že by to bylo všem milejší i prospěšnější, než se navážet tímto stylem do redaktorů.. :-)

 2. UC Browser toto gesto dopredu, dozadu ma a ja ho konecne rad vitam aj v IE :).. Takze toto urcite nebude HW limit feature.

 3. super. Práce se soubory v IE je jedna z mála věcí, co mi na WP chyběly..

 4. JaroB (neregistrovaný)

  A preklad…je už konečne nejaký prehliadač na WP ktorý dokáže prekladať a aj zalamovať text?

  DIK

  • Překládat umí jakýkoliv browser, stačí si otevřít web google translator..

   ve WP8.1 bude čtecí mód se zalamováním textu

  • JaroB (neregistrovaný)

   Ako to myslíš?to prekladanie cez hocaký prehliadač. Môžeš mi to vysvetliť? Lebo mne to nejak nefunguje. :/

   DIK

  • No, třeba takhle: [odkaz]

   :-)

 5. adam (neregistrovaný)

  Ještěže má Smartmania mcezu, jinak bychom byli vsichni uplne ztraceni!

 6. adam (neregistrovaný): Bohuzel tech nepresnosti co se tu vydava je dost, je dobre ze na to nekdo (MCEZA) upozornuje.

  • Zase ale způsob jakým upoznorňuje není úplně ideální..

  • Musím súhlasiť s Mimonautom. Trošku úcty nezaškodí. SM.cz je jeden z mála webov, kde sa naplno venujú aj WP a ja to veľmi oceňujem.

  • Jakub Karásek

   Uznávám, že se občas dopustíme nějaké nepřesnosti (ostatně, který server ne), ale v tomto případě musím nesouhlasit. Jako fanoušek světa Windows Phone sleduji zdroje několikrát denně o ani jednou jsem nezaznamenal, že by z úst (nebo klávesnice) kohokoliv z Microsoftu nebo Nokie zaznělo: „Nový IE11 bude umět stahovat a nahrávat soubory následujícím stylem a také pracovat s gesty.“ Tyto informace nejsou ani na stránkách a blozích obou jmenovaných, kde jsou jinak ostatní novinky v systému zmíněné poměrně podrobně. To, že mám možnost stáhnout si SDK pro mě není oficiální oznámení a stejně tak to bude mít 99% uživatelů WP. Jsem rád, že se zde objevují i kladné ohlasy těch, kteří se dozvěděli něco nového, přesně těm je tato bleskovka určena.

  • Aha, takže i když to je v SDK, tak to není nic jistého? Dobře, chápu.

   Ale stejně bych do budoucna poprosil takovéto základní věci zkusit ověřit v emulátoru. Je to práce na 5 minut a výsledný článek vypadá mnohem lépe.

   Co je lepší?

   „Možná to tam bude, možná ne, nikdo to nepotvrdil, nikdo nevyvrátil“

   „Pravděpodobně to tam bude, emulátor to totiž obsahuje“

   Řekl bych, že to druhé je lepší, ne?

   To, že to nikdo povolaný z MS osobně neoznámil bych nebral za bernou minci toho, že to tam nemusí být. Kdyby měli oznamovat každou drobnost, která s novou verzí přijde, tak se v tom my všichni ztratíme.

   Tohle myslím v dobrém, ač to opět vyzní tak, jak nechci:

   Opisování článků ze zahraničních webů je fajn věc, ale přeložit si to už umí kdekdo. Deset minut v emulátoru a mohli jste přinést informaci, kterou v původním článku nikdo nenajde -> bod pro Smartmanii… Takhle na to upozornil ten buran mceza…

  • Jinak o IE 11 se píše docela dost. Pěkný článek je například tento: [odkaz]

   Komprimace dat a snížení datové náročnosti až o 80% je pro mne odobně zajímavější funkcí než gesta. Dále jsou zmíněny například hlasové příkazy nebo privátní režim.

 7. adam (neregistrovaný)

  Ale ja to presne tak myslim. Klucina ma sice jakztakz prehled, ale je jak kombinace mistra sveta s nevychovanym buranem v jednom…sice jeste nema vek, aby byl trosku pokorny, ale to ho neomlouva. Hadek, prestrelek a nesmyslnych debat se tu kvuli nemu rozpoutalo uz nespocitane – nekdy uz ani debatu pod clankem nemam chut cist. Proc? Mceza a spol:(

 8. To bude asi tím, komu o co tady ve skutečnosti jde vážení.

  Já si raději přečtu příspěvek, který přináší zajímavé doplnění, upřesnění, nebo postřeh k článku i když bych to já třeba napsal trochu jinou formou, než výkřiky jako je tady ten od toho hocha ve 14:20.

  Ty jsou proti tomu zase naopak pro mě úplnou ztrátou času.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).