Domů » Články » Internet bez drátů od T-Mobile: Vyzkoušeli jsme nový tarif s 30 GB měsíčním limitem pro stahování

Internet bez drátů od T-Mobile: Vyzkoušeli jsme nový tarif s 30 GB měsíčním limitem pro stahování

T-Mobile představil nový tarif Internet bez drátů, se kterým se můžete připojit nejen doma, ale třeba také na chatě. Surfování na webu operátor neomezuje, při stahování je nutné počítat s 30 GB FUPem.

Na konci dubna se v nabídce T-Mobilu objevil nový tarif Internet bez drátů, se kterým operátor cílí na běžné internetové uživatele, kteří chtějí především prohlížet webové stránky a s nimi spojený obsah; hardcore stahovačům tento tarif vyhovovat nebude. Běžné procházení webu operátor nijak neomezuje, ale pro stahování (video, audio, stahování dat) je zde limit 30 GB/měsíc. Při překročení této hodnoty dojde ke zpomalení downloadu (detaily); rychlost načítání webových stránek naštěstí není po dosažení limitu nijak ovlivněna. T-Mobile také nově nabízí možnost odstoupení od smlouvy během prvních 30 dnů v případě, že se službou nebudete spokojeni.

Pokud se budete připojovat v místech, kde je dostupné LTE, slibuje operátor stabilní rychlost stahování okolo hranice 20 Mbps. Měsíční poplatek 399 Kč není nijak přemrštěný, ale abyste službu mohli využívat, je nutné si zakoupit také modem.

Modem: Nenápadný, a přesto elegantní

V televizi, médiích nebo na billboardech jste už určitě zaznamenali novou a poměrně vtipnou kampaň operátora, ve které opět hlavní roli hraje Ivan Trojan coby agent 007. Ta má za cíl propagovat právě nový tarif společně s modemem Huawei E5180. Ten operátor šalamounsky nabízí za pouhou jednu korunu, nicméně k té je dále potřeba připočítat dalších 23 měsíčních splátek, každá ve výši 100 Kč (smlouvu s operátorem uzavíráte na dva roky). Pokud si modem budete chtít koupit bez tarifu, připravte si sebevědomých 3 451 Kč.

  

Samotný modem od Huawei působí elegantním dojmem a v bytě vám rozhodně nebude dělat ostudu. Tělo je vyrobeno z lesklého plastu v bílé barvě, horní část funguje jako velké tlačítko. To v reklamě sice svítí v magentové barvě operátora, reálné zařízení však vyzařuje barvu modrou. A pokud by vás světelná signalizace obtěžovala, můžete ji kdykoliv vypnout právě stiskem horního tlačítka. Na přední straně najdete dvě signalizační diody (WiFi a připojení do sítě operátora), na zádech najdete ethernetový (RJ-45) konektor pro připojení počítače (kabel je součástí balení) a napájecí konektor.

 

Modem s vestavěnou anténou kromě LTE (800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz) podporuje také UMTS (900 a 2100 MHz) a GSM sítě (850, 900, 1800 a 1900 MHz). WiFi 802.11n (2,4 GHz) je možné sdílet maximálně pro 32 účastníků, mezi které se rychlost downloadu a uploadu rozděluje. Signál z modemu spolehlivě pokryje celý středně velký byt, což nás příjemně překvapilo.

Konfigurace a první nastavení: Začátečníci se nemusí bát

Samotné zprovoznění internetu je maximálně jednoduché a zvládne jej i začátečník. Modem stačí připojit do sítě a zapnout. Ve spodní části na štítku naleznete název WiFi sítě a defaultní heslo – tyto údaje použijete pro připojení k internetu z požadovaných zařízení. O více se nestaráte. V případě připojení přes eternetový kabel jen propojíte modem s počítačem a můžete surfovat.

 

Přes administrační webové rozhraní (do adresního řádku prohlížeče zadejte 192.168.8.1, uživatel: admin, heslo: admin) není problém změnit název a heslo sítě a provádět další pokročilou konfiguraci.


Administrace je v češtině a snadno se v ní zorientujete

V administračním rozhraní dále vidíte sílu signálu, celkové množství přenesených dat, aktuálně připojená zařízení a v případě potřeby zde můžete provést také aktualizaci firmwaru. Pokud byste si k tarifu přikoupili také některý z SMS balíčků, budete z administrace moci posílat textové zprávy.

 
Zkušenější uživatelé se mohou vrhnout na pokročilou konfiguraci bezdrátové sítě

Stabilních 20 Mbps po celý den

Modem v rámci LTE sítě umožňuje data stahovat maximální rychlostí 150 Mbps, pro upload je to 50 Mbps. Na tyto hodnoty se ale s novým tarifem nedostanete, jelikož T-Mobile rychlost stahování omezuje na 20 Mbps, v případě uploadu je to 5 Mbps.

  

Připojení jsme testovali necelé dva týdny především v rámci Prahy, kde jsme byli připojení právě do LTE sítě a rychlost stahování se stabilně pohybovala okolo hodnoty 19 Mbps v průběhu celého dne. U uploadu jsme se nejčastěji pohybovali na hodnotě 4,9 Mbps. Ping byl okolo 25 ms. Pro srovnání jsem zkusil změřit rychlost stahování s klasickou SIM kartou T-Mobilu s tarifem S námi síť nesíť – download se průměrně pohyboval okolo 25 Mbps, upload okolo 5,1 Mbps s pingem na hranici 25 ms.

V případě sledování videa na YouTube si přes LTE bez problémů spustíte Full HD (1080p) i 1440p video, u 4k už se čas od času obraz zasekne. Jen pozor, sledování videa se započítává do 30GB měsíčního limitu. Samotné načítání webových stránek je svižné a prakticky nepoznáte, že jste na mobilním připojení. V případě, že bude k modemu připojeno více účastníků, rychlost se bude dělit a pokud aktivně surfovali čtyři účastníci, na rychlosti načítání stránek už to bylo znát.

Hraní streamovaných her přes službu NVidia GRID fungovalo velice dobře

V LTE síti jsem otestoval také herní službu GRID od společnosti NVidia, skrze kterou lze streamovat hry z cloudu přímo do tabletu NVidia Shield (recenze), a i když jsem byl před spuštěním upozorněn, že nejsem připojený přes 5GHz router, který je doporučován, služba se spustila a k mému překvapení bylo hraní streamovaných her v HD rozlišení (720p) funkční. Je pravda, že u závodních her typu Dirt 3 se čas od času obraz nepatrně zasekl, ale u titulů méně náročných na snímkovací frekvenci bylo hraní zcela bezproblémové.

V místech s 3G/UMTS či GSM pokrytím pochopitelně nic takového možné nebude. Vzhledem k nastavené politice tarifu je ale nutné počítat s tím, že takto přenesená data se budou započítávat právě do 30GB FUPu. V případě, že dosáhnete FUPu a nechcete, aby došlo ke zpomalení stahování (rychlost načítání webových stránek zpomalena nebude), můžete si za 200 Kč dokoupit dalších 10 GB. V takovém případě už ale nabídka operátora přestává být atraktivní a především výhodná.

Mobilní 3G & LTE za pětistovku měsíčně s garancí vrácení, pokud nebudete spokojeni

Nový tarif Internet bez drátů od T-Mobilu cílí především na běžné internetové uživatele, nicméně abyste si ho naplno užili, je nutné, aby ve vaší lokalitě bylo dostupné LTE připojení; v opačném případě se budete muset spokojit s 3G a GSM (pokrytí ověříte na webu operátora). Za 399 Kč/měsíčně, respektive 499 Kč měsíčně při splácení modemu a dvouletém úpisu, získáte stabilní mobilní připojení, které můžete využít nejen doma, ale třeba také na chalupě nebo kdekoliv, kde bude k dispozici elektrická přípojka.

Recenze konkurenčních služeb

Je škoda, že SIM kartu s tímto tarifem nelze použít přímo v telefonech. Tuhle možnost by uživatelé rozhodně ocenili, operátor to ale nedovoluje. Zákazníci mohou rovněž využít třicetidenní záruku spokojenosti, kdy v případě, že se službou nebudou spokojeni, mohou do 30 dnů od aktivace tarifu smlouvu zrušit a modem vrátit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

33 komentářů

 1. Karel Novy (neregistrovaný)

  „magentova barva“ kristova noho ta cestin ale dostava na pr-del

  • Flappy (neregistrovaný)

   A s čím máš přesně problém? Nedělej ze sebe hlupáka. T-Mobile používá barvu magenta, takže skloňování mají dobře a na pr-del dostáváš tak leda ty :)

  • Česky je to spíš purpurová nebo nachová. Magenta je takový anglicismus, kterým si pomáhají ti, co neumí tak dobře česky a nebo jenom chtějí vypadat světově.

 2. shd (neregistrovaný)

  v tejto dobe mat obmedzeny internet to je vysmech do tvare zakaznika

  • Rezza (neregistrovaný)

   A jak by se to technicky provedlo? Aby to nestálo víc než je člověk ochotný zaplatit a vešlo se to do vzduchu? Jako vývoj běží rychle a jednoho dne to možné bude…

  • shd (neregistrovaný)

   Co tak zvolit iny druh pripojenia, ked je tento ako vidime zaostaly a za tie peniaze neponuka naozaj nic? navyse to obmedzenie ako pisem to je vysmech … niekedy tolko stiahnem aj za 1 den bohuzial … nehvorim ak vide nejaka hra co ma v tejto dobe cca 40GB..

   1 kabel doma do routra ma nezabije a platim cca 2500 KC ROCNE za 65 mbit pripojenie … za cca 5 rokov co mam ten net vypadol raz.. rychlost samozrejme rastla zacinal som na 25mbit teraz mam uz rok 65 mbit neobmedzene.

   Mozno za par rokov, ked bude tento typ pripojenia aspon trosicku konkurencieschopny tak preco nie … ale toto naozaj nekonkuruje uplne nicomu.. a 30gb je pre beznu rodinu mozno tak na 4-5 dni… maximalne tyzden.

  • shd (neregistrovaný)

   ako je pekne zet o je internet bez dratu ale aky je rozdiel medzi nim a beznym internetom?

   nie je uplne jedno ci mam tento modem zapojeny v elektrike alebo mam v elektrike zapojeny router do ktoreho mi ide este 1 kabel okrem elektriky ?

   kludne sa to da vyriesit aj s 1m dlhym kablom a ak uz mam investovat 3500kc do modemu tak za to uz mam extra vykonny router ktory pokryje uplne bez problemov cely rodinny dom… rychlost netu ani mesance poplatky uz spominat znova nemusim.

   inak pokrytie LTE zase nie je take rozsirene a je hlavne v centrach miest a na sidliskach a tam kde je tam bude na 99% aj moznost ineho typu internetu… nevidim v tomto internete jedinu jednu vyhodu …

  • Fait (neregistrovaný)

   LTE se nejvíce rozšiřuje právě mimo velká města, operátoři mají povinnost na frekvencích zakoupených v aukci nejprve pokrýt řídce osídlené oblasti. Z mé zkušenost na chatě kde jsem měl minulý rok ještě mizerné EDGE v současnosti chytnu LTE 10Mbit široko daleko (udělal jsem si vlastní řešení router s USB + LTE modem s T-mobile datovou SIM přes firemní tarif s neomezenými daty). Oproti tomu ve městě, z mé zkušenosti Ústí nad Labem LTE pokrytí mizerné ale je tam dostatečně rychlé 3G.

 3. UFC (neregistrovaný)

  Tady zase mnozí nepochopili, pro koho je to určeno…nabídka to není špatná, ale kazí to FUP. Dokoupit se dá, ale 200Kč za další 10GB je opravdu celkem k ničemu. Jinak je toto určeno pro lidi jako já, kteří bydlí na vsi, kde internet je 3Mbit WiFi a jinou možnost zkrátka nemáme. Zkoušel jsem se informovat zda by bylo možné dostat třeba 60GB nebo 100GB FUP za 800,-, bohužel toto T-Mobile odmítá a chce striktně jen 200,- /10GB. Nicméně, je to alespoň první vlaštovka a já sám se divím, že operátoři do poskytování internetu nejdou agresivněji a masivněji.

  • shd (neregistrovaný)

   sa mas ked mate v dedine LTE pokrytie.. na slovensku nechytis za cedulou koniec mesta ani 3G … halvne ak ma clovek O2. a v meste mi bezne skoci EDGE hocikedy na chvilu.

 4. Borivoj Mladek (neregistrovaný)

  Konečně to taky někdo otestoval. Přemejšlím o tom na chatu za Prahou na léto, dosáhne mi tam LTEčko. Jen se mi teda nechce upisovat na dva roky, tzn že budu muset koupit modem za plnou cenu a pak platit 399 měsíčně?

 5. Petr (neregistrovaný)

  Největší nevýhoda této nabídky je nutnost koupit nesmyslně předražený modem a dvouletý úvazek. FUP 30GB je relativně přijatelný – z vlastní zkušenost mívám dlouhodobý průměr kolem 34GB měsíčně přes LTE.

 6. Zajímalo by mě, na základě čeho načítají ten FUP.. jak rozeznávají stahování od prohlížení stránek.. a co třeba maily? když mám velkou přílohu v mailu (exchnage v outlooku), je to jako stahování?

  • Petr (neregistrovaný)

   Záleží na tom, do jaké kategorie zařazují SSL spojení (které se používá pro připojení k exchange) – předpokládám, že pro SSL se FUP uplatňuje. V opačném případě by FUP postrádal smysl, všichni by tunelovali skrz SSL s cílem obejít FUP.

  • no a když mám stránky přes SSL? To nemůže být rozhodující.. pochopím nějaké torrenty, atd.. co třeba youtube? To je „stahování“ videa?? ne, je to stream.. a co takový skype?

   Pokud by uplatňovali FUP tak, jak by to dávalo smysl – podle chování uživatele a ne podle objemu dat, neřeknu nic.. prostě pokud bych se choval tak, že omezuju další účastníky, ať mě zkrouhnou.. ale když se třeba ve 3 ráno koukám na HD videa na youtube, proč by mi to měli omezovat??

  • Dobrý den, v tomto dokumentu je vidět, které protokoly se do FUPu započítávají a které ne [odkaz]

  • No.. a jsme u toho.. píšou email bez omezení.. ale co když mám hostovaný exchange v rámci office 365 nebo v Azure, což je cloud, který spadá do FUPu?… prostě je to nesmyslně udělané.. Sociální sítě.. když teda budu telefonovat přes facebook, je to sociální síť nebo konferenční služba? VPN.. Co když pro přihlášení se do počítače mám v policies active Directory povinnost být připojen do VPN? to potom i to běžné prohlížení webu pojede přes VPN a tím pádem mi to taky bude žrát FUP? Prostě je to totální zhovadilost.. Problém je, že moc není na výběr :-(

  • Jarda (neregistrovaný)

   Allot pozna hostovane mailove sluzby MS a jsou zahrnuty do postovnich sluzeb. Pokud budete telefonovat pres cokoli, nejsou to socialni site, ale hlasove sluzby. Pokud jste pripojen pres VPN, zere vam to normalne FUP – pokud tedy nejste velka firma s vlastnim APN, tam lze politiku nastavit jinak.

   Jinak tahle standardni nabidka je cilena na residencni zakazniky – firemni to maji samozrejme uplne jinak.

 7. AJRimmer (neregistrovaný)

  Vypadá hezky, ale.. Na doručení KURÝREM(!!!) po Praze jsem čekal přesně týden a čekám dál, tentokrát na aktivaci. Vědět tohle, radši zajdu na prodejnu a zkusim to koupit tam.

  • AJRimmer (neregistrovaný)

   Co týká dalšího provozu, tak zatim paráda, nepoznám, že nejsem na drátu (hry jsem nezkoušel, tam bych si na to nevsadil). Při testech ve večerních hodinách mám maximální možnou rychlost 20/5 a ping lehce přes 50.

 8. Co kdybych se připojila přes VPN, bude se sledování videa na YT a třeba torrent počítat do downloadu nebo se to bude brát jako běžné surfování? Stahování dat mě osobně tedy nijak netrápí, ale pustit si 10 minut ve fullHD na youtube znamená klidně několik set MB a za den na YT klidně prosurfuji 10 GB jako nic, dá se to přes VPN obejít? Děkuji.

 9. em (neregistrovaný)

  Je možné na tom modemu vypnout wifi? …. nikde o tom není zmínka.

  • AJRimmer (neregistrovaný)

   V nastavení to je, taky jdou zapnout až 4 wifi sítě najednou, ale v praxi jsem to nezkoušel.

 10. Tomas (neregistrovaný)

  Chci se zeptat. Slysel jsem,ze pry jde pouzivat i v aute. Chtel bych to vyzkouset, ale muzete mi nekdo poradit jake napajeni do auta na to sehna?? Diky

  • Roman Pryczek (neregistrovaný)

   Kup si menic napeti z 12 V na 230 V a je to,stoji ale par stovek :-(

 11. Katka (neregistrovaný)

  prosím jak změním název sítě?

  • Dobrý den, stačí se přihlásit do administračního rozhraní, kde lze upravit název WiFi sítě a případně změnit heslo :)

 12. Jirka (neregistrovaný)

  Jak velký má výkon WIFI? Nemohl jsem to nikde najít. Normální WIFI má 150 Mbps. Děkuji za odpověď.

 13. Taky Jirka (neregistrovaný)

  Dobrý den, dá se k tomu připojit Access Point? Potřebuji dostat signál do suterénu přes masu betonu.

 14. Dave (neregistrovaný)

  Mám teď Internet bez drátů s limitem 30GB od TM přes dva měsíce na chatě uprostřed černých lesů, dolů a luk, kde jsem okolnostmi nucen nyní bydlet. Po technické stránce to funguje skvěle, rychlosti down/uploadu jsou plně postačující na všechny typy normální internetové aktivity (web, maily, youtube, IPTV, vzdálená správa serverů…), tady nemám co vytknout. Co mne ale neskutečně sejří, je ten nesmyslný limit 30GB. Chápu, že operátor má snahu chránit síť před přetížením, ale musí to skutečně být 30GB měsíčně? Není to příliš málo nebo příliš opatrnické opatření? Co kdyby FUP navýšil na 100GB za stejnou cenu? Pro důchodce, co si tu a tam přečte novinky.cz to možná stačí, ale pro internetově aktivního jedince ani náhodou. Tohle omezení mne donutilo vyvinout aktivitu, srovnatelnou s tou, kterou jsem kdysi v šerém dávnověku vyvinul při snaze nahradit můj tehdejši nespolehlivý dial-up bezdrátovým připojením a kdy jsem doslova boural zdi. Tady asi budu nucen kácet stromy (včetně uzavírání příslušných dohod a získávání povolení – většinou vzrostlé náletové dřeviny na sousedních pozemcích), ale budu mít neomezené připojení k netu :-).

 15. Michaela (neregistrovaný)

  Dobrý den, po prvním připojení síť neustále padala, prodejcem mi bylo sděleno, že se v místě perou sítě LTE a 3G a nastavil mi na pevno síť 3G. Tím se problém vyřešil, čas od času však připojení „vypadne“, někdy pomůže vypnutí a zapnutí modemu, máte někdo podobnou zkušenost. Čímo to je? Jak to vyřešit?

  Děkji za odpověď.

 16. Dobrý den, mám problém, změnil jsem si uživatelské jméno a heslo do konfigurace modemu, musím ho tedy restartovat, abych se dostal do nastavení přes přihlášení admin – admin? díky za odpověď.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).