Domů » Články » Internet bez drátů od T-Mobile: Vyzkoušeli jsme nový tarif s 30 GB měsíčním limitem pro stahování

Internet bez drátů od T-Mobile: Vyzkoušeli jsme nový tarif s 30 GB měsíčním limitem pro stahování

T-Mobile představil nový tarif Internet bez drátů, se kterým se můžete připojit nejen doma, ale třeba také na chatě. Surfování na webu operátor neomezuje, při stahování je nutné počítat s 30 GB FUPem.

Na konci dubna se v nabídce T-Mobilu objevil nový tarif Internet bez drátů, se kterým operátor cílí na běžné internetové uživatele, kteří chtějí především prohlížet webové stránky a s nimi spojený obsah; hardcore stahovačům tento tarif vyhovovat nebude. Běžné procházení webu operátor nijak neomezuje, ale pro stahování (video, audio, stahování dat) je zde limit 30 GB/měsíc. Při překročení této hodnoty dojde ke zpomalení downloadu (detaily); rychlost načítání webových stránek naštěstí není po dosažení limitu nijak ovlivněna. T-Mobile také nově nabízí možnost odstoupení od smlouvy během prvních 30 dnů v případě, že se službou nebudete spokojeni.

Pokud se budete připojovat v místech, kde je dostupné LTE, slibuje operátor stabilní rychlost stahování okolo hranice 20 Mbps. Měsíční poplatek 399 Kč není nijak přemrštěný, ale abyste službu mohli využívat, je nutné si zakoupit také modem.

Modem: Nenápadný, a přesto elegantní

V televizi, médiích nebo na billboardech jste už určitě zaznamenali novou a poměrně vtipnou kampaň operátora, ve které opět hlavní roli hraje Ivan Trojan coby agent 007. Ta má za cíl propagovat právě nový tarif společně s modemem Huawei E5180. Ten operátor šalamounsky nabízí za pouhou jednu korunu, nicméně k té je dále potřeba připočítat dalších 23 měsíčních splátek, každá ve výši 100 Kč (smlouvu s operátorem uzavíráte na dva roky). Pokud si modem budete chtít koupit bez tarifu, připravte si sebevědomých 3 451 Kč.

  

Samotný modem od Huawei působí elegantním dojmem a v bytě vám rozhodně nebude dělat ostudu. Tělo je vyrobeno z lesklého plastu v bílé barvě, horní část funguje jako velké tlačítko. To v reklamě sice svítí v magentové barvě operátora, reálné zařízení však vyzařuje barvu modrou. A pokud by vás světelná signalizace obtěžovala, můžete ji kdykoliv vypnout právě stiskem horního tlačítka. Na přední straně najdete dvě signalizační diody (WiFi a připojení do sítě operátora), na zádech najdete ethernetový (RJ-45) konektor pro připojení počítače (kabel je součástí balení) a napájecí konektor.

 

Modem s vestavěnou anténou kromě LTE (800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz) podporuje také UMTS (900 a 2100 MHz) a GSM sítě (850, 900, 1800 a 1900 MHz). WiFi 802.11n (2,4 GHz) je možné sdílet maximálně pro 32 účastníků, mezi které se rychlost downloadu a uploadu rozděluje. Signál z modemu spolehlivě pokryje celý středně velký byt, což nás příjemně překvapilo.

Konfigurace a první nastavení: Začátečníci se nemusí bát

Samotné zprovoznění internetu je maximálně jednoduché a zvládne jej i začátečník. Modem stačí připojit do sítě a zapnout. Ve spodní části na štítku naleznete název WiFi sítě a defaultní heslo – tyto údaje použijete pro připojení k internetu z požadovaných zařízení. O více se nestaráte. V případě připojení přes eternetový kabel jen propojíte modem s počítačem a můžete surfovat.

 

Přes administrační webové rozhraní (do adresního řádku prohlížeče zadejte 192.168.8.1, uživatel: admin, heslo: admin) není problém změnit název a heslo sítě a provádět další pokročilou konfiguraci.


Administrace je v češtině a snadno se v ní zorientujete

V administračním rozhraní dále vidíte sílu signálu, celkové množství přenesených dat, aktuálně připojená zařízení a v případě potřeby zde můžete provést také aktualizaci firmwaru. Pokud byste si k tarifu přikoupili také některý z SMS balíčků, budete z administrace moci posílat textové zprávy.

 
Zkušenější uživatelé se mohou vrhnout na pokročilou konfiguraci bezdrátové sítě

Stabilních 20 Mbps po celý den

Modem v rámci LTE sítě umožňuje data stahovat maximální rychlostí 150 Mbps, pro upload je to 50 Mbps. Na tyto hodnoty se ale s novým tarifem nedostanete, jelikož T-Mobile rychlost stahování omezuje na 20 Mbps, v případě uploadu je to 5 Mbps.

  

Připojení jsme testovali necelé dva týdny především v rámci Prahy, kde jsme byli připojení právě do LTE sítě a rychlost stahování se stabilně pohybovala okolo hodnoty 19 Mbps v průběhu celého dne. U uploadu jsme se nejčastěji pohybovali na hodnotě 4,9 Mbps. Ping byl okolo 25 ms. Pro srovnání jsem zkusil změřit rychlost stahování s klasickou SIM kartou T-Mobilu s tarifem S námi síť nesíť – download se průměrně pohyboval okolo 25 Mbps, upload okolo 5,1 Mbps s pingem na hranici 25 ms.

V případě sledování videa na YouTube si přes LTE bez problémů spustíte Full HD (1080p) i 1440p video, u 4k už se čas od času obraz zasekne. Jen pozor, sledování videa se započítává do 30GB měsíčního limitu. Samotné načítání webových stránek je svižné a prakticky nepoznáte, že jste na mobilním připojení. V případě, že bude k modemu připojeno více účastníků, rychlost se bude dělit a pokud aktivně surfovali čtyři účastníci, na rychlosti načítání stránek už to bylo znát.

Hraní streamovaných her přes službu NVidia GRID fungovalo velice dobře

V LTE síti jsem otestoval také herní službu GRID od společnosti NVidia, skrze kterou lze streamovat hry z cloudu přímo do tabletu NVidia Shield (recenze), a i když jsem byl před spuštěním upozorněn, že nejsem připojený přes 5GHz router, který je doporučován, služba se spustila a k mému překvapení bylo hraní streamovaných her v HD rozlišení (720p) funkční. Je pravda, že u závodních her typu Dirt 3 se čas od času obraz nepatrně zasekl, ale u titulů méně náročných na snímkovací frekvenci bylo hraní zcela bezproblémové.

V místech s 3G/UMTS či GSM pokrytím pochopitelně nic takového možné nebude. Vzhledem k nastavené politice tarifu je ale nutné počítat s tím, že takto přenesená data se budou započítávat právě do 30GB FUPu. V případě, že dosáhnete FUPu a nechcete, aby došlo ke zpomalení stahování (rychlost načítání webových stránek zpomalena nebude), můžete si za 200 Kč dokoupit dalších 10 GB. V takovém případě už ale nabídka operátora přestává být atraktivní a především výhodná.

Mobilní 3G & LTE za pětistovku měsíčně s garancí vrácení, pokud nebudete spokojeni

Nový tarif Internet bez drátů od T-Mobilu cílí především na běžné internetové uživatele, nicméně abyste si ho naplno užili, je nutné, aby ve vaší lokalitě bylo dostupné LTE připojení; v opačném případě se budete muset spokojit s 3G a GSM (pokrytí ověříte na webu operátora). Za 399 Kč/měsíčně, respektive 499 Kč měsíčně při splácení modemu a dvouletém úpisu, získáte stabilní mobilní připojení, které můžete využít nejen doma, ale třeba také na chalupě nebo kdekoliv, kde bude k dispozici elektrická přípojka.

Recenze konkurenčních služeb

Je škoda, že SIM kartu s tímto tarifem nelze použít přímo v telefonech. Tuhle možnost by uživatelé rozhodně ocenili, operátor to ale nedovoluje. Zákazníci mohou rovněž využít třicetidenní záruku spokojenosti, kdy v případě, že se službou nebudou spokojeni, mohou do 30 dnů od aktivace tarifu smlouvu zrušit a modem vrátit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karel Novy (neregistrovaný)
Anonym
Karel Novy (neregistrovaný)
Offline

„magentova barva“ kristova noho ta cestin ale dostava na pr-del

Flappy (neregistrovaný)
Anonym
Flappy (neregistrovaný)
Offline

A s čím máš přesně problém? Nedělej ze sebe hlupáka. T-Mobile používá barvu magenta, takže skloňování mají dobře a na pr-del dostáváš tak leda ty :)

Mav
Anonym
Mav
Offline

Česky je to spíš purpurová nebo nachová. Magenta je takový anglicismus, kterým si pomáhají ti, co neumí tak dobře česky a nebo jenom chtějí vypadat světově.

shd (neregistrovaný)
Anonym
shd (neregistrovaný)
Offline

v tejto dobe mat obmedzeny internet to je vysmech do tvare zakaznika

Jaroslav Reznik
Uživatel
Jaroslav Reznik
Offline

A jak by se to technicky provedlo? Aby to nestálo víc než je člověk ochotný zaplatit a vešlo se to do vzduchu? Jako vývoj běží rychle a jednoho dne to možné bude…

shd (neregistrovaný)
Anonym
shd (neregistrovaný)
Offline

Co tak zvolit iny druh pripojenia, ked je tento ako vidime zaostaly a za tie peniaze neponuka naozaj nic? navyse to obmedzenie ako pisem to je vysmech … niekedy tolko stiahnem aj za 1 den bohuzial … nehvorim ak vide nejaka hra co ma v tejto dobe cca 40GB.. 1 kabel doma do routra ma nezabije a platim cca 2500 KC ROCNE za 65 mbit pripojenie … za cca 5 rokov co mam ten net vypadol raz.. rychlost samozrejme rastla zacinal som na 25mbit teraz mam uz rok 65 mbit neobmedzene. Mozno za par rokov, ked bude tento typ pripojenia… Číst vice »

shd (neregistrovaný)
Anonym
shd (neregistrovaný)
Offline

ako je pekne zet o je internet bez dratu ale aky je rozdiel medzi nim a beznym internetom? nie je uplne jedno ci mam tento modem zapojeny v elektrike alebo mam v elektrike zapojeny router do ktoreho mi ide este 1 kabel okrem elektriky ? kludne sa to da vyriesit aj s 1m dlhym kablom a ak uz mam investovat 3500kc do modemu tak za to uz mam extra vykonny router ktory pokryje uplne bez problemov cely rodinny dom… rychlost netu ani mesance poplatky uz spominat znova nemusim. inak pokrytie LTE zase nie je take rozsirene a je hlavne v… Číst vice »

Fait (neregistrovaný)
Anonym
Fait (neregistrovaný)
Offline

LTE se nejvíce rozšiřuje právě mimo velká města, operátoři mají povinnost na frekvencích zakoupených v aukci nejprve pokrýt řídce osídlené oblasti. Z mé zkušenost na chatě kde jsem měl minulý rok ještě mizerné EDGE v současnosti chytnu LTE 10Mbit široko daleko (udělal jsem si vlastní řešení router s USB + LTE modem s T-mobile datovou SIM přes firemní tarif s neomezenými daty). Oproti tomu ve městě, z mé zkušenosti Ústí nad Labem LTE pokrytí mizerné ale je tam dostatečně rychlé 3G.