Domů » Bleskovky » Intel představil kartu, se kterou si v budoucnu vylepšíte televizi či ledničku

Intel představil kartu, se kterou si v budoucnu vylepšíte televizi či ledničku

Jedním z ústředních témat letošního veletrhu CES se stal internet věcí a chytrá zařízení. K internetu dnes může být připojena vaše lednice, váš robotický vysavač či chytrý televizor. Aby mohla být tato zařízení „chytrá“, musí být vybavena nějakou výpočetní elektronikou, což ale může být kámen úrazu; přeci jen televizor či vysavač si nekupujete na dva roky jako smartphone. Jak to tedy udělat, aby jeho schopnosti rychle nezastaraly?

compute-card-side-angled

Na tuto otázku přináší odpověď společnost Intel, podle níž by měla být zařízení internetu věcí modulární. Podle Intelu by měla být zařízení budoucnosti vybavena slotem na Compute Card, což je zařízení velikosti tlustší kreditní karty, které v sobě obsahuje čipset, paměť, úložiště a bezdrátovou konektivitu; zkrátka se jedná o malý počítač. Ten by pak bylo možné do chytrého zařízení vsadit, a v případě potřeby po několika letech vyměnit za modernější.

internetofthings_origdp-100309501-primary-idge

Intel je v současné době schopný do této malé karty o rozměrech 95 × 55 × 5 mm Intel Core 7. generace s TDP až 6 Wattů, podporovány mohou být i externí periferie zapojené do portů USB, PCIe, HDMI a Display Port. První zařízení se slotem na Compute Card mají vyrobit společnosti Dell, HP, Lenovo a Sharp, na trh by se mohly dostat již toto léto.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. No nevím, při životnosti některých spotřebičů se na upgrade ani nedostane.
    Já si vylepšenou ledničku předtsavuji úplně jinak – pár regalu s plzní a mražák narvaný masem….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).