Domů » Bleskovky » Iluze, nebo skutečnost? Nokia prý chystá 8,3″ tablet Illusionist

Iluze, nebo skutečnost? Nokia prý chystá 8,3″ tablet Illusionist

Během posledních dvou měsíců se z různých zdrojů objevují zmínky o tom, že Nokia pracuje na nástupci svého tabletu Lumia 2520. Novinka má prý zatím pracovní název Illusionist a kódové označení RX-115, u finálního názvu se spekuluje o Lumii 2020. Uhlopříčkou 8,3 palců při zachovaném Full HD rozlišení bude lákat především příznivce kompaktnějších tabletů (Lumia 2520 má 10,1 palců).

Tablet schovaný pod štítkem RX-115 se podařilo odlovit v databázi zásilek na webu Zauba, podle kterého se nyní údajně testuje v Indii. Z databáze víme rovněž, že Nokia zvolila pro displej IPS technologii a že by měl být nový tablet vybaven i slotem na nano SIM kartu.

Zajímavé je, že je zařízení v databázi uvedeno jako mobilní telefon, což nechává prostor pro další spekulace; domníváme se však, že jde spíše o bezvýznamnou chybu, přece jen 8 palců už je daleko za hranicí tabletofonu. Doufejme tedy že Nokia Illusion není pouhá iluze a skutečně jej brzy uvidíme na trhu.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

18 komentářů

 1. V tom číslování se už snad nikdo nemůže vyznat, každej novej telefon má o 100-200 vyšší číslo. Proč nemají třeba 500-900, 4 až 5 řad rozdělených podle kategorie? Každá řada by mohla mít 100 modelů, to mají do konce tisíciletí

  • Edit: Teda mají to tak napůl, ale stejně pořád přibývají vyšší řady

  • Jenda Lumia 800 (neregistrovaný)

   No je těch čísel hodně ale co se týče označení mě to nepřijde zas tak nepochopitelné.

   5xx – 9xx řada jsou klasické smartphony.

   10XX tak zde je to ASI řada se 41mpx snímačem

   13xx – 15xx jsou tabletofony

   20xx – 25xx jsou tablety (dokonce první číslo 20 a 25 odpovídá uhlopříčce v cm.

 2. Teraz už len či bude mať W8 a Bay Trail alebo len RT

 3. Mino> by mne opravdu zajímalo, k čemu by ti byl desktop na 8″ :-D

  Nechápu, co všichni mají.. RT je na tablet ideální, obzvláště v těchle rozměrech.

  • Knoxx (neregistrovaný)

   A proč nemít desktop na 8″ ? Jakou má výhodu RT verze na tabletu, že je ideální ?

  • Zeptal bych se opačně.. jakou má RT nevýhodu??

  • Už len obmedzenie na windows marketplace….ak mám možnosť mať full windows a okliestenie, tak si vyberiem to prvé…na nových baytrail atomov už slapu v pohode a výdrž je podobná ako u ARM tabletov…takže akú výhodu mi prináša RT oproti W8?

  • A co třeba připojit doma monitor a klávesnici a mít to místo počítače? Já bych se tomu nebránil.

  • Jenda Lumia 800 (neregistrovaný)

   No já doufám ze to bude RT, mam tablet jak s RT tak s plnými Win8 a chci jen tak na hraní ještě 8palcovy.

   A proč RT můžu posoudit že RT šlape lépe je to krásné plynule a neseká se to jak ten s W8. Celkové jsou W8 nejstabilnejsi Windows asi vůbec. Ale na tablet to ještě není ono. Ten RT je opravdu pro tablet lepší už jen z pohledu plynulosti systému. Mel jsem teď půjčení iPad mini a tam je to parádní tomu jsou ty RT mnohem blíže, řekl bych ze je to i srovnatelné.

 4. Sun (neregistrovaný)

  Rt má výhodu hlavně v tichosti a výdrži, takže na tabletové použití převážně internet, soc. sítě atd. jistě lepší volba.

  • flek (neregistrovaný)

   RT má zásadní problém – jedná se o de facto mrtvou platformu. Windows RT používá již jen Microsoft sám, všichni ostatní výrobci HW od něj utekli. Další rána pro MS.

  • Problém je jenom v tom, že neni dostatek apps, jinak by to byl určitě dobrý směr

  • Blbost Bay Trail má pasívne chladenie, tablety s ním niesu hlučné a napr. podľa laptopmag je tablet s najväčšiou výdržou(cez 12 hodin) Asus Transformer book T100 (porazil aj iPad Air alebo 4)

  • Dax21 (neregistrovaný)

   No, zase na Engadget vede v tabulkách Surface 2 a Lumia 2520, oboje na systému Win RT, ale nevím jaké jsou výsledky na laptopmagu co se týče právě těchle dvou zařízení.

  • Jiří (neregistrovaný)

   @MINO: Asus Transformer Book T100 s archaickým rozlišením 1366×768 (155 PPI) zcela jistě porazí cokoliv. Faktem však je, že A7 dává Bay Trail v 7 z 10 testů na prdel.

  • Benchmarky Bail Trailu vs. A7 jsou celkem k ničemu. Pro uživatele jsou rozhodující konečné schopnosti a možnosti procesoru. A zařízení s Windows 8.1 (ne RT) má zcela jistě mnohem větší možnosti než zařízení s iOS.

   A nějaké testy jsou k ničemu – jde o to, co na tom poběží dobře. Na Bail Trail mohu zkusit jakoukoli PC hru (samozřejmě s nejistým výsledkem), jakoukoli PC aplikaci a navíc Metro Aplikace.

 5. Na začátku všeho bylo PC. Počátkem tisíciletí to snad i vypadalo,že se Pc bude vejít do kapsy. O pár let později už je to všechno,jen ne PC…

  Vzpomínáte na proroky,kteří říkali,že „za pár let přijdu domu a zapojím mobil k monitoru a klávesnici“ (dnes už pochopitelně bezddrát)

  Tím směrem by to mělo směřovat. Jedno universální zařízení jako náhrada stolního pc. Prostě kapesní stolní počítč, s veškerou abilitou stolního počítače (desktopu)

  Do 8.1 stačí přidělat softwareovou klávesnici a je to… V dnešní době minaturizace to přece nemůže být problém, mobilní hardware už je pomalu silnější než stolní… i přesto pořád máme na moilních zařízeních (míním spíš velké tablety) něco co desktopu nesahá po kotníky… Tak kde to sakra žijem?

  Ať už to udělá google, číňan, apple, micorosoft… Ale někdo by mohl

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).