Cena:

IDC zveřejnilo prodeje chytrých telefonů za druhé čtvrtletí: Apple a Samsung ztrácí tržní podíl

Analytická společnost IDC zveřejnila údaje o prodejích chytrých telefonů za druhý kvartál letošního roku. Apple a Samsung ztrácejí tržní podíl, ale stále jasně dominují.

Apple i Samsung již zveřejnily finanční výsledky za druhý kvartál 2013, proto analytické firmy začínají zveřejnovat své odhady pro uplynulé čtvrtletí. IDC již svá data vypustilo a lídry zůstávají Samsung a Apple, ale jejich růst zpomaluje oproti méně známým společnostem.

Samsung své celkové prodeje oficiálně nezveřejňuje od třetího kvartálu roku 2011. Proto jsou data pouze odhady, Samsung měl dodat 72,4 milionu chytrých telefonů. Toto číslo je o 44 % větší, než odhad v loňském roce, ale IDC dodává, že tržní podíl Samsungu lehce poklesl na 30,4 %. Při čtvrtletním srovnání došlo k nárůstu prodejů o 1,7 milionu zařízení, ale tržní podíl klesnul o 2,4 %. Apple prodal 31,2 milionu chytrých telefonů, čímž získal 13,1% podíl na trhu, což je pokles z loňských 16,6 %, přesto, že prodeje meziročně vzrostly o 20 %.  Došlo i k propadu ve čtvrtletním srovnání. 

Další v pořadí – LG, Lenovo a ZTE zažívají výrazně větší růst při porovnání s lídry trhu. LG prodalo rekordních 12,1 miliónu smartphonů a meziročně tak vzrostlo o 130 %, tržní podíl se zvednul z 3,1 % na 5,1 %. Lenovo je po půl roce zpět v první pětce. Společnost zaznamenala 130,6% meziroční růst a je tak nejrychleji rostoucí firmou z prvních pěti. Dodala 11,3 milionu zařízení a drží 4,7% tržní podíl. Další čínský producent, ZTE, rostl o 57,8 % a dodal 10,1 milionu chytrých telefonů, čímž drží 4,2 % trhu. BlackBerry, HTC, Nokia, Sony a další konkurence zapadla do kategorie „ostatní“. Ta nyní zabírá podle IDC 42 % dodaných smartphonů.

 

Ví se, že Apple rostl převážně díky dobrým prodejům levnějších iPhone 4 a 4S, podobnou podporu dostal i Samsung v podobě Galaxy S3, který dostal po představení Galaxy S4 výhodnější cenu. Samsung stojí jasně na první pozici výrobců telefonů s Androidem, ale růst LG je slibný pro ekosystém Androidu. Ukazuje jiný příběh ve srovnání s HTC, které je poslední roky v úpadku. Možná tak nebude klíčová pozice Samsungu, ale chyby producentů.  Klíčem k růstu menších společností jsou levné chytré telefony, které stále nachází nové zákazníky. Zároveň se společnostem jako LG a Lenovo daří i v segmentu lépe vybavených telefonů. Velmi zajímavý v tomto bude vliv spekulovaného levnějšího telefonu od Applu, který by mohl některým výrobcům zařízení s Androidem znepříjemnit cestu do rukou spotřebitelů.

Autor článku
David Podzimek