Domů » Články » IDC zveřejnilo prodeje chytrých telefonů za druhé čtvrtletí: Apple a Samsung ztrácí tržní podíl

IDC zveřejnilo prodeje chytrých telefonů za druhé čtvrtletí: Apple a Samsung ztrácí tržní podíl

Analytická společnost IDC zveřejnila údaje o prodejích chytrých telefonů za druhý kvartál letošního roku. Apple a Samsung ztrácejí tržní podíl, ale stále jasně dominují.

Apple i Samsung již zveřejnily finanční výsledky za druhý kvartál 2013, proto analytické firmy začínají zveřejnovat své odhady pro uplynulé čtvrtletí. IDC již svá data vypustilo a lídry zůstávají Samsung a Apple, ale jejich růst zpomaluje oproti méně známým společnostem.

Samsung své celkové prodeje oficiálně nezveřejňuje od třetího kvartálu roku 2011. Proto jsou data pouze odhady, Samsung měl dodat 72,4 milionu chytrých telefonů. Toto číslo je o 44 % větší, než odhad v loňském roce, ale IDC dodává, že tržní podíl Samsungu lehce poklesl na 30,4 %. Při čtvrtletním srovnání došlo k nárůstu prodejů o 1,7 milionu zařízení, ale tržní podíl klesnul o 2,4 %. Apple prodal 31,2 milionu chytrých telefonů, čímž získal 13,1% podíl na trhu, což je pokles z loňských 16,6 %, přesto, že prodeje meziročně vzrostly o 20 %.  Došlo i k propadu ve čtvrtletním srovnání. 

Další v pořadí – LG, Lenovo a ZTE zažívají výrazně větší růst při porovnání s lídry trhu. LG prodalo rekordních 12,1 miliónu smartphonů a meziročně tak vzrostlo o 130 %, tržní podíl se zvednul z 3,1 % na 5,1 %. Lenovo je po půl roce zpět v první pětce. Společnost zaznamenala 130,6% meziroční růst a je tak nejrychleji rostoucí firmou z prvních pěti. Dodala 11,3 milionu zařízení a drží 4,7% tržní podíl. Další čínský producent, ZTE, rostl o 57,8 % a dodal 10,1 milionu chytrých telefonů, čímž drží 4,2 % trhu. BlackBerry, HTC, Nokia, Sony a další konkurence zapadla do kategorie „ostatní“. Ta nyní zabírá podle IDC 42 % dodaných smartphonů.

 

Ví se, že Apple rostl převážně díky dobrým prodejům levnějších iPhone 4 a 4S, podobnou podporu dostal i Samsung v podobě Galaxy S3, který dostal po představení Galaxy S4 výhodnější cenu. Samsung stojí jasně na první pozici výrobců telefonů s Androidem, ale růst LG je slibný pro ekosystém Androidu. Ukazuje jiný příběh ve srovnání s HTC, které je poslední roky v úpadku. Možná tak nebude klíčová pozice Samsungu, ale chyby producentů.  Klíčem k růstu menších společností jsou levné chytré telefony, které stále nachází nové zákazníky. Zároveň se společnostem jako LG a Lenovo daří i v segmentu lépe vybavených telefonů. Velmi zajímavý v tomto bude vliv spekulovaného levnějšího telefonu od Applu, který by mohl některým výrobcům zařízení s Androidem znepříjemnit cestu do rukou spotřebitelů.

David Podzimek

14 komentářů

 1. rte (neregistrovaný)

  LG je ukázkou, že i menší firmě se může s Androidem dařit. Ještě nedávno jsem všude slyšel Nokie, Nokie, Nokie, ani jsem nevěděl, že Samsung dělá mobily, uteklo několik málo let a bývalá jednička, tedy Nokia, je v sekci „ostatní“, jak je uvedeno i v článku.

  Přitom by Nokii stačilo udělat tak málo, vyrobit jeden nebo dva mobily s Androidem. „Ihned“ by předehnalo LG a časem by soupeřilo se Samsungem, HW totiž Nokia umí nejlepší, avšak vsadila na špatný OS, škoda – další bývalý velikán odsouzen k záhubě.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Uznavam ze LG urobil velky pokrok z telefonmi ktore vyraba, ale velmi im pomohol k dosiahnutiu tych cisel fakt, ze vyrabaju Nexusy 4 pre Google. Rad by som vedel kolko z tych cisel su prave tie nexusy…

  • rte (neregistrovaný)

   Totéž by se dalo říct i o Samsungu, který dělal Nexusy dříve ;)

  • David Podzimek

   Viděl jsem čísla v rozmezí 1 – 2 miliony Nexusů, ale přesný údaj není. Takže bude tvořit značnou část, ale ne klíčovou. Růst bude spíš ve střední a nižší třídě.

   Očekává se, že LG by mohlo dělat i další Nexus (5?), který bude vycházet z LG G2. To by společnosti dál pomohlo, uvidíme na podzim jak to bude:)

  • Martin II (neregistrovaný)

   @RTE; snad rozpravame o cislach za posledny stvrtrok…Samsung sice vyraba Nexus 10 pre Google ale ten sa do telefonov nepocita.

  • rte (neregistrovaný)

   jej, uznávám, neuvědomil jsem si ;)

 2. Nevím, jestli je šťastná volba na webu o mobilních zařízeních dávat grafy ve flashi…

  • David Podzimek

   Nejsou ve flashi, zde je screenshot z Chrome na Nexus 4… [odkaz]

  • Tak to se omlouvám, ale mě chrome na xperii T ty grafy nezobrazil, pouze vestavěný s flashem

  • maxxz (neregistrovaný)

   WP také v pohodě zobrazí.

   OT: V čem vlastně jsou tyto grafy ? Docela se mi to líbí :-)HTML5 ?

  • David Podzimek

   Grafy jsou v HTML5 a měly by se zobrazit na většině zařízení, jen se mohou pomaleji vykreslovat, zvlášť při slabším připojení.

  • Xperia SP i LG Optimus L7 II a na obou úplně normálne ve 2G, jsem momentálne ve vesnici :D

  • Potvrzuji,WP v pohode zobrazi,Greenarrow to ma jako vzdy rozvrtane.Zkus Hard Reset Greene,vzdyt ho musis delat temer porad :-D

  • Chce to nejnovější alpha verzi Cyanogen Modu. Pak to posviští.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).