Sledujte nás na YouTube

Hudba budoucnosti: Google testuje brýle s funkcemi rozšířené reality

Google začal testovat speciální brýle s funkcemi rozšířené reality. Budeme se jednou na svět dívat stejně jako tomu bylo v kultovním filmu Terminátor?

Pokud se poohlédneme do minulosti, zjistíme, že výpočetní technika se stává čím dál více mobilnější. Už nyní při sobě nosíme zařízení, jejichž výkon se kolikrát vyrovná i notebooku, který vám leží v kanceláři na pracovním stole. Technologický pokrok jde neustále kupředu a je velmi pravděpodobné, že se velmi brzy setkáme se zcela novým paradigmatem v oblasti výpočetní techniky. Mobilní zařízení se stanou ještě více mobilnější a daleko více spjaté se samotným uživatelem. Narážím na tajný projekt, za kterým stojí internetový gigant Google. Ten ve svých laboratořích vyvíjí brýle, jejichž posláním bude dokonalé prolnutí virtuální a skutečné reality. Jestli se vám to zdá jako sci-fi, tak vězte, že v současné době už existuje několik (252 kusů) funkčních prototypů tohoto futuristického zařízení. Google již v prosinci minulého roku zažádal u FCC (Federal Communications Commission) o povolení k testování blíže nespecifikovaného „zábavního zařízení”.

 

Testování vyžaduje mimolaboratorní podmínky a proto probíhá v domácnostech u vybraných zaměstnanců Googlu na území Spojených států. Brýle ke komunikaci s okolím využívají Wi-Fi a Bluetooth 4.0, tudíž se při běžném nošení mimo domácí síť neobejdou bez smartphonu, který bude zajišťovat neustálý přístup k internetu. Určitě vás nyní napadla otázka, jaké bude zařízení používat operační systém? Dle zákulisních informací se nedočkáme integrace Androidu, jelikož brýle budou využívat cloudových služeb Googlu. Pár vyvolených mělo příležitost vidět ony záhadné brýle na vlastní oči a údajně vypadají velice podobně jako ty klasické. Na čelní straně disponují malou kamerkou, která slouží k získávání informací z okolního prostředí a k případnému pořizování fotografií. Přítomna má být i LED dioda pro osvícení objektů za zhoršených světelných podmínek. Promítání rozšířené reality probíhá pouze na jedno oko prostřednictvím HUD displeje. Ovládání zajistí několik tlačítek, které se nacházejí na nožičkách brýlí. Samotné ovládání má být pro uživatele velice jednoduché a zároveň intuitivní. K dispozici bude i zvukový vstup a výstup, což naznačuje přítomnost pokročilého hlasového ovládání Majel, na kterém Google v současné době usilovně pracuje.

-

Hardwarová výbava brýlí by měla být údajně obdobná jakou u smartphonů nižší třídy. V redakci odhadujeme, že se tak bude jednat o jednojádrový procesor ARM Cortex-A8 s taktem 1 GHz, 256 MB operační paměti a nanejvýš 8 GB interního úložiště. Snad nejzajímavější věcí na celém projektu je to, že ačkoliv ještě zařízení čeká dlouhá cesta k finálnímu produktu, už nyní v Googlu přemýšlejí, jakým stylem brýle uvedou na trh. Nápomocná má být i malá skupina technologických nadšenců, které byl tento přísně tajný projekt odhalen. Je tu totiž veliké riziko, že naše společnost zatím není dostatečně připravena na podobný produkt a mohla by ho ignorovat či dokonce odmítnout, což by vedlo k nemalým finančním ztrátám. Relevantní je i možnost, že se Google rozhodne uvolnit svoje brýle jako beta-pilotní program. Michael Liebhold z institutu pro budoucnost v Palo Alto jde v myšlence rozšířené reality ještě dál a tvrdí, že do deseti let nebudeme nosit žádné brýle, ale přímo kontaktní čočky se zabudovaným displejem. Kdo ví, možná se opravdu za pár let dočkáme stejného pohledu na svět jako měl Terminátor :-).

-

Zdroj: 9to5google.com

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

13 komentářů

 1. Jean (neregistrovaný)

  Dokonalé to bude ještě se směrovým mikrofonem. To umožní rozpoznání mluvené řeči a přenos textu na display brýlí. Skvělé pro neslyšící. Ti si tak mohou dle online uložených hlasových vzorků osob dokonce zaevidovat své přátele a pak na displayi uvidí i kdo zrovna co říká. Ideální by bylo přiřazení hlasových vzorku přátelům v kruzích Google. Samozřejmě tento způsob využití nemusí být skvělý pouze pro neslyšící. Dá se skvěle využít např. pro Google Translator.

  • M6HE (neregistrovaný)

   fakt skvela idea – palec hore

  • Jean (neregistrovaný)

   M6HE: Dík. Vlastně mě ta myšlenka napadla už při uvedení personalizovaného rozpoznávání hlasu Googlem, který tak sbírá (po odsouhlasení) vzorky hlasového otisku jednotlivých uživatelů. To samo o sobě už umožní oddělit z několika hlasů v éteru jednotlivé hlasy jednotlivých osob, pokud ta “rozpoznávaná” osoba má svůj hlas v google db a povolí té osobě co “odposlouchává” aby mohla přistupovat k svému hlasovému vzorku. Zde se ideálně hodí právě G+ a kruhy, kde se nastaví ta jednotlivá práva. A to je právě ten moment, který se hodí neslyšícím. Ti totiž mají v éteru kolem sebe změť různých hlasů a vyznat se v tom co, kdo říká by byl značný problém resp. nešlo by to. Nyní ale už je to rozpoznání možné. 3D brýle se směrovým mikrofonem samozřejmě zvýší komfort protože lze nastavit např. priorizaci či filtr na základě vzdálenosti (hlasitosti) od zdroje, který je sledován. Tato vychytávka by výrazně zvýšila orientaci neslyšících.

 2. uni (neregistrovaný)

  Já nevím, ta T800ka v odrazu mi moc klidu do budoucna nedává:-)

 3. hellwet (neregistrovaný)

  terminator sa vracia :D

 4. Honza Zajíc (neregistrovaný)

  Už aby to bylo :D bylo by super kdybych šel třeba okolo obchodu a brýle by se podívaly do úkolů a řekly by: dělej, jdi nakoupit :D

 5. jirka (neregistrovaný)

  Googlu se konecne muze splnit sen a promitat reklamu lidem primo “do hlav” :)

 6. adamdd (neregistrovaný)

  tak uz je na case, terminator je vyroben v roce 2029. Jeste aby se google prejmenoval na Cyberdyne Systems

 7. ozzfranta (neregistrovaný)

  Google Goggles 3.0

 8. Crazyloap (neregistrovaný)

  Brýle s nahraným Intersectem 3.0 :DD

 9. DAVE (neregistrovaný)

  Aplikace google googles akorát vložená do brýlí s internetem . Vjednoduchosti je krása

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *