Huawei MateBook 16s a D16: cestovní pracanti s velkými displeji

Huawei MateBook D16 2
  • Nové notebooky od Huawei sdílejí 16″ displeje a vysoký výkon
  • MateBook 16s má navrch v rozlišení displeje, konektivitě a výdrži
  • MateBook D16 zase potěší milovníky numerické klávesnice

Společnost Huawei dnes na tiskové konferenci v Istanbulu představila dva nové notebooky – MateBook 16s a MateBook D16. Jak už název napovídá, v obou případech se jedná o pořádně velké laptopy s 16″ displeji, které kromě jiného nabídnou vysoký výkon a solidní výbavu. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Huawei MateBook 16s: prémiovka s vysokým výkonem

Tím vybavenějším z představené dvojice je MateBook 16s. Jedná se o prémiově vypadající počítač s celokovovým tělem a působivým výběrem procesorů. Přenosný počítač se pyšní krásným, byť pouze IPS LCD displejem, který má poměr stran 3:2, rozlišení 2 520 × 1 680 pixelů a přesnou kalibraci v barevném prostoru sRGB. Zobrazovač je dotykový, zamrzí snad jen absence zvýšené obnovovací frekvence.

Huawei MateBook 16s 1

Okolo se rozprostírají tenké rámečky, přičemž v tom horním se zabydlela inteligentní webkamera s Full HD rozlišením. Proč inteligentní? Huawei u ní používá obdobu funkce Center Stage z jablečných zařízení, takže váš obličej bude bez ohledu na pohyb vždy v záběru. Kamerka ale neumí rozpoznávat uživatele podle obličeje – pro biometrickou autentizaci zde slouží tlačítko zapnutí s integrovanou čtečkou otisků prstů. Kvůli němu v nitru najdete i zvláštní bezpečnostní čip, do nějž jsou ukládány veškeré citlivé informace.

Huawei MateBook 16s 2

Pod kapotou Huawei MateBooku 16s tikají procesory Intel Core série H 12. generace. Nabídka je poměrně široká: v základu dostanete Intel Core i5-12500H s 12 jádry, střední cestu razí Intel Core i7-12700H se 14 jádry a stejný počet jader má i nejvýkonnější Intel Core i9-12900H. Ve všech případech získáte integrovanou grafiku Intel Iris X a 16 GB RAM. Úložiště bude nabízeno v kapacitách 512 GB a 1 TB. K chlazení Huawei využívá dvojici ventilátorů se žraločími lopatkami, které mají zajistit jak výkonné nasávání vzduchu, tak i efektivní odvod tepla.

Co se portové výbavy týče, tak na bocích 17,8 milimetrů tenkého těla najdete dvě USB-A, dvě USB-C (jedno z nich ve specifikaci Thunderbolt 4) a dále HDMI i 3,5mm jack. Bezdrátovou konektivitu pak zabezpečují Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2, podpora mobilních sítí bohužel chybí. Energii stroji dodává 84Wh akumulátor, u kterého Huawei slibuje celodenní výdrž. Nabíjení zajišťuje silný adaptér s výkonem 135 wattů.

MateBook

Operačním systémem je Windows 11 napojený na ekosystém Huawei – díky integrovanému obchodu AppGallery si můžete do Windows stahovat stejné aplikace jako do telefonu. Kromě toho umožňuje i rychlé párování příslušenství a jiných produktů, rychlý bezdrátový přenos dat mezi zařízeními nebo rychlé vyhledávání napříč všemi spárovanými zařízeními.

Huawei MateBook D16: numerická klávesnice pro účetní

Druhým představeným kouskem je MateBook D16. I ten se bude pyšnit vysokým výkonem, ale najdete na něm pár dílčích kompromisů, díky nimž se Huawei podařilo o něco snížit cenu. Úsporu lze spatřit kupříkladu v displeji. Ten má i v tomto případě úhlopříčku 16″, avšak na ní se rozprostírá pouze matice 1 920 × 1 200 bodů, což znamená jemnost pouhých 142 ppi. Poměr stran obrazovky je 16:10, maximální jas činí 300 nitů.

Huawei MateBook D16

Díky širšímu displeji se Huawei podařilo doplnit klávesnici numerickým blokem, který se nachází na pravé straně. Klávesy se pyšní stejným zpracováním jako v případě Huawei Mate 16s. Webkamera s Full HD rozlišením má úhel záběru 88°, takže obdoba Center Stage bohužel chybí.

Výkon zabezpečí ty samé procesory Intel Core série H 12. generace, pouze však i5 a i7. Grafické operace obstarává Intel Iris X, operační paměť může dosahovat 16 GB a úložiště bude nabízeno pouze v jedné kapacitě, a to 512 GB. Slot na paměťovou kartu chybí, po obvodu počítače ale najdete bohatou portovou zásobu – dvě USB-C, dvě USB-A, HDMI a 3,5mm jack. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1.

Huawei MateBook D16 1

Integrovaná baterie má kapacitu 60 Wh, o její nabíjení se stará drobná 65W nabíječka vážící 126 gramů. O konkrétní délce výdrže se výrobce nezmiňuje. Operačním systémem je opět Windows 11 s několika vychytávkami pro ostatní zařízení Huawei – komunikace, rychlé párování, centrální vyhledávání apod.

Cena a dostupnost

Huawei MateBook 16s bude k dispozici s Core i7/16 GB RAM/512 GB úložiště a s Core i9/16 GB RAM/1 TB úložiště za cenu začínající na 1 699 eur (cca 42 tisíc Kč s DPH). Huawei MateBook D16 bude na trhu ve variantách s Core i5/8 GB RAM/512 úložiště, Core i5/16 GB RAM/512 GB úložiště a Core i9/16 GB RAM/512 GB úložiště za cenu začínající na 899 eur (cca 22 tisíc Kč s DPH). Oba modely se v průběhu srpna dostanou i na český trh, nicméně lokální ceny budeme znát až později.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku