Domů » Bleskovky » Huawei Kirin 620: Nový 64bitový čip pro střední třídu obsahuje osm jader a podporu LTE

Huawei Kirin 620: Nový 64bitový čip pro střední třídu obsahuje osm jader a podporu LTE

O společnosti Huawei budeme zřejmě v budoucnu slýchat nejen díky mobilním zařízením a síťovým technologiím, ale také jako o výrobci mobilních čipsetů. Ty společnost vyrábí pod vlastněnou značkou HiSicilon, v letošním roce například zaujala čipem Kirin 920 určeným do těch nejvýkonnějších zařízení. Nyní přichází s modelem určeným do zařízení střední třídy.

   

Ani v tomto případě se však nejedná o žádné ořezávátko, čipset obsahuje osm jader Cortex-A53 taktovaných na 1,2 GHz podporujících 64bitové instrukce. Grafickou část obstarává Mali450 MP4, schopný kódovat a dekódovat Full HD video při 30 snímcích za vteřinu. Maximální podporované rozlišení fotoaparátu je 13 megapixelů, zajištěna je také podpora LPDDR3 RAM a sítí LTE Cat. 4.

  

Čip je vyroben 28nm procesem, což není nejmodernější metoda, například Samsung se již dokázal dostat na polovinu. Hlavním soupeřem je podobně vybavený Qualcomm Snapdragon 410, ten nabízí jen čtveřici jader, za to konkurenta zřejmě porazí v grafickém výkonu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. knizmi (neregistrovaný)

    Nechápu, proč je kolem tohohle takové haló, že o tom všichni píšou. MTK uvádí pořád něco a nikde ani zmínka. Navíc ten Kirin obsahuje grafiku z doby krále klacka, která architektonicky vychází z Mali-200, kterou ARM představil už v r. 2007 a pro kterou jsou slova jako OpenGL ES 3 nebo unifikované shadery sprosté výrazy.

    O tom, jaký smysl má cpát osm malých a pomalých jader do jednoho procesoru, by se taky dalo diskutovat, ale zblblí asiati (a poslední dobou očividně i čeští redaktoři, kteří to vydávají za výhodu) si osm jader žádají a QC i MTK to dělají taky, takže tady budiž. To, že dvoujádrový Apple nebo K1 je v praxi mnohem výkonnější, je věc jiná.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).