HTC One X s Androidem 4.1 „Jelly Bean“: Jaké novinky aktualizace přináší?

HTC One X se po dlouhém čekání konečně dočkal aktualizace na Android 4.1 „Jelly Bean“ včetně nové verze prostředí Sense 4+. Jaké jsou hlavní změny a co všechno nová verze nabízí?

Jak už jsme vás informovali v této bleskovce, mikulášská nadílka pro české uživatele HTC One X byla poměrně bohatá. Na jejich přístroje totiž konečně dorazila dlouho očekávaná aktualizace na Android 4.1.1 s nadstavbou Sense 4+. Novinek je celkem hodně, tak si je pojďme představit.

 

Optimalizace uživatelského prostředí

Těžko hodnotit, zda došlo ke zrychlení samotného systému, ale lepší výsledky z benchmarku jasně ukazují, že nárůst výkonu pozorovatelný je. Zlepšení, které zaznamená i běžný uživatel, je mnohem větší plynulost celého prostředí a s tím spojený zvýšený komfort.

   

Takové optimalizace, jako je přidání přepínačů do notifikační lišty jsme se bohužel nedočkali, jediné co bylo do notifikační lišty přidáno, je možnost zapnutí nebo nastavení úsporného režimu. Ani notifikační LED diodu bohužel nenaučili v HTC pracovat déle než pět minut. To je trochu škoda, ale naštěstí se to dá stále poměrně rychle vyřešit pomocí Google Play, v základu by to ale bylo mnohem příjemnější.

  

Přepracována byla práce se složkami na domovských obrazovkách. Nově je lze vytvářet jednoduše přetažením zástupců aplikací na sebe, složky je možné umístit i do spodní lišty.

   

Úpravou prošla také softwarová klávesnice od HTC. Zmizela klávesa pro její skrytí, kterou nahradila nabídka speciálních symbolů a čísel, při delším podržení potom můžete přidávat smajlíky. Konečně také přibyla možnost nastavit kromě QWERTY rozložení také klávesnice QWERTZ a AZERTY.

  

Tip ke čtení – HTC One X: Čtyři jádra, HD displej a nový Android (recenze)
 

Nastavení telefonu přes web

S „inovovaným“ prostředím Sense 4+ se objevila možnost nastavení telefonu prostřednictvím webového rozhraní. Na stránce HTCsense.com najdete sice stále jako jediný podporovaný telefon HTC One X+, ale když navštívíte stránku start.htc.com/onex, dostanete se k nastavení pro váš model. Vše probíhá jednoduše a intuitivně. Nejdříve si nakonfigurujete vaše emailové účty, případně Dropbox a v dalším kroku pak lze navolit i tapetu, vzhled uzamčené obrazovky, zvuky, některé aplikace, které připravilo HTC, záložky a domovské plochy.

   

Vybrat si můžete buď individuální nastavení každé položky, nebo přednastavené kompletní styly od výrobce. Pokud budete nastavovat individuální položky, máte možnost použít vlastní tapetu a doplnit vlastní záložky. U všeho ostatního se musíte spolehnout na to, co připravil výrobce.

Nová galerie

Galerie byla rozšířena o možnost zobrazení vašich fotek ze služeb Dropbox, Facebook, Flickr, Picasa a SkyDrive. Naštěstí jsou jednotlivé galerie odděleny a nemusíte se obávat, že byste při prohlížení pořízených fotek v telefonu vyčerpali váš datový limit zbytečným načítáním galerií z cloudu, jako se tomu stávalo například u Galaxy Note II.

 

Výdrž baterie: Pouze mírné zlepšení

Aktualizace slibovala také optimalizaci řízení spotřeby, ale po její instalaci byla výdrž telefonu doslova zklamáním. Samozřejmě sem se neobtěžoval hard resetem a zkusil telefon používat, ale ukazatel úrovně nabití baterie mizel při rozsvíceném displeji doslova před očima. Až po provedení hard resetu se spotřeba ustálila. Hodnotit, jestli je po aktualizaci výdrž na baterii vyšší, je velmi obtížné. Subjektivně se mi zdá stejná, možná o trochu lepší než před aktualizací.

  

S hodnocením výdrže úzce souvisí asi největší nedostatek aktualizace na Jelly Bean. HTC totiž kompletně přepracovalo položku Napájení v nastavení systému a úplně z ní vypustilo údaj o spotřebě a délce používání displeje. A protože displej je největším žroutem energie, jsou tyto údaje klíčové pro objektivní zhodnocení výdrže.

   

S výdrží souvisí také již zmíněné přidání nastavení Úsporného režimu přímo do notifikační lišty. Můžete si nastavit omezení výkonu CPU, snížení jasu displeje, vypnutí vibrací a datových přenosů při vypnutém displeji. Nabízí se také použití různých kombinací uvedených nastavení, případně Úsporný režim vůbec používat nemusíte.

Graf ceny produktu HTC One X poskytuje server Heureka.cz

Pokud vynecháme aktualizaci na novější verzi operačního systému, jsou ostatní změny spíše jen malou evolucí a zdaleka neodstraňují všechny nedostatky, kterých by se uživatelé rádi zbavili. Za mě je to doplnění notifikační lišty o rychlé přepínače, abych nemusel být odkázán na aplikaci třetí strany, a také uvítám, když mě LED dioda bude upozorňovat na zmeškanou událost déle než pět minut. Důležité je ale především to, že verze Androidu konečně povýšila na 4.1. Pokud vás zajímá, jaké novinky s sebou Jelly Bean přináší přímo od Googlu, podívejte se do tohoto článku. Budeme rádi, když se s námi podělíte o své postřehy z aktualizace v komentářích pod článkem.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku