Domů » Články » HTC One X s Androidem 4.1 „Jelly Bean“: Jaké novinky aktualizace přináší?

HTC One X s Androidem 4.1 „Jelly Bean“: Jaké novinky aktualizace přináší?

HTC One X se po dlouhém čekání konečně dočkal aktualizace na Android 4.1 „Jelly Bean“ včetně nové verze prostředí Sense 4+. Jaké jsou hlavní změny a co všechno nová verze nabízí?

Jak už jsme vás informovali v této bleskovce, mikulášská nadílka pro české uživatele HTC One X byla poměrně bohatá. Na jejich přístroje totiž konečně dorazila dlouho očekávaná aktualizace na Android 4.1.1 s nadstavbou Sense 4+. Novinek je celkem hodně, tak si je pojďme představit.

 

Optimalizace uživatelského prostředí

Těžko hodnotit, zda došlo ke zrychlení samotného systému, ale lepší výsledky z benchmarku jasně ukazují, že nárůst výkonu pozorovatelný je. Zlepšení, které zaznamená i běžný uživatel, je mnohem větší plynulost celého prostředí a s tím spojený zvýšený komfort.

   

Takové optimalizace, jako je přidání přepínačů do notifikační lišty jsme se bohužel nedočkali, jediné co bylo do notifikační lišty přidáno, je možnost zapnutí nebo nastavení úsporného režimu. Ani notifikační LED diodu bohužel nenaučili v HTC pracovat déle než pět minut. To je trochu škoda, ale naštěstí se to dá stále poměrně rychle vyřešit pomocí Google Play, v základu by to ale bylo mnohem příjemnější.

  

Přepracována byla práce se složkami na domovských obrazovkách. Nově je lze vytvářet jednoduše přetažením zástupců aplikací na sebe, složky je možné umístit i do spodní lišty.

   

Úpravou prošla také softwarová klávesnice od HTC. Zmizela klávesa pro její skrytí, kterou nahradila nabídka speciálních symbolů a čísel, při delším podržení potom můžete přidávat smajlíky. Konečně také přibyla možnost nastavit kromě QWERTY rozložení také klávesnice QWERTZ a AZERTY.

  

Tip ke čtení – HTC One X: Čtyři jádra, HD displej a nový Android (recenze)
 

Nastavení telefonu přes web

S „inovovaným“ prostředím Sense 4+ se objevila možnost nastavení telefonu prostřednictvím webového rozhraní. Na stránce HTCsense.com najdete sice stále jako jediný podporovaný telefon HTC One X+, ale když navštívíte stránku start.htc.com/onex, dostanete se k nastavení pro váš model. Vše probíhá jednoduše a intuitivně. Nejdříve si nakonfigurujete vaše emailové účty, případně Dropbox a v dalším kroku pak lze navolit i tapetu, vzhled uzamčené obrazovky, zvuky, některé aplikace, které připravilo HTC, záložky a domovské plochy.

   

Vybrat si můžete buď individuální nastavení každé položky, nebo přednastavené kompletní styly od výrobce. Pokud budete nastavovat individuální položky, máte možnost použít vlastní tapetu a doplnit vlastní záložky. U všeho ostatního se musíte spolehnout na to, co připravil výrobce.

Nová galerie

Galerie byla rozšířena o možnost zobrazení vašich fotek ze služeb Dropbox, Facebook, Flickr, Picasa a SkyDrive. Naštěstí jsou jednotlivé galerie odděleny a nemusíte se obávat, že byste při prohlížení pořízených fotek v telefonu vyčerpali váš datový limit zbytečným načítáním galerií z cloudu, jako se tomu stávalo například u Galaxy Note II.

 

Výdrž baterie: Pouze mírné zlepšení

Aktualizace slibovala také optimalizaci řízení spotřeby, ale po její instalaci byla výdrž telefonu doslova zklamáním. Samozřejmě sem se neobtěžoval hard resetem a zkusil telefon používat, ale ukazatel úrovně nabití baterie mizel při rozsvíceném displeji doslova před očima. Až po provedení hard resetu se spotřeba ustálila. Hodnotit, jestli je po aktualizaci výdrž na baterii vyšší, je velmi obtížné. Subjektivně se mi zdá stejná, možná o trochu lepší než před aktualizací.

  

S hodnocením výdrže úzce souvisí asi největší nedostatek aktualizace na Jelly Bean. HTC totiž kompletně přepracovalo položku Napájení v nastavení systému a úplně z ní vypustilo údaj o spotřebě a délce používání displeje. A protože displej je největším žroutem energie, jsou tyto údaje klíčové pro objektivní zhodnocení výdrže.

   

S výdrží souvisí také již zmíněné přidání nastavení Úsporného režimu přímo do notifikační lišty. Můžete si nastavit omezení výkonu CPU, snížení jasu displeje, vypnutí vibrací a datových přenosů při vypnutém displeji. Nabízí se také použití různých kombinací uvedených nastavení, případně Úsporný režim vůbec používat nemusíte.

Graf ceny produktu HTC One X poskytuje server Heureka.cz

Pokud vynecháme aktualizaci na novější verzi operačního systému, jsou ostatní změny spíše jen malou evolucí a zdaleka neodstraňují všechny nedostatky, kterých by se uživatelé rádi zbavili. Za mě je to doplnění notifikační lišty o rychlé přepínače, abych nemusel být odkázán na aplikaci třetí strany, a také uvítám, když mě LED dioda bude upozorňovat na zmeškanou událost déle než pět minut. Důležité je ale především to, že verze Androidu konečně povýšila na 4.1. Pokud vás zajímá, jaké novinky s sebou Jelly Bean přináší přímo od Googlu, podívejte se do tohoto článku. Budeme rádi, když se s námi podělíte o své postřehy z aktualizace v komentářích pod článkem.

Roman Vitámvás

Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

12 komentářů

 1. Suchi (neregistrovaný)

  Pribudli ďalšie štýly uzamykacej obrazovky, dokonca sa dá úplne vypnúť. Prechádzať medzi plochami sa teraz dá aj cyklycky. Pripojením ku compu sa dá naraz počúvať hudba a pozerať fotky priamo na mobile aj keď je v režime Mass Storage, taktiež funguje popritom zdielanie netu z compu cez kábel (v prípade ze nemáte dostupnú Wifi tak je to super. V prehrávači hudby pribudla lupa na vyhľadávanie čo bolo pred tým dosť nepraktické. Beats Audio profil už nefunguje len s natívnym prehrávačom, ale aj tým novým od Googlu alebo AMP. Samozrejme pribudla funkcia Google now či rozšírenie správy dvomi prstami v Status Bare. Natívny prehliadač podporuje Flash v plnej verzii aj bez žiadneho doinštalovávania za čo HTC veľmi chválim. Rýchlosť a plynulosť systému je fakt ukážková. Fixácia GPS a batéria rovnako slabé. Celkovo hodnotím update veľmi pozitívne.

 2. Lukas (neregistrovaný)

  Pridali taky USB host.

 3. L. (neregistrovaný)

  Vážený autore, tento článek mi přijde jako by ho psal nějaký kluk co mu je 16 let. Nejde o věk, ale o to jakým způsobem na telefon nahlížíte. Ono je hodně těžké hledat chyby na top zařízení za hromadu peněz. Nedělejte to a spíš vypíchněte to kladné, protože takových malicherností jaké jste uvedl má každé zařízení hromadu. Každému vadí něco jiného a vy nikdy neobsáhnete celou škálu nedostatků.

 4. Adam (neregistrovaný)

  ano je to pravda přesně jak říkal/psal L. vždycky se krituzuje třeba design, nebo jak někteří odborníci píší dizajn:D ale co to že je telefon z jinýho materiálu než ostatní, to nikoho nezajmá důležitej je stejnej dizajn u všech modelů jako má ted samsung a nejlepší je mít telefon za patnáct táců z plastu :D

  • To máš pravdu. Mě se sice design HTC pořád líbí takže nemám co bych mu vytkl a taky jsem dát že HTC telefony jsou skvěle zpracované ,nikde nic nevrže a jsou z hliníku nebo polykarbonátu. Takový Samsung GS3 je jen z lacného plastu který se poškrábe po pár dnech či hodinách. Z mého pohledu je One X lepší volba jak GS3. Až na chybějící pam. slot nemám co bych mu vytkl na rozdíl od GS3 :) Výdrž taky špatná není. Mě v pohodě vydrží 18-20hod v provozu a pak ho dám na nabíjení když jdu spát ,takže v pohodě. Samozřejmě byl bych rád třeba za baterii co má Motorola MAXX s kapacitou 3300mAh už se dá slušně naložit. Snad příště

 5. Ondrej I (neregistrovaný)

  ako mam prepojit pc whindows xp s mobilom ???

  • BLLB (neregistrovaný)

   Jo, taky se mi po aktualizaci s WIN XP SP3 nejde připojit jako „fleška“ a v nastavení v tel. jsem nic nenašel… :(

   je to vůbec možné?!

  • rosta (neregistrovaný)

   hojte, vyřešil někdo problém s připojením telefonu jako diskové jednotky pro aktualizaci? XP bez šance a na 7čkách to taky zlobí. WIN detekuje Fotoaparát nebo Scanner bez možnosti plného ovládání (Copy – Cut – Paste – Add) Dikes

 6. mitox (neregistrovaný)

  Po updatu mám pocit slabší výdrže baterie. Jak jste na tom ostatní?

 7. Já pozoruji velké zlepšení baterie. Nemohu najít aplikaci peněženka. také nevím jak je to s HTC HUB. Ten tam dříve byl. A co mě mrzí je, že když dosud nebylo umožněno v seznamu aplikací vytvářet vlastní kategorie tak u HTC zrušily možnost dát do vytvořené složky na ploše víc jak 16 zástupců.

 8. roman (neregistrovaný)

  Dobrý den kolik je místa po aktualizace na hry? Chtěl bych si stahnout hry a mělo by to celkem asi 7gb tak jestli se mi to tam vejde? předem děkuji.

 9. JL (neregistrovaný)

  Po aktualizaci na Jelly Bean a poté obnovení továrního nastavení zmizí nastavení jazyka do Čestiny… a dostupná je pouze EN, DE a Turečtina. Velmi praktické pokud ani jeden z těchto jazyků neovládáte ;) Jsem zvědavý jak si poradí HTC Store…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).