HTC 8X a 8S: Windows Phone 8 novinky, které hrají všemi barvami (preview)

Společnost HTC dnes na tiskové konferenci v New Yorku představila dva nové telefony s Windows Phone 8. Modely 8X a 8S budou lákat na slušný hardware, barevné kryty a podporu Beats Audio.

Ještě předtím, než CEO společnosti HTC Peter Chou v 17:00 našeho času vystoupil na jeviště při tiskové konferenci v New Yorku, unikly na internet obrázky a dokonce i hands-on videa obou představených zařízení. Jediným tajemstvím tak před začátkem tiskové konference byly podrobné specifikace a informace o dostupnosti. Vezměme to ale pěkně popořadě.

HTC na obou telefonech několik měsíců úzce spolupracovalo přímo s Microsoftem. Výsledkem jsou vyvážené hardwarové specifikace, které se snad pozitivně odrazí na cenách, barevná provedení ladící se systémem a také oficiální krkolomné názvy obou zařízení, které zní Windows Phone 8S by HTC a Windows Phone 8X by HTC. Mezi novináři i v internetových diskuzích už se ale stejně uchytily jejich zkrácené varianty.

HTC 8X: Dokáže porazit Lumie?

Prvním představeným zařízením byl model HTC 8X, při jehož navrhování se prý designéři nechali inspirovat novou nabídkou Start systému Windows Phone 8. Jedná se o vlajkovou loď HTC na této platformě, podle čehož také vypadají hardwarové parametry. Telefon nabídne Super LCD 2 displej s úhlopříčkou 4,3 palce a HD rozlišením (720p), dvoujádrový procesor s taktem 1,5 GHz, 1 GB paměti RAM a 16 GB vnitřního úložiště. Zařízení bohužel neobsahuje slot na paměťové karty.

 

Příznivce kvalitního zvuku jistě potěší přítomnost technologie Beats Audio. Ta bude dostupná u obou nově představených telefonů. Model 8X však bude navíc disponovat výkonnějším zesilovačem pro kvalitnější poslech, především při použití velkých sluchátek.

    

     

Co se pořizování snímků týče, HTC 8X je na zadní straně vybaven podobným 8Mpx fotoaparátem s LED bleskem jako model One X s Androidem. Zajímavější je v tomto případě přední kamerka. Ta totiž nabídne světelnost f/2.0, snímací úhel až 88° a schopnost pořizovat Full HD videa.

        

HTC 8X přijde na trh v listopadu. Dostupný bude v 50 zemích a u více než 150 operátorů. Podobně jako například nové Lumie nabídne celou řadu barevných provedení – modré, žluté, černé a červené.

Specifikace HTC 8X

Displej: 4,3 palce, Super LCD 2, 1280 x 720 px, 341 PPI, Gorilla Glass
CPU: Qualcomm S4 1,5 GHz, dual-core
Paměť: 1 GB RAM, 16 GB úložiště
Operační systém: Windows Phone 8
Rozměry a hmotnost: 132,35 x 66,2 x 10,12 mm, 130 gramů
Baterie: 1 800 mAh
Konektivita: LTE, HSPA, WCDMA, GSM / GPRS / EDGE, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n – 2,4 a 5 GHz), Bluetooth 2.1 + EDR, NFC, GPS, Micro-USB, audio 3,5 mm, microSIM
Senzory: Přiblížení, světelný, digitální kompas, akcelerometr
Zadní fotoaparát: 8 Mpx, auto focus, LED blesk, BSI senzor, f/2.0, 28 mm, 1080p video, HTC ImageChip pro rychlejší ostření
Přední fotoaparát: 2,1 Mpx, f/2.0, širokoúhlý (88°), 1080p video, HTC ImageChip
Audio: Beats Audio, zesilovač 2,55v

HTC 8S: Hraje všemi barvami…

Druhým zařízením, které dnes tchajwanský výrobce představil je HTC 8S. I u tohoto modelu lze ocenit design, který se výrazně liší od tradičních provedení ostatních telefonů od HTC. Stejně jako 8X je prý i „esko“ inspirované samotným systémem. Posouzení, zda je inspirace patrná ale necháme na posouzení čtenářů.

 

HTC 8S má oslovit méně náročné zákazníky, proto nabídne menší 4“ displej s technologií Super LCD 2 a rozlišením 800 x 480 pixelů, jaké známe ze současných telefonů s Windows Phone 7.x. I v tomto případě jej bude chránit odolné sklo Gorilla Glass. I tentokrát se dostalo na dvoujádrový procesor od Qualcommu, v tomto případě však pouze s taktem 1 GHz. Případní zájemci se také budou muset spokojit s poloviční pamětí RAM a pouze 4 GB vnitřního úložiště. Na rozdíl od 8X však telefon disponuje slotem na paměťové karty ke kterému se uživatel dostane vysunutím spodní barevné části.

    

     

Co se multimediální výbavy týče, nabídne 8S zadní 5Mpx fotoaparát se schopností natáčet videa s HD (720p) rozlišením a stereo zvukem, přední videokamera kvůli snížení nákladů chybí. Stejně jako u vyššího modelu našla i zde své místo technologie Beats Audio, tentokrát však bez speciálního zesilovače.

        

HTC 8S bude dostupný ve čtyřech barevných provedeních a stejně jako jeho vybavenější bratříček by se měl objevit na trhu v průběhu listopadu. Doporučená cena u obou modelů zatím nebyla oznámena.

Specifikace HTC 8S

Displej: 4 palce, Super LCD 2, 800 x 480 px, Gorilla Glass
CPU: Qualcomm S4 1 GHz, dual-core
Paměť: 512 MB RAM, 4 GB úložiště
Operační systém: Windows Phone 8
Rozměry a hmotnost: 120,5 x 63 x 10,28 mm, 113 gramů
Baterie: 1 700 mAh
Konektivita: HSPA, WCDMA, GSM / GPRS / EDGE, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n – 2,4 GHz), Bluetooth 2.1 + EDR, GPS/Glonass, Micro-USB, audio 3,5 mm, microSIM, slot na microSD kartu
Senzory: Přiblížení, světelný, akcelerometr
Zadní fotoaparát: 5 Mpx, auto focus, LED blesk, f/2.8, 35 mm, 720p video
Audio: Beats Audio

Iconic design behind the Windows Phone 8X and 8S by HTC

Objektivně se dá říci, že dnes HTC konečně představilo telefony, které se alespoň po designové stránce odlišují od šedého průměru. Co se výbavy týče, potěší přítomnost technologie Beats Audio a u modelu 8X kvalitní fotoaparáty. Na druhou stranu zamrzí na high-end poměrně nízká kapacita úložiště bez možnosti rozšíření. Model 8S zase paradoxně nabídne slot na paměťové karty, ale je plný jiných kompromisů. Jestli je dokáže vyvážit prodejní cenou, to se snad dozvíme již brzy.

Zdroje: HTC, WPCentral

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku