Domů » Recenze » Recenze Honor 4X: Prostorný pracant s dobrými nápady

Recenze Honor 4X: Prostorný pracant s dobrými nápady

Značka Honor opět tasí svoji hlavní zbraň v podobě skvělého poměru cena/výkon a na český trh uvádí model 4X s velkým 5,5″ displejem a slušnou hardwarovou výbavou. Jaký je v praxi, prozradí náš dnešní test.

Značka Honor se na českém trhu postupně zabydluje a naší redakcí již stihla projít dvě zařízení v podobě smartphonů Honor 3C (recenze) a Honor 6 (recenze), přičemž oba si odnesly pozitivní hodnocení a zapůsobily na nás skvělým poměrem cena/výkon. O totéž se výrobce snaží i s další novinkou, 5,5palcovým tabletofonem Honor 4X.

 

Do 30. června lze v rámci oficiální distribuce zařízení zakoupit pouze u operátora T-Mobile za cenu 5 999 Kč včetně DPH. Za tuto částku dostanete osmijádrový procesor Kirin 625, dvě SIM karty i podporu LTE (800/900/1800/2600 MHz), 3000mAh baterii a 13Mpx fotoaparát. S přihlédnutím k ceně se tak zdánlivě jedná zajímavou nabídku.

 

Nesčetněkrát se ovšem potvrdilo, že papírové specifikace samy o sobě nic neznamenají a to, jak se zařízení používá v praxi, závisí i na mnoha dalších faktorech. Dokáže Honor 4X obstát i v tomto ohledu? I na to jsme si posvítili v dnešní recenzi.

Klady (+)

 • výkonný hardware
 • dobře odladěný systém
 • kvalita fotografií
 • dva sloty na SIM kartu s podporou LTE
 • skvělý poměr cena & výkon
 • systémová gesta
 • notifikační dioda

Zápory (–)

 • barevné možnosti displeje
 • horší ergonomie
 • absence tvrzeného skla
 • tlačítka pod displejem nejsou podsvícena

Obsah balení

Ve světle modré krabici toho po sejmutí víka věru nenajdete mnoho. Mimo samotný smartphone se zde totiž nachází pouze nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem a stručný návod. Tím je seznam kompletní a žádnou přidanou hodnotu nečekejte. Vzhledem k tomu, v jaké kategorii se nacházíme, budete ochotni výrobci chudší balení tolerovat.

Konstrukce a design: Z řady nevyčnívá, přesto se snaží zaujmout

Smartphony značky Honor se v otázce designu od počátku drží poměrně při zemi, u modelu 4X je ale vidět snaha nepatrně se odlišit a zaujmout. Zaoblené tělo neobsahuje žádný ozvláštňující prvek, povrch zadní strany ale není úplně hladký – najdeme zde jemné vroubky, díky kterém se telefon dobře drží v ruce.

Vpředu naleznete 5,5palcový displej, ochranné sklíčko však nepochází od Corningu, nýbrž od neznámého výrobce. V praxi je to bohužel poznat, po čtrnáctidenním testování na něm totiž bylo možné zpozorovat několik vlasových škrábanců a fólie na displej zde tak rozhodně bude na místě.

 

Pod obrazovkou se nachází ještě trojice senzorových tlačítek v dnes již zastaralé podobě, kdy je místo tlačítka multitaskingu stále přítomna klávesa možností. Nad displejem nebyla zapomenuta barevná notifikační dioda.

  

Dílenské zpracování je velmi dobré, telefon je bytelný a vše drží na svém místě jak má. Nelze se však ubránit určitému dojmu lacinosti, jelikož telefon je vyhotoven převážně z nepříliš hodnotně působícího plastu. Pokud však pomineme tento fakt, nelze po stránce zpracování nic vytknout.

  

Ergonomie značně trpí tím, že je k dispozici displej o větší úhlopříčce. Pochválit je třeba umístění ovládacích tlačítek na pravý bok, kde jsou skvěle v dosahu, při držení v jedné ruce je ovšem problém dosáhnout i na tlačítko zpět v levém spodním rohu a práci s telefonem to poněkud ztěžuje. Výrobce mohl záda trochu více zaoblit třeba ve stylu Motoroly, čímž by tento problém v rámci možností alespoň částečně vyřešit, takto ovšem používání Honoru 4X vyžaduje chvíli zvykání si.

Displej: Rozporuplné barvy

Velký displej je určitě v případě Honoru 4X klíčovým prvkem a ačkoliv HD rozlišení není zrovna rekordní hodnotou, stále lze v této třídě označit za dostačující. K jemnosti obrazu v zásadě nemáme výhrady, sytost barev je ale o trochu horší, než bychom od IPS panelu očekávali a v této oblasti je konkurence o krok vpřed.

Čitelnost na přímém světle je poněkud slabší, maximální hodnota jasu totiž není úplně nejvyšší. Jeho automatická regulace nicméně funguje bez problému. Škoda, že použité krycí sklíčko není zrovna odolné, jinak bychom v této kategorii sice nepřechvalovali, avšak také bychom neměli žádné větší výhrady.

Hardware a zvuk: Osmijádro, které se nezadýchá

V útrobách Honoru 4X se nachází osmijádrový procesor Kirin 625, za jehož výrobou stojí přímo Huawei. Takt činí 1,2 GHz a dále jsou k dispozici slušné 2 GB operační paměti a interní úložiště o kapacitě 8 GB, ze kterého je pro uživatelská data dostupných asi 3,4 GB. To věru není mnoho, naštěstí je však přítomen slot pro paměťové karty a aplikace je možné na ně přesouvat.

 

Hardwarové parametry

 • Rozměry: 152,9 x 77,2 x 8,7 mm
 • Hmotnost: 170 gramů
 • Displej: 5,5″, HD (720 x 1280 px), IPS
 • Procesor: HiSilicon Kirin 620, octa-core (1,2 GHz), 64-bit
 • RAM: 2 GB
 • ROM: 8 GB (lze rozšířit microSD kartou až do velikosti 32 GB)
 • Baterie: 3000 mAh (2 dny výdrže při standardní zátěži)
 • OS: Android 4.4, nadstavba EMUI 3.0
 • Hlavní fotoaparát: 13 MPx, autofocus, automatické vyvážení bílé, rozpoznání tváře a úsměvu, HDR, LED blesk
 • Přední fotoaparát: 5 MPx
 • Sítě:GSM: 850/900/1800/1900 MHz, WCDMA: 900/2100 (do 42 Mbit/s), LTE: 800/900/1800/2600 MHz (do 150 Mbit/s)
 • Další: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, A-GPS, Glonass, MicroUSB 2.0, DLNA, Dual SIM

Uvedený hardware si bez problému poradí s plynulým během systému a náročnějšími operacemi včetně graficky pokročilejších her. U těch nejpropracovanějších kousků už ovšem občas mohou nastat například drobné propady FPS, drtivá většina titulů je nicméně bez problému hratelná. Výkon jsme také změřili pomocí několika benchmarků a to s těmito výsledky:

 • AnTuTu: 27 386 bodů
 • 3DMark Ice Storm Extreme: 3 712 bodů
 • Geekbench 3: 549/1630 bodů

Vestavěný reproduktor nabídne poslouchatelný zvuk, který dokonce obsahuje náznak basů. Nečekejte samozřejmě zázraky, nejedná se ale o ten nejtypičtější plechový projev jako u většiny levných čínských telefonů. Výstup do sluchátek se vyznačuje velmi vyrovnaným podáním, pokud jsou ovšem vaše preference nastaveny jinak, není problém si zvuk přizpůsobit ekvalizérem.

Baterie a výdrž: Čekali bychom více

Honor osadil model 4X akumulátorem o slibné kapacitě 3000 mAh. V praxi se můžete vždy spolehnout na to, že s vámi telefon jeden den vydrží a s trochou snahy je možné se dostat i na dny dva. K tomu může dopomoct vestavěný úsporný režim, jenž upravuje takt procesoru a další prvky v závislosti na aktuálním používání tak, aby zařízení vydrželo co nejdéle.

V případě, že bude o energii nouze, je k dispozici také mód, v němž je funkčnost telefonu omezena pouze na telefonování a zasílání zpráv, přičemž vše navíc je deaktivováno. Tím lze čas bez nabíječky ještě o poznání prodloužit. Celkově tak výdrž spadá do lehkého nadprůměru, kdy sice neláme rekordy, avšak pro běžné používání zcela postačuje.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy jsme ve smyčce přehráváno HD video s maximálním jasem a zvukem vedeným do sluchátek. Telefon vydržel 7 hodin a 15 minut, což vcelku potvrzuje výše.

Operační systém: KitKat okořeněný uživatelským prostředím

Honor 4X dostal do vínku Android ve verzi 4.4 KitKat. O aktualizaci na novější Lollipop zatím nepadla zmínka, v této oblasti se však výrobce dosud zrovna nevyznamenává, ale třeba v budoucnu překvapí. Přítomna je také dobře známá nadstavba EMUI 3.0, jež systém mění po stránce vzhledu i uspořádání. Místo hlavní nabídky aplikací jsou tak všichni zástupci umisťování rovnou na domovské plochy, kde je můžete třídit do složek a doplňovat o widgety.

 
Vzhled systému si snadno přizpůsobíte díky dostupným motivům

Notifikační lišta odkryje seznam upozornění na jedné záložce a mřížku přepínačů na záložce druhé. Zde přítomné položky můžete v nastavení přeházet a přizpůsobit k obrazu svému. Pod nimi najdete ještě posuvník jasu, jak už jsme ale zmínili, jeho regulaci můžete nechat i na automatice. Chyběl mi zde snad jen rychlý přístup do nastavení. To je rozděleno do několika kategorií podobně jako u čistého Androidu.

Zaujmout by vás mohla gesta, kde můžete převzít kontrolu nad prováděním operací pohyby zařízením. Vesměs se jedná o již známé věci typu přerušení upozornění otočením telefonu, odemknutí dvojitým poklepáním či vstup do dané aplikace nakreslením písmene na obrazovku. Práci s telefonem to nicméně dokáže urychlit.

 
Notifikační nabídka s přepínači a Nastavení

Pár let zpátky jsme telefonům od Huawei často vytýkali pomalý běh systému. To si výrobce již delší dobu bere k srdci a rychlost je v případě Honoru 4X, za jehož výrobou tento čínský výrobce také stojí, naprosto ukázková. Prostředí bylo plynulé i při více spuštěných aplikacích, reagovalo pružně nehledě na náročnost prováděné operace a za celou dobu testování jsme se nesetkali s jediným pádem aplikace.

Pochválit musíme také softwarovou výbavu, kde naleznete vše podstatné. Mimo základní balík aplikací je k dispozici také složka s různými praktickými nástroji typu svítilna, poznámkový blok či záznamník zvuku. Předinstalován je také kancelářský balík WPS Office, jenž umožní pracovat s dokumenty, tabulkami a prezentacemi.

 

Na závěr zmiňme také praktického správce telefonu, jenž obsahuje několik důležitých funkcí pro správu zařízení. Umožní čistit nepotřebné soubory a mezipaměť, zapnout úsporný režim, sledovat využití dat nebo zablokovat vybraná čísla.

Telefonování, zprávy a konektivita

Telefonování a zprávy jsou zahrnuty do jedné aplikace a mezi jednotlivými položkami procházíte pouze tahem prstu do stran. Jinak zde nenarazíte v podstatě na žádné zvláštnosti. Samotná kvalita hovorů je bezproblémová, sluchátko umí být poměrně hlasité a není tak problém druhou stranu slyšet i v hlučnějším prostředí.

 

Pro psaní připravil výrobce klávesnici Swype, jež primárně zakládá na psaní tahem po jednotlivých písmenech. Nechybí podpora češtiny, přičemž slovník je poměrně rozsáhlý, občas má ale problém najít vámi požadovaný tvar slova či nějaký výraz. V takovém případě nezbývá, než jej zadat ručně. Klávesnice se od vás nicméně učí a k tomuto řešení tak budete muset sahat čím dál méně. Pokud preferujete manuální zadávání, je lepší přepnout na klávesnici od Googlu, jelikož Swype rychlé písaře lehce nestíhá.

Za zmínku určitě stojí skutečnost, že Honor 4X umí pracovat se dvěma SIM kartami zároveň. Oba sloty umožní připojení k LTE (800/900/1800/2600 MHz, chybí pouze 2100 MHz), v nastavení si pak můžete vybrat, která ze dvou karet bude upřednostňována.

Nabídka připojení je velmi dobrá. Mimo zmiňované LTE je k dispozici tradičně WiFi (její citlivost je mimochodem nadprůměrná), Bluetooth 4.0 a rychle fungující GPS/GLONASS. Bohužel, i tentokrát se zapomnělo na NFC.

Fotoaparát a video: Nadprůměrné rozlišení, nadprůměrné výsledky

Honor 4X nabízí fotoaparát s rozlišením 13 Mpx, který doplňuje 5Mpx kamerka na přední straně. Nechybí také přisvětlovací dioda. Samotná kvalita fotografií sice neútočí na úplně horní příčky, rozhodně se ale řadí do lepšího nadprůměru. Zařízení vyniká především u detailů, ani větší celky na tom ovšem nejsou špatně a nabídnou slušné barevné podání i dobrou ostrost.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Problémy nastávají za zhoršeného světla, kdy ostrost výrazně slábne a snímky mají tendence být rozmazané, nicméně tímto neduhem trpí i většina konkurentů. Špatně na tom není ani video zaznamenávané ve Full HD rozlišení při 30 fps. Opět se setkáváme se slušnou ostrostí i barvami, jen se občas nevyhnete přepalům. Rychlost přeostřování je také svižná.

Honor 4X: Camera demo

Aplikace fotoaparátu na první pohled vypadá velmi jednoduše, nabídka funkcí je ale rozsáhlá. K dispozici je několik předvolených režimů, mezi nimiž naleznete například HDR, panorama nebo mód zvuková poznámka, což je snímek doplněný o záznam s délkou maximálně deset vteřin. Vybrat si můžete také některý z barevných filtrů.

- - -

- - -

Užitečnou funkcí je také rychlé focení, kdy u zcela zhasnutého telefonu stačí přidržet tlačítko snížení hlasitosti a během vteřiny pořídíte snímek. V případě náhlých situací tato funkce rozhodně nalezne využití. Spoušť můžete mimochodem aktivovat i hlasem. Chybí zde snad jen manuální ostření a ruční nastavení expozičního času, jinak je ale software fotoaparátu zvládnutý dobře.

Konkurence

Obdobně vzrostlých telefonů je i v ceně pod šest tisíc korun k sehnání poměrně dost. Zaujmout by vás mohlo třeba Meizu M1 Note a to především díky Full HD displeji, jenž ten u Honoru zkrátka nechává za sebou. Obě zařízení jsou srovnatelná po stránce hardwaru, ze softwarového hlediska je však lépe zvládnutý Honor, který nabídne přehlednější a lépe optimalizovaný systém. Cena se v podstatě neliší a jde tak především o otázku vašich preferencí.

 

Zajímavou volbou je také Lenovo A7000, které seženete o celý tisíc korun levněji, než Honor. Přitom jsou na tom po stránce výbavy velmi podobně, Honor vede snad jen v oblasti fotoaparátu. Lenovo však nabídne nejnovější Android 5.0 Lollipop, kterého by se dnes recenzovaný soupeř vůbec nemusel dočkat. Chybu neuděláte zakoupením ani jednoho z přístrojů, cena však hovoří spíše pro Lenovo, které navíc láká i na prostorový zvuk Dolby Atmos.

 

Do třetice zabrousíme do vod smartphonů s operačním systémem Windows Phone – Microsoft Lumia 640 XL (recenze). Ta dostala do vínku velký 5,7palcový displej, je však třeba se také spokojit s HD rozlišením. O něco slabší než u Honoru je hardware, na běžné úkony však stále postačuje. Jinak je výbava na srovnatelné úrovni, v obou případech je také potřeba počítat s chudým obsahem základního balení. V tomto případě bychom tak vybírali v závislosti na tom, jaký systém vám vyhovuje více.

 

Závěrečné hodnocení: Velký, rychlý a levný

Telefony Honor v nás dosud zanechávaly vesměs kladné dojmy a v kombinaci s dobrým poměrem cena/výkon si zasloužily naše doporučení. A nejinak tomu bude i v případě modelu 4X. Za cenu šest tisíc korun totiž dostanete dobře vybavený smartphone s dostatkem výkonu na naprostou většinu úkolů, svižným systémem, obstojným fotoaparátem a podporou sítí LTE.

Displej není vyloženě špatný, ale barevné podání mohlo být o něco lepší. Horší ergonomie je přímým důsledkem rozměrů a výrobce proti tomu nemohl mnoho učinit, nepovažujeme to tak za zásadní nedostatek. Rozhodně bychom ale ocenili lepší sklíčko displeje, jelikož u tohoto si bez fólie začnete prvních škrábanců všímat již po týdenním používání. Neurazili bychom se ani za podsvícení senzorových tlačítek pod displejem.

Celkově nicméně klady převažují a pokud sháníte cenově dostupný smartphone s rozměrným displejem, pak do svého výběru Honor 4X rozhodně zařaďte. Sice nenabízí nic, čím by odsunul konkurenci na vedlejší kolej, stejně tak se ale vyvaroval větších nedostatků a vše potřebné zvládá dobře.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

7 komentářů

 1. „Za zmínku určitě stojí skutečnost, že Honor 4X umí pracovat se dvěma SIM kartami zároveň.“ Máme chápat tak, že se nejedná o Dual StandBy, ale skutečně že jsou obě SIM karty stále online? To by bylo jistě vhodné uvést do kladů, není to tak obvyklá vlastnost a rozhodně přístroji ke cti.

  • MarekL (neregistrovaný)

   Vždy to umějí všechny telefony. Na obě dvě čísla se ti někdo dovolá když je potřeba, ale data jedou jen z jedné :)

  • MarekL (neregistrovaný): Hmm, ne. Ve chvíli, kdy se ti někdo dovolá na jednu SIM, už se ti nikdo nedovolá na druhé. To je obsazené (abych řekl pravdu, teď nevím zda udrží aspoň data, v jiném pásmu asi ano, tedy hovor v GSM, data v LTE, btw. už aby tady bylo VoLTE a bylo po zmatku).

  • A jak bys chtěl telefonovat s dvěma různými čísly zároveň? :D

  • S4crifice: Dost malá fantazie, co takhle mít možnost přijmout druhý příchozí hovor, zatímco první se podrží?

  • Martin Pavlović

   Nikoliv, pokud na jedné SIM probíhá hovor, na druhou se nelze dovolat.

 2. PavelK (neregistrovaný)

  Huawei je známý tím, že SW špatně aktualizuje (rozuměj velmi často vůbec). Tim se poměr cena/výkon zcela ztrácí. Naopak si za pár let už ani nespustíte různé nové programy :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).