Domů » Bleskovky » Google vydal finální preview Androidu 12. Jaké přináší novinky?

Google vydal finální preview Androidu 12. Jaké přináší novinky?

Práce na Androidu 12 pokračují. Google v noci na dnešek vydal poslední vývojářské preview, poté již budou následovat veřejné testovací verze. I poslední preview verze pro vývojáře přináší některé novinky, které se objeví ve finální verzi. Pojďme se na ně podívat.

Android 12 1

Android 12 přinese hezčí animace a vibrace ve hrách

Google například vylepšil práci s haptikou. Vývojáři budou moci přidat do her a aplikací vibrační prvky, aby zdůraznili klíčové události, které mají uživatelům přiblížit zážitky z herních konzolí. Tato funkce je již nějakou dobu součástí herních smartphonů, s Androidem 12 by si ji však měli užít všichni.

Změny se odehrávají i v samotném rozhraní systému, nová je například animace spouštění aplikací, která plynule přechází z ikony aplikace až k načítací obrazovce. Nový vzhled budou moci dostat i notifikace příchozích hovorů, nově budou mít viditelnou prioritu nad ostatními a dostanou větší množství grafických prvků – jde např. o avatary, text či tlačítka.

Proměnou projde i otevírání odkazů z aplikací; nově se budou otevírat ve výchozím prohlížeči namísto okna s výběrem. Uživatel si nicméně bude moci toto chování změnit v nastavení pro konkrétní aplikace.

Google také zapracoval na lepší systémové podpoře fotoaparátů, zejména na nativním slučování více pixelů do jednoho. Opět se jedná o funkci, kterou výrobci smartphonů přidávají po svém, nyní bude řešena na systémové úrovni a bude využitelná i ve fotoaplikacích třetích stran. Chystá se Google přidat do příštích Pixelů fotočipy s vysokým rozlišením?

Ostrá verze v září?

Google také vydal časovou osu, jak budou vycházet příští testovací verze. V plánu jsou čtyři veřejné beta verze, které budou vypouštěny postupně v květnu, červnu, červenci a srpnu.

android 12

Poté se Google bude snažit systém optimalizovat a stabilizovat, aby jej mohl následně vydat, pravděpodobně v září. Současné vývojářské preview je možné instalovat již dnes na smartphony Google Pixel 3 a novější.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. A opravuje A12 nedodělky jako Scoped Storage nebo nefunkční immersive mode? A11 byl jeden z největších omylů v historii Androidu. Vždy, když se Google snaží přinést nové věci, tak toho víc podělá než opraví…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).