Domů » Bleskovky » Google vydal desítky oficiálních API pro vývojáře aplikací na Windows a Windows Phone

Google vydal desítky oficiálních API pro vývojáře aplikací na Windows a Windows Phone

Aplikace a služby od Google to měly od počátku na platformě Windows Phone složité, jediná oficiální aplikace přímo od Google pro tento systém je vyhledávač. Ostatní služby jako například přístup k videím na YouTube, prohlížení Google Maps a další umožňují některé aplikace třetích stran, nicméně jejich funkčnost není vždy stoprocentní. Dříve probíhaly nesmělé pokusy Microsoftu a Googlu o vydání společné YouTube aplikace pro Windows Phone, ovšem výsledek skončil krachem. Nyní se zdá, že válečná sekyra byla zakopána a Google se definitivně rozhodl rozšířit portfolio svých služeb i na dlaždicové systémy.

 

Google však tento krok neučiní sám poskytováním vlastních aplikací pro tento systém, tento úkol v budoucnu převezmou na svá bedra samotní vývojáři. Pro ně Google vydal více než padesátku API pro prostředí .NET Framework, díky čemuž mohou vývojáři přidávat do aplikací jak pro Windows Phone 8, tak pro Windows 8 jednotlivé služby Googlu, jakými jsou například Kaledář, Blogger, Google Drive, Google+, Překladač, Mapy, YouTube a mnoho dalších. Jejich kompletní seznam a možnost jejich stažení najdete na stránkách Googlu pro vývojáře.

 

Neočekáváme, že Google bude v budoucnu vydávat vlastní aplikace pro Windows Phone respektive Windows, tento krok ale velice chválíme, neboť tato uvolněná API mohou přinést (a věříme, že přinesou) spoustu povedených aplikací pro uživatele, kterým služby Googlu na dlaždicových systémech Microsoftu chybí. Jaké aplikace by vám v budoucnu udělaly nejvíce radost? Podělte se s námi v diskuzi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. google mapy + streetview

  • toto ti nevyhovuje? [odkaz]

  • nejde mi ani tak o google mapy … nokiacke mapy su kvalitne chcelo by to skor integrovat do HERE aj streetview. Je dost nepohodlne mat na kazdu funkcionalitu osobitnu app ked to moze byt integrovane.

  • GMaps+ ([odkaz] umí na offline mapové podklady HERE map zobrazovat vrstvy z google map, např. dopravu, POIs atd.

 2. Povedal som to už v deň keď som prvýkrát túto správu videl a hovorím to aj teraz: Týmto oficiálne zamrzlo peklo.

 3. Toto je skôr vynikajúca správa pre BlackBerry ako pre WP.

  • Martin (neregistrovaný)

   A to proč? Já četl, že Google uvolnil API pro .NET, tak nevím v čem je to vynikající pro BlackBerry, když tam se vyvíjá v Javě (pokud je mi dobře známo).

  • No ja myslel, že keď BB podporuje android aplikácie tak týmto to bude ešte uľahčené. Ale asi je to hovadina. Čo ?

 4. RumCajz (neregistrovaný)

  Ahoj,nemate nekdo nahradu za My Track (moje trasy) ?

  ocenil bych i sync. na Gdrive

  • [odkaz]

   ?

   Dle uvedení novinek to umí min. SkyDrive, eh OneDrive (Microsofte Microsofte, kdo se ti v tom bordelu značení má vyznat….).

   Používám to tedy na Androidu a chápu, že se ptáš na záznam stop, tam se trasy plánují. A jak tak koukám do slovníku, track není trasa. Max. to nabízí trať, ale jinak to spíše inklinuje k stopě se mi zdá.

   Tak úplně nevím co chceš, záznam z GPS? Pak mluvím k věci:-)

  • rumcajz (neregistrovaný)

   jo jo neco na zaznam trasy a pak nasledne zobraznei info o zaznamenane trase jako graf a udaje. Link na G play [odkaz]

  • rumcajz (neregistrovaný)

   mimochodem je to open source, slo by to nejak prekonvertovat na WP?

 5. RumCajz (neregistrovaný)

  jojo neco na zaznam trasy a pak nasledne info o zaznamenane trase jako graf a udaje. Link na G play [odkaz]

 6. Dobrá zpráva pro ty co používají nějakou službu od Google.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).