Cena:

Google požaduje odstranění YouTube aplikace pro Windows Phone

Microsoft nedávno vydal aktualizovanou aplikaci na prohlížení videí na populární službě YouTube, pro operační systém Windows Phone 8. Google však není s aplikací spokojený a kritizuje omezení zobrazování reklam. Server The Verge informuje, že Google požádal Microsoft o odstranění aplikace z Windows Phone Store, jelikož prý vytvořil vlastní verzi bez vědomí Googlu a přidal specifikace vlastnosti, které brání přehrávání reklam a umožňují stahování obsahu.

 

Jelikož příjmy Google tvoří primárně zisk z prodeje reklam, není překvapující, že se mu řešení blokující reklamy nelíbí. Ačkoliv to znamená větší pohodlí pro uživatele. Google tento problém definuje v dopise, který Microsoftu zaslal: „Blokováním reklam a dovolením stahování videí vaše aplikace zastavuje zdroje příjmů pro tvůrce obsahu a způsobuje škodu vzkvétajícímu ekosystému YouTube.“

Reakce Microsoftu 

Microsoft už na dopis odpověděl prohlášením, že by velmi rád přidal podporu reklam do YouTube aplikace, ale nemohou, jelikož nemají přístup k API. Obě společnosti se chovají dětinsky, na někoho to může působit jako hra ze strany Microsoftu. Problémy musel očekávat, jelikož Google dlouhodobě maže z Play Store aplikace pro Android, které umožnují stahování a omezují reklamu. K podobnému závěru došel i Tom Warren, který dlouhodobě sleduje Microsoft a v současnosti pracuje pro server The Verge. Na druhou stranu mobilní webové rozhraní YouTube reklamy také nezobrazuje. Pak by hlavní kámen úrazu měl být ve stahování videí, což by Microsoft mohl velmi rychle napravit. 

Text dopisu, který Google zaslal Microsoftu:

Autor článku
David Podzimek