Domů » Bleskovky » Google Mapy významně aktualizovány: Ukládání map pro offline použití, řazení v jízdních pruzích

Google Mapy významně aktualizovány: Ukládání map pro offline použití, řazení v jízdních pruzích

Google na svém blogu oznámil velkou aktualizaci aplikací Google Mapy pro operační systémy Android a iOS. Ta přináší významné novinky zejména pro offline použití, jako zjednodušené ukládání mapových podkladů, ale nabídne i další změny.

Mapové podklady lze nyní stahovat na základě hledání vašeho cíle, uložené podklady lze organizovat, přejmenovávat, mazat apod. Stažené mapy mají omezenou platnost jeden měsíc, je možné ji prodloužit aktualizací. Bohužel i po uložení map v nich nelze vyhledávat bez datového připojení. Druhá významná změna se týká především amerických uživatelů, Google Mapy umí nově ukazovat řazení v jízdních pruzích a jejich navigaci v nich, podobně jako u navigací. Navigační funkce nově zobrazuje vzdálenost, čas příjezdu a umožňuje rychlý přístup k alternativním trasám.

Po přihlášení ke Google účtu lze recenzovat oblíbená místa, některé podniky je možné filtrovat podle hodnocení, ceny atd. Do atualizované aplikace je nově zaintegrována služba Uber, bohužel však opět mimo Českou republiku. Uživatelé ocení i rozšířené možnosti plánování cest veřejnou hromadnou dopravou, jako odhad doby pro přechod mezi zastávkami nebo čas odjezdu nejbližšího spoje.

Doufáme, že většina novinek bude dostupná brzy i v naší zemi, například řazení v jízdních pruzích, které je momentálně dostupné pouze v USA, Kanadě a Japonsku. Vylepšené aplikace lze stáhnout zdarma z příslušných storů, poslední verze pro Android má aktuálně číslo 8.0, verze pro iOS 3.0.0.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Má smysl instalovat v ČR google mapy, když tu máme mapy.cz?

  • Mapy.cz mají 3D navigaci? a dopravní informace?

  • Spamek (neregistrovaný)

   S těma mapy.cz to vnímám jako dobrý vtip :-D

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Má. Mapy.cz a Google Maps jsou dobré každá v něčem jiném.

  • v čechách používám mapy.cz raději než google – jsou přesnější a podrobnější…bohužel velká nevýhoda mapy.cz je, že nemají v názvu google, takže jimi každý opovrhuje, protože nejsou dostatečne in:)

  • Od doby, co mi google mapy ukázaly špatnou adresu používám mapy.cz, u těch se mi ještě nestalo, že by mě navedly špatně.

  • Mapové podklady v ČR mají Mapy.cz jednoznačně lepší. Také lepší ovládání, lepší UIX a jsou rychlejší (neprzní to žádným HTML5). Firmy a body zájmu znají zpravidla lépe.

   Google Maps používám v zahraničí. Jen neznám navigační možnosti Google Maps na Androidu, tam budou asi lepší než na Mapy.cz. Naštěstí na WP mám HERE mapy, takže mobilní navigaci mám pořešenou více než dobře :-)

  • Ja osobne pouzivam oboji a ani jednim bych neopovrhoval. Na 90% cinnosti pouzivam gMaps (doprava, navigace, provazani se systemem) ale zajimavosti v okoli a turisticka mapa je v podani Seznamu neprekonatelna/nenahraditelna :)

  • kraken (neregistrovaný)

   No ta navigácia na gMaps je skôr tragédia. Ked som mal droida tak sygic AURA alebo navigon.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).