Domů » Bleskovky » Google Chrome chce letos v zimě skoncovat s Flashem

Google Chrome chce letos v zimě skoncovat s Flashem

Nad webovým obsahem založeným na technologii Adobe Flash se stahují mračna již delší dobu, avšak nyní jej čeká pořádná rána – ztratí podporu v nejrozšířenějším internetovém prohlížeči Google Chrome.

Zdroj obrázku: http://blog.smartadserver.com/2015/09/adieu-to-the-flash-legacy/
Zdroj obrázku: http://blog.smartadserver.com/2015/09/adieu-to-the-flash-legacy/

Konec flashového obsahu v Chromu bude probíhat postupně – od verze 53, která vyjde v září, budou blokovány všechny neověřené prvky, např. reklama či analytické nástroje; tyto prvky nicméně bude možné dodatečně spustit. Ještě citelnější ránu dostane Flash v prosinci s Google Chrome ve verzi 55; ta již bude defaultně využívat HTML5 a flash pluginy nenačte vůbec.

Google si touto iniciativou klade za cíl rychlejší přechod z flashe na HTML5, neboť ten se stal v posledních letech poměrně problematický, ať už z důvodu bezpečnosti, případně z důvodu zvýšených požadavků na hardware a s tím spojený zhoršený výkon a rychlejší vybíjení baterie zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Plus za ilustračný obrázok, aj keď je osoba na ňom zjavne živá :)
  A k článku samotnému – konečne. Už včera bolo neskoro.

 2. lerion (neregistrovaný)

  Google Chrome urcite neni nejrozsirenejsi internetovy browser. Mozna nejpouzivanejsi, ale vzhledem k mnozstvi pocitacu, kde je IE nainstalovan nejrozsirenejsim proste byt nemuze :)

  Kazdopadne SMRT FLASHi! :D

  • Johny (neregistrovaný)

   Jako grafik kterej to ví nejlíp, tak flash je mrtvej už aspoň 5 let a není ani od Adobe podporovaný jako nástroj pro web, narozdíl od HTML5. Ve své ryzí formě funguje pouze jako relikt minulosti. Rozhodně tímhle ale nezabije Chrome Flash ve smyslu vývojářského nástroje a Adobe AIR: [odkaz] který se vesele těší další budoucnosti :-)

   Bude zajímavé, co hodlá udělat Google s Youtube videama, ktera nebyla z flashe ještě překonvertována. Že by zůstala tahle vyjímka? ;D

 3. kecy v klecy (neregistrovaný)

  Lerion a Zaklínač, naprostý souhlas s vámi.

 4. Je to svinstvo, na tenhle pohřeb se budu těšit :)

 5. SLOVovca (neregistrovaný)

  Mě flash nevadí, ani na desktopu ani v telefonu.

 6. Já s tím nemám problém, ALE DOST MI VADÍ, že HTML5 má snad 10x větší NÁROKY na výkon než nějaký Flash, který jede na kdejakém „střepu“. Ano souhlasím, že Flash je esenciálně dost zastaralé řešení a je třeba vyměnit za „něco rozumnějšího“, ale NE aby se mi s tou novotou bežný počítač sekal jak kdyby dělal výpočty pro NASA :D I kdejaká 3D hra má NIŽŠÍ NÁROKY!!!!

 7. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Vcera bylo pozde. Flash uz mel byt davno na smetisti dejin.

  • Johny (neregistrovaný)

   No ještě štěstí za něj. Nechápu tu vlnu nenávisti. Všichni ho používali, všichni byli rádi za Youtube, za flashové hry a rozvoj dynamických stránek. Dnes už je na webu passé, skončil oficiálně s vývojem HTML5 a CSS3 a i díky němu dnes tyto dva standardy umožňují co umožňují. Opravdu nevím, kde se s nim setkáváte, že na něj tak nadáváte a přejete si jeho smrt :D Jak jsem řekl, Flash na webu není, nikdo krom bláznů pro web v něm nic nedělá a je to dnes plnohodnotný vývojářský a animační nástroj.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    To nerozporuji, bohuzel stale je mnoho webu flashem zaneradenych. Ve sve dobe mel na webu sve misto, dnes uz davno ne.

   • JOHNY:
    Vlna nenávisti je JASNÁ. On totiž kdysi ten magor Steeve ROZHODNUL, že Flash je zlo no a proto to všechno…

   • Michal (neregistrovaný)

    Třeba Speedtest.net stále funguje ve Fleshi :-)

   • Steeveho jsme měl ještě míň rád, než flash :-D

 8. kropovez (neregistrovaný)

  S flashem byly vždycky problémy, je dobře, že už je pryč. Vzhledem k tomu, že už 2 roky používám W10 a EDGE, tak s ním do styku nepřicházím, ale toto alespoň opravdu potvrdí to, že už v něm žádné novinky nepoběží.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).