Domů » Bleskovky » Google to s Cardboard myslí vážně: Papírová krabice dostane podporu iOS a virtuální expedice od GoPro

Google to s Cardboard myslí vážně: Papírová krabice dostane podporu iOS a virtuální expedice od GoPro

Google na virtuální realitu ze zcela opačného konce než konkurence. Zapomeňte na Hololens, Oculus Rift a jiné náhlavní soupravy, Google Cardboad je pouze papírová krabice vybavená dvěma čočkami, přičemž výpočetní hardware obstarává váš telefon. Tato levná hračka byla představena na konferenci I/O před rokem, letos se dočkala několika vylepšení a navíc Google získal silného partnera pro tvorbu obsahu.

   

Google vylepšil Cardboard o větší zařízení s úhlopříčkami displeje do šesti palců a zjednodušil jeho složení do pouhých tří kroků. Kromě Androidu přichází také podpora pro iOS, tudíž díky uvolněnému SDK mohou vznikat virtuální aplikace i pro iPhony. A nejde jen o aplikace, Google se na konferenci I/O pochlubil novým projektem s názvem Expeditions. Jedná se o synchronizované virtuální prohlídky, které ovládá jeden člověk, zatímco ostatní vidí stejný obsah jako on. Využití se pochopitelně nabízí hlavně ve školství. Tyto „expedice“ budou postupem času přibývat na YouTube.

Ideálním nástrojem pro jejich tvorbu se má stát další představený projekt s názvem Jump. Zjednodušeně řečeno se jedná o 16 synchronizovaných kamer GoPro připevněných na jeden prstenec. Tato sada je schopná pořizovat 360° video v reálném čase, výsledek je možné zpracovat a odeslat přímo na YouTube.

Google Cardboard není žádná převratná technologie, ale oproti konkurenčním řešením má jednu obrovskou výhodu a tou je cena. Díky výkonnému hardwaru dnešních smartphonů stačí připlatit pár korun za papírovou krabici s čočkami a užívat si virtuální realitu doma, či prohlížet si virtuální expedice ve škole.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).