Domů » Bleskovky » Galaxy Nexus z roku 2011 ještě neodepisujte: Komunita vytvořila ROM s Androidem 5.0

Galaxy Nexus z roku 2011 ještě neodepisujte: Komunita vytvořila ROM s Androidem 5.0

Tři roky nazpět, konkrétně v říjnu 2011, Google představil referenční smartphone pro Android 4.0 Ice Cream Sandwich – Galaxy Nexus (recenze). Skoro by se zdálo, že tento model s mírně zakřiveným displejem už dávno upadl v zapomnění, ale komunita zdá se nikdy nespí.

- -
Galaxy Nexus na snímcích z roku 2011, tehdy ještě s Androidem 4.0

Důkazem je nová ROM, která se objevila na Xda-developers. Stojí za ní uživatel s nickem MWisBest a její zvláštností je to, že je postavená na Androidu 5.0 Lollipop. To je celkem úsměvná situace, jelikož oficiálně se Galaxy Nexus nedočkal ani aktualizace na Android 4.4 KitKat. Autor portace Androidu 5.0 varuje, že ROM zatím v žádném případě není určená pro každodenní použití, nicméně na vývoji se i nadále bude aktivně pracovat rozhodně bude zajímavé sledovat, zda se vše povede dotáhnout do zdárného konce. 

U Galaxy Nexusu totiž autor při portaci ROM narazil na problémy s malou kapacitou RAM a použitým procesorem TI OMAP, nicméně už minulý měsíc se objevily potřebné ovladače pro KitKat, a nyní jsou k dispozici také pro Lollipop, což umožnilo portovat ROM právě na tři roky starý referenční smartphone Googlu, za jehož výrobou stál Samsung.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

13 komentářů

 1. To je právě krásné na Androidu, když se na mobil vykašle výrobce, je tu ještě komunita, když se toto stane u jiných OS,zbudou oči pro pláč…

  • To je asi pravda, no nie kazdemu sa do toho chce. Ja som mal donedavna iPad Mini, z neho som po presviedcani, ze Android je dnes uplne inde nez pred rokmi kupil HW skvele Lenovo S8 a dnes po troch tyzdnoch sa vraciam zase k iPadu. U Androidu som plakal vela a casto a aktualizaciami to nebolo.

  • randomtypek (neregistrovaný)

   No ale u ostatních OS je zas slušná podpora výrobce… Třeba u Applu – iPad 2, to je myslím rok 2010 nebo 2011 a pořád má nejnovější verzi.

  • Takže si tam dáš nějakou ROM, ve které může být cokoliv a to ve chvíli, kdy ostatní systémy pořád dostávají oficiální aktualizace. Jupííííí.

  • STEELSPACE:

   V roce 2011 ještě nebyl WP8, ale jen WP7 a tuto platformu čekal první (a asi ne poslední) restart platformy. To znamená, že modely z těchto let již WP8 nedostaly, některé modely byly zaříznuty ještě před zahájením prodejů, tzn. prodávali se s WP 7.x a již se vědělo, že WP8 nedostanou.

   No a Galaxy Nexus je ze stejného roku (2011) a stále je pro něj nejnovější verze OS, sic díky komunitě.

   U WP se prostě MS rozhodl pro restart a nepodporu nového OS na stávajících zařízeních a nikdo s tím nic nezmůže. U Androidu se díky komunitě jede dále.

  • @SMISEKCZ: Kopej si jak chceš, ale pravdou je, že třeba Apple podporuje svá zařízení o hodně déle, než jakýkoliv výrobce droidích telefonů. A s prominutím, to že komunita něco zbastlí… no, na každém telefonu s Androidem jsem měl custom ROM, jelikož ROM od výrobce je většinou plná hovadin, neskutečně zabržděná, a neodlazená (viz. Samsung), ale i v ROM od komunity bylo dost chyb (i když většinou maličkosti)…

  • „U WP se prostě MS rozhodl pro restart a nepodporu nového OS na stávajících zařízeních a nikdo s tím nic nezmůže. U Androidu se díky komunitě jede dále“

   To uz je minulost a v te době nutnost.Soucasne telefony s WP8 dostanou W10, takze historie se neopakuje, Microsoft se poucil a ma nyní příkladnou podporu.

 2. Vojta (neregistrovaný)

  Z tohohle mám radost, určitě SGN do šrotu ještě nepůjde! Taky by se hodilo zmínit, že i přes TI a jeho úprk z mobilního trhu někdo vytvořil upravený drivery ForkMyLife, který by měly zlepšit používání u Kitkatu.

  • Pedro (neregistrovaný)

   Neměl samotný KitKat zlepšit úroveň používání na těchhle starých plečkách jako je SGN ?

  • Vojta (neregistrovaný)

   Měl a taky zlepšuje. Jenže TI se na mobily vykašlal a snad už od 4.2 neaktualizoval drivery, to dělal sám Google. Ten se na to taky se 4.4 vykašlal, protože to bylo hrozně práce a 4.4 ani nevydal protože ty drivery byly pitomý. A i proto Kitkat na SGN stojí zaprd, což právě ten FML driver by mohl pomoci, třeba i s portem Lollipopu.

 3. Martin P. (neregistrovaný)

  Z důvodů OS určitě né ale…

  -životnost je 2roky

  -AMOLED display se opotřebuje

  -baterka cca 2x odejde

  -na dnešní dobu má slabý HW

  Ten telefon prostě morálně odejde ikdyby na něj byl i Android 8.0

  • Nikolas (neregistrovaný)

   Kde se píše, že životnost telefonu je 2 roky?

   Když se o něho umí člověk postarat, vydrží klidně i mnohem déle.

   Baterku není problém koupit novou za pár šušňů, ta se časem opotřebuje snad u každého mobilního zařízení ;)

   U displaye nevidím žádný problém, až na mírně vypálené pruhy v oblasti statusového řádku a tlačítek dole, které jednou začas zase přepálím zpátky a jsou v pohodě.

   Jako majitel Galaxy Nexusu musím říct, že jsem s ním stále spokojený a těším se, až se bude port Lollipopu dokončený a já se budu moct opět chlubit tím, že mám něco navíc, než některé vlajkové lodě, které stále běží na KitKatu :)

 4. Tom (neregistrovaný)

  Neviděl bych to tak tragicky.

  Vedle G provozuji Defy s 4.4 a komunita kolem XDA prý připravuje 5.0 .)

  A jelikož nehraji hry nemám problém použít Defy jako hlavní telefon.Je pravda že ne je bleskové rychlé ale pořád plně použitelné.

  Na starších značkových telefonech na XDA většinou pracují,ovšem u China phonu je většinou mrtvo a prázdno :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).