Domů » Bleskovky » Freedom 251: V Indii se začal prodávat smartphone za 100 korun, stránky nápor zájemců nevydržely

Freedom 251: V Indii se začal prodávat smartphone za 100 korun, stránky nápor zájemců nevydržely

Google se snažil v Indii prosadit se smartphony řady Android One, které za zhruba 100 dolarů (asi 2 500 korun) nabídly použitelnou výbavu a čistý Android se zajištěnou podporou. Plán Google ovšem zhatili čínští výrobci smartphonů, kteří za stejné peníze nabídly mnohdy ještě více muziky. Zřejmě ale skočily zlaté časy i pro ně, společnost Ringing Bells totiž uvedla na trh smartphone Freedom 251, který stojí v běžném prodeji 251 INR, tedy v přepočtu asi 89 korun bez DPH.

Freedom-251-ad

Výbava je překvapivě za tyto peníze docela slušná, telefon disponuje 4″ displejem s qHD rozlišením (540 × 960 pixelů, 275 ppi), čtyřjádrovým procesorem o taktu 1,3 GHz, 1 GB RAM a rozšiřitelným 8GB úložištěm. O pořizování snímků se stará 3,2Mpx fotoaparát, případně VGA selfie kamerka. Telefonu nechybí Wi-Fi, Bluetooth ani GPS, pouze pro operátorská data je maximem podpora 3G. Baterie má kapacitu 1 450 mAh, telefon běží na operačním systému Android 5.1 Lollipop.

Freedom-251-Front-new

Pochopitelně za výše uvedenou cenu nemůže výrobce na svém zařízení vydělat, nízké pořizovací náklady má na svědomí indická vláda, která telefon výrazně dotuje. Freedom 251 má pomoci v rozšiřování technické gramotnosti veškerého indického obyvatelstva. Zájem o tento smartphone je enromní, krátce po spuštění prodeje stránky společnosti Ringing Bells zaznamenaly až 600 tisíc přístupů za vteřinu a jejich provoz byl z důvodu přetížení zrušen. Společnost slibuje nápravu do 24 hodin.

free

Výrazně zvýšený zájem o Freedom 251 zaznamenal i Google, v jehož vyhledávači vystřelil název telefonu vysoko nad Apple nebo Samsung. Jsme zvědaví, zda se výrobci telefonu vůbec podaří uspokojit poptávku, indická vláda se zřejmě bude muset hodně plácnout přes kapsu.

freedom

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments