Domů » Bleskovky » Foxconn propouští 60 tisíc zaměstnanců: iPhony za ně budou montovat roboti

Foxconn propouští 60 tisíc zaměstnanců: iPhony za ně budou montovat roboti

Foxconn je jeden z největších výrobců elektroniky, a také jeden z největších čínských zaměstnavatelů – pracuje pro něj více než 1,2 milionů lidí. V jeho továrnách vznikají mimo jiné i zařízení od Apple, zejména iPhony a iPady. Lidská práce v Číně je čím dál více dražší a proto spousta firem přesouvá své výrobní kapacity do Indie. Foxconn se mimo to rozhodl nahradit lidskou sílu roboty.

Robots-TEsla-factory

Jednu z jeho čínských továren opustí 60 tisíc pracovníků z celkového počtu 110 tisíc. Nahradí je automatizovaná robotizovaná ramena, která jsou velmi efektivní zejména při opakujících se úkonech, a kromě toho robot udělá ve výrobě minimum chyb. Foxconn chce lidskou sílu soustředit na činnosti, na kterou je zatím robot krátký – kontrola kvality, výzkum a vývoj.

dfox

Automatizace má však i své stinné stránky, ekonomové se obávají velkých ztrát pracovních míst a s tím spojenou ekonomickou nestabilitu. Podle zprávy Oxfordské univerzity a Deloitte může být v následujících dvaceti letech automatizováno až 35 procent pracovních míst.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments