Domů » Bleskovky » Foxconn propouští 60 tisíc zaměstnanců: iPhony za ně budou montovat roboti

Foxconn propouští 60 tisíc zaměstnanců: iPhony za ně budou montovat roboti

Foxconn je jeden z největších výrobců elektroniky, a také jeden z největších čínských zaměstnavatelů – pracuje pro něj více než 1,2 milionů lidí. V jeho továrnách vznikají mimo jiné i zařízení od Apple, zejména iPhony a iPady. Lidská práce v Číně je čím dál více dražší a proto spousta firem přesouvá své výrobní kapacity do Indie. Foxconn se mimo to rozhodl nahradit lidskou sílu roboty.

Robots-TEsla-factory

Jednu z jeho čínských továren opustí 60 tisíc pracovníků z celkového počtu 110 tisíc. Nahradí je automatizovaná robotizovaná ramena, která jsou velmi efektivní zejména při opakujících se úkonech, a kromě toho robot udělá ve výrobě minimum chyb. Foxconn chce lidskou sílu soustředit na činnosti, na kterou je zatím robot krátký – kontrola kvality, výzkum a vývoj.

dfox

Automatizace má však i své stinné stránky, ekonomové se obávají velkých ztrát pracovních míst a s tím spojenou ekonomickou nestabilitu. Podle zprávy Oxfordské univerzity a Deloitte může být v následujících dvaceti letech automatizováno až 35 procent pracovních míst.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

 1. Však k plné automatizaci by mělo lidstvo směřovat. Všechny manuální práce převezmou stroje. Budeš chtít postavit dům? Udělá ti to specializovaná mašina. Od základů po střechu. Návrh si uděláme sami, nebo s něčí pomoci ve 3D programu a podle navrženého softwarového modelu stroj vykoná práci. Bohužel má to svá omezení a bude to mít svá pravidla. Ale pokud lidé nebudou příliš nenažraní, mohlo by to fungovat. Budeme si v podstatě jen užívat a práce, což by mohl být dozor nad stroji se bude střídat. A pak jsou tady inženýři a vědci které bude jejich obor zajímat a budou jej dělat ve svém volném čase protože je to prostě jejich zábava a koníček. Lidé budou mít spoustu volného času a mohou v klidu cestovat a dělat si skoro vše co chtějí. Každý bude mít všechno.

 2. tedy (neregistrovaný)

  Xzeit
  Chlape ver tomu a možná sam vis, ze cca 8hod tydne se už dnes příliš nenosí,obvykle dvanáctky a nebo osmičky rozkouskovane pp směnách v fabrikách a dalších.
  Tuhle dobu maji v kancelářském oboru zejména statni správa urednici proste a dal je raději nebudu komentovat protože bych se dopustil možná trestného činu, když jsem slyšel co bude v ps k jednani tedy ztazka urednika a pripadne sankce, iteviral se mi nuz v kapse, doufám ze tohle neprojde, min týden i Škromach a pospíšil se shodli ze v téhle podobě je to hloupost ale to silne odbocuji.

  Nejsem proti vyuuovani robotu v nekterxch oblastech ani náhodou, ale to nejde tak rychle ti lidi prijdouvze dne na den o praciva pomalu chcipou hlady, dělali to x ket, rekvalifikace bude zdlouhavá a něco sat, doufám ze foxconn jakožto nadnárodní korporace na tohle mysli take a ma nějaký plan.

 3. tedy (neregistrovaný)

  Petr
  To s těmi odbory ano, souhlas, musí to byt alr v rozumne mire a vliv který maji v tebou zmíněných lidi je az moc silný a v některých případech snad haji lidi ze vůbec musí pracovat většině by se patrne líbilo pracovat dva dny v týdnu a zbytek mit volno, komu ne ze mit voc casu na dvé věci, jenže nelze.
  Pěkně se říka, nežiju jen proto abych pracoval, ale pracuji proto, abych důstojně žil.
  Ja osobně jezdím od pondělí do pátku, jednou za čtrnáct dni si přivydělám sobotou, které jsou nepsané pravidlo ze proste člověk jede (jist se musí furt a .OPI jede tak jak si řetězce přeji), pokud jde o hodiny, denně mezi 10-12hod a vydelam si mirne nad cesky průměr, kterého však jak je známo,jak se počítá průměr a kdo vše si něj spadá, dosáhne rak jedna třetina čechů, takže ty reci v médiích a vyroky politiku jak si tu žijeme a kolik cesi berou, některé tak trochu s…e
  Ja když nebudu se svou praci spokojen tak proste zkusím na majitele zatlačit, ze mzda vynaložené praci a vykonu moc neodpovídá, přidá? vrele podekuji a budu pracovat i nadále stejne kvalitně možná ještě lip, nepřidá? počkám mesic a pak se loučím….pred čtvrt rokem jsem to udělal u dopravce kde jsem byl skoro šest let a teď jsem naprosto spokojen, lepší peníze, mladší a zachovalejší vozový park a méně hodin.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).