Domů » Bleskovky » Firefox OS 2.5 si může vyzkoušet každý, vyšel jako aplikace pro Android

Firefox OS 2.5 si může vyzkoušet každý, vyšel jako aplikace pro Android

Operační systém Firefox OS se na mobilních telefonech nedočkal širokého rozšíření, pohání zpravidla velmi levná zařízení a oproti svým konkurentům nenabídne v obchodě nekonečné zásoby aplikací a her. Mozilla však nehází flintu do žita a pravidelně svůj systém aktualizuje, nejnovější sestavení pro vývojáře nese číslo 2.5 a vyzkoušet si jej mohou nejen majitelé telefonů s Firefox OS, ale také uživatelé operačního systému Android.

 

Mozilla chce, aby Firefox měla možnost vyzkoušet co nejširší masa lidí, a proto sbalila většinu svého operačního systému do jedné aplikace, kterou nabízí ke stažení na svých stránkách. V podstatě se jedná o launcher se vzhledem GAIA UI se sadou ikon a několika aplikací, který kompletně přebarví vzhled Androidu do barev Firefoxu. Uživatel nicméně nepřijde o svá data ani o možnost spouštět nainstalované aplikace pro Android, pokud se mu Firefox OS znelíbí, je možné jej ze systému odstranit jako jakoukoliv jinou aplikaci.

   

Existuje i možnost „naflashovat“ na svůj telefon skutečný Firefox OS Developer Preview, touto cestou však přijdete o všechna data, o možnost spouštět aplikace pro Android, a také se vystavujete riziku znefunkčnění telefonu. Jako první seznámení s Firefox OS se tak jednoznačně jeví instalace aplikace, kterou si můžete stáhnout jako APK soubor z těchto stránek. Podporována jsou pouze zařízení s ARM procesory, a nelze očekávat stoprocentní funkčnost – například nebude fungovat virtuální tlačítko zpět, neboť jej Firefox OS nepoužívá.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments