Domů » Bleskovky » Dokážou se Živé fotografie od Applu prosadit? Facebook přidává jejich podporu

Dokážou se Živé fotografie od Applu prosadit? Facebook přidává jejich podporu

Systém iOS 9 přinesl do světa jablečných zařízení několik novinek a jednou z nich jsou tzv. Živé fotografie (Live Photos). Ty umožňují zachycení fotografie, jejíž součástí je i třívteřinové video znázorňující, co se odehrálo 1,5 před a po pořízení snímku. To se může hodit při zachycování pohybujících se objektů, u focení krajinek je tato funkce zcela zbytečná.

  

Živoucí obrázky ještě před Applem představily také společnosti HTC a Nokia, avšak jejich verze se nijak výrazně nerozšířily. Není se čemu divit, jejich živé snímky bylo možné přehrát pouze v aplikacích, v nichž byly vytvořeny, a např. při prohlížení v počítači se zobrazil pouze statický snímek. Na nový formát pohyblivých obrázků zkrátka nebyly připraveny aplikace, a z tohoto důvodu se nedokázaly více prosadit. Nyní se o to pokusí Apple, jehož živé fotky brzy začne podporovat aplikace Facebook pro iOS. 

Hrstka uživatelů již může sdílet své živé fotky na Facebook již nyní, většina však dostane aktualizaci až počátkem příštího roku. Prohlížení živých fotek bude možné opět jen na zařízení s iOS 9 a vyšším, i když bychom se nezlobili za přímou podporu živých fotek na webu facebook.com. Pokud se mají stát živé fotky novou formou obsahu, bylo by vhodné pro ni vytvořit jednotný standard.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Michael Kmoch (neregistrovaný)
Anonym
Michael Kmoch (neregistrovaný)

Není nadpis „Dokážou se Živé fotografie od Applu prosadit?“ trochu zavádějící? Pokud si dobře pamatuju, tak s tzv. live photo přišla Nokia, nebo se mýlím?

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Nemýlíte, také to v bleskovce uvádíme ;) Živé fotky od Nokie se prosadit nedokázaly, proto se v nadpise ptáme, zda se dokážou prosadit živé fotky od Applu.

Radeczek (neregistrovaný)
Anonym
Radeczek (neregistrovaný)

A já říkám, že dokážou. Nokia sice představila živé fotky jako první, ale to bylo všechno. Je až s podivem, jak Nokia/MS nechali Live Photo upadnout do zapomnění. Přece nemohli čekat, že se to prosadí bez jakékoliv podpory?!?

mivon007
Uživatel
mivon007

Živé foto z telefonu Lumia jde přehrávat v telefonu a nově i ve Windows 10 v základním prohlížeči fotografií. Jinak je to pěkná funkce, ale dá se žít bez :)