Domů » Bleskovky » Evleaks v rozhovoru pro BBC: Informace jsem získával 22 hodin denně, někdy i od samotných výrobců zařízení

Evleaks v rozhovoru pro BBC: Informace jsem získával 22 hodin denně, někdy i od samotných výrobců zařízení

Evan Blass, muž, který po dva roky získával všemožné zákulisní informace ze světa mobilních technologií a publikoval je na twitterový účet @evleaks, ukončil začátkem tohoto měsíce svoji aktivní kariéru. Důvodem jeho rozhodnutí je zejména příjem nedostatečného objemu finančních prostředků, které potřebuje na boj s roztroušenou sklerózou. Do zákulisí své „leakerské“ činnosti nyní nechal nahlédnout v rozhovoru pro BBC, který si můžete poslechnout na této stránce.

  

V něm prozrazuje, že za všemi tweety, které napsal, stojí velké množství práce na pozadí a nikoliv pět minut k napsání jedné krátké zprávy, jak by si mnozí mohli myslet. Sběru informací se mnohdy věnoval až 22 hodin denně, což mu přinášelo velké bolesti krku a problémy se spaním. Po pověšení řemesla na hřebík tyto potíže alespoň částečně ustoupily, ačkoliv s vědomím, že trpí nevyléčitelnou nemocí, si neustále připadá, že umírá.

  

Jeho kariéru nastartoval model HTC Inspire, který odhalil v roce 2011 v rámci veletrhu CES, jeho kariéra rychle rostla a přinesla mu více než 180 000 followerů na Twitteru. Vysloužil si mnoho přezdívek, z nichž za nejoblíbenější zvolil „Velký Bůh Evleaks“ pocházející z Číny. Podle jeho slov je Čína také tou zemí, odkud pramení nejvíce úniků jablečných zařízení. Zaměstnanci továren, v nichž se montují, jsou velmi málo placeni a najdou se lidé, kteří jsou za jakýkoliv únik budoucího iPhonu nebo iPadu ochotni zaplatit dobré peníze. Jeho informace o chystaných iPhonech se víceméně shodují se známými spekulacemi – přijdou dva modely o úhlopříčkách 4,7 a 5,5 palců.

  
HTC Inspire byl první leak Evana Blasse, tehdy ještě redaktora serveru pocketnow.com 

I když by se mohlo zdát, že výrobci zařízení byli z jeho kariéry nešťastní, opak je pravdou. Díky jeho zprávám získaly ještě neuvedené modely větší publicitu než zařízení, která byla do poslední chvíle uchovávána v tajnosti. Blass přiznal, že více než dvě společnosti mu samy dodávaly informace, čímž potvrdil, že tzv. řízené úniky nejsou pouze mýtus. Doufejme tedy, že si tyto společnosti najdou jiné kanály, skrze něž se budeme moci v budoucnu dozvídat informace o chystaných produktech. Pokud chcete Evanu Blassovi poděkovat za jeho dvouletou činnost, můžete mu zaslat příspěvek na léčbu jeho nemoci v kampani na serveru Indiegoo.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. fuck (neregistrovaný)

    Vela zdravicka…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).