Domů » Články » Easy Phone: Uživatelské prostředí nejen pro seniory je téměř hotové. Dejte autorovi zpětnou vazbu

Easy Phone: Uživatelské prostředí nejen pro seniory je téměř hotové. Dejte autorovi zpětnou vazbu

České prostředí Easy Phone pro telefony s Androidem je těsně před dokončením. Pomozte autorovi otestovat aplikaci a zapojte se do jednoduchého průzkumu.

Easy Phone je nové mobilní prostředí od českého autora Tomáše Slavíčka, který pro vás v minulosti na SmartManii připravoval řadu článků o programování. Je určené pro telefony se systémem Android 2.3 a novějším, kde dokáže nahradit klasický systémový launcher. Je navržené tak, aby se jednoduše ovládalo méně zkušeným uživatelům chytrých telefonů, především starším lidem a seniorům. Tito lidé už často špatně vidí, nebo mají problém mačkat malé klávesy. Chtěli by ale držet krok s technikou, používat například fotoaparát. Díky tomuto prostředí mohou být v kontaktu s přáteli a s rodinou.

Easy Phone je aktuálně ve finální fázi vývoje, dokončují se poslední funkce. Veřejně dostupná verze ke stažení ještě není, můžete si ale stáhnout a odzkoušet vývojovou verzi na této stránce (přidejte se do komunity, pak zvolte odkaz ke stažení). Tento projekt je součástí výzkumu uživatelských rozhraní pro seniory na ČVUT FEL, ve skupině HCI na katedře počítačové grafiky a interakce. Součástí diplomové práce je uživatelský výzkum, návrh prototypu a testování.

Zpětná vazba pro autora

Pro ověření některých hypotéz autor aplikace připravil dotazník. Bude velmi rád, když mu pomůžete s jeho vyplněním. Je to několik otázek určených pro lidi nad 50 let, kteří aktuálně používají telefon (jakýkoliv, i klasický tlačítkový). Jeho vyplněním, které zabere cca 10 minut, mu velmi pomůžete s výzkumem i s dalším směřováním projektu. Prostředí telefonu bude díky tomu jednodušší a srozumitelnější pro všechny. Dotazník najdete zde.

Easy Phone launcher - CZ video

Aby měl dotazník vypovídací hodnotu, je potřeba, aby ho zodpovědělo co nejvíce lidí. Pokud znáte ve svém okolí ještě někoho dalšího nad 50 let (kamarádku, babičku…), prosím, zkuste s ním ten dotazník také projít. Velmi to Tomášovi pomůže. Výsledky výzkumu budou veřejně dostupné koncem května 2014, spolu se stažitelnou verzí aplikace.

A konečně – pokud máte zájem si odzkoušet Easy Phone naživo, nemáte zatím chytrý telefon a jste ideálně z Prahy, můžete se s Tomem domluvit na osobním předvedení. Bude rád za jakékoliv poznatky a komentáře k aplikaci.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

23 komentářů

 1. Super zpráva, tohle využiju až nakoupím note2 pro mé prarodiče. Dobrý displej s jednoduchým prostředím bude ideální.

 2. Knoxx (neregistrovaný)

  Nevím jestli senioři ocení dotykový displej..

  • Knoxx (neregistrovaný): Vetchozrakost obvykle nastupuje o dost dříve, než potíže s motorikou:)

 3. SUPER PRACE!!! Vypada dobre ;-)

 4. No ta qwerty klávesnice je snad špatný vtip, ne?

  • Tomáš Slavíček

   Proč by měla být? :) Momentálně jsou v Easy Phone 3 různé klávesnice, všechny jsou vidět na videu. Zatím jsem testoval, že lidi, co už mají zkušenosti se psaním SMS na starším tlačítkovém mobilu, preferují klasickou 3×4 multitap klávesnici.

   Pro některé je ale klasická 3×4 klávesnice moc složitá (že musí pro písmeno C stisknout třikrát jednu klávesu). Raději si chtějí najít pomalu jedno písmenko, to potom stisknout. Tihle lidé často znají qwerty klávesnici už z psacího stroje a nedělá jim takové problémy. Hlavně potřebují dostatečně velké klávesy.

   Uvidíme v praxi, kolik lidí bude co preferovat… Kupodivu ta qwerty vůbec není špatná a dá se na ní psát docela rychle.

  • Johny (neregistrovaný)

   Mě ta QWERTY naopak přijde taky hustá! opravdu chytré, docela bych jí bral na otestování do běžného provozu bez launcheru :D

 5. Tomáš Slavíček

  Díky všem za připomínky a odpovědi! Dotazník jsem rozšířil i na skupinu lidí od 50 let: [odkaz]

 6. Dano (neregistrovaný)

  Nieje to prvý projekt,už som videl aj BIG Lancher,ale vyskúšam aj toto,lebo ide doba dotykáčov,veľký display sa zíde a jednoduché prostredie k tomu tak to vyzerá lepšie ako malé jednoduché telefóny kde je hlavne strašne malý display… Držím palce,vývojár je šikovný chlapík ako sledujem (pamätám ešte Hexalines na WM…).

 7. Johny (neregistrovaný)

  Dost dobrý. Bohužel babi přijede až za 14 dní, takže si feedback necham až bude vhodný testovací subjekt :D

 8. Kovi (neregistrovaný)

  Zdravím vývojáře. Předně musím ocenit hezké minimalistické rozhraní. Jedna z věcí, co mě napadla, když jsem se vžil do role seniora, se týká piktogramů některých tlačítek. Z hlediska UI je to určitě hezké, zažité a elegantní řešení. Napadlo mě ale, jestli by z praktického hlediska nebylo lepší nahradit piktogramy textem. Přece jen si dovedu představit, že pro moji babičku bude lepší popisek „Smaž“, než ten fialový piktogram. Chápu, že to tak nepůjde všude, ale tam kde by to šlo, by to možná nebylo špatné. Kompromisním řešením by byla možnost v nastavení si zvolit mezi piktogramy a klasickým slovním popisem.

  • Tomáš Slavíček

   Díky za komentář! Je to správná úvaha, o textové popisky se snažím, ale občas je problém, aby se tam vešly. V menu je mají všechny položky, u detailu kontaktu / SMS jsou dole také tlačítka „volat“, „poslat zprávu“, „vybrat kontakt“ apod. Některé obrazovky mají nahoře i nápovědu (např. „vyberte kontakty, které chcete přidat…“).

   Jedině ta tlačítka nahoře nemají popisky… Zastupují většinou podružné funkce (konfigurace obrazovky, nastavení, hledání, smazání). Je pravda, že ale slouží i pro přidání nového kontaktu, nebo jeho editaci. Uvažoval jsem, že by se tam nápověda zobrazovala např. jen tehdy, když člověk dlouho nic na obrazovce nedělá… Ale musíme to graficky ještě promyslet. I ten nejmenší font je docela velký, nahoře teoreticky mohou být až tři tlačítka (i když to tak teď nikde nevyužíváme).

  • Tomáš Slavíček

   Ohledně toho mazání je také otázka, jestli vůbec chtějí starší lidé mít možnost smazání kontaktu nebo zprávy. Pro někoho je to možná důležité, někdo se naopak bojí, že si něco smaže omylem. Zatím máme možnost si ta tlačítka v nastavení skrýt (BIG Launcher má tohle zrovna udělané podobně).

  • Kovi (neregistrovaný)

   je jasné, že s tím vměstnáním fontu bude problém. Určitě by nebylo od věci pro celý launcher unifikovat systém nápověd a vysvětlivek. Buď časovou prodlevou, jak říkáte, nebo třeba dlouhým podržením na ovládacím prvku. Nějaká jednoduchá „technická dokumentace“ nebo návod k použití by asi taky nebyl od věci. Přece jen staří lidé zapomínají.

  • Kovi (neregistrovaný)

   Jinak bych ještě možná doporučil trochu zapřemýšlet nad barvami ovládacích prvků. Jednotlivé barvy (modrá, zelená, červená, fialová) se mi líbí, možná bych jen trochu sjednotil jejich využívání. Například červenou dávat jen pokud něco mažete/ukončujete hovor, zelená při vytáčení čísla, modrá při vytváření, fialová například na upozornění či tlačítko domů. Nyní máte na mazání písmene SMS například fialovou, ale intuitivně by možná spíš seděla červená. Ale to jsou jen moje puntičkářské myšlenkové pochody a na celkovou funkčnost to nemá zásadní vliv :)

  • Tomáš Slavíček

   Vím, vím. Barvy se už mnohokrát měnily… A třeba to mazací tlačítko má pořád problém, že když lidi chtějí smazat znak, klikají místo něj na šipku zpět. To ještě musíme odladit. (navíc fialová se ve zbytku systému využívá na označení „nové věci“ – nepřijatého hovoru, nové SMS, budíku apod.) Tohle tlačítko ale nemůže být červené, protože by se zase pletlo s domečkem :)

 9. Kovi (neregistrovaný)

  … leda by se změnila barva domečku :) a záměna mazání a šipky zpět by mohla být vyřešena tím slovním popiskem co se řešil výše. To červené barevné označení by tomu taky mohlo napomoci.

 10. thegrid (neregistrovaný)

  Supr nápad. Launcher jsem neviděl /pokud to vůbec je launcher/, ale přikláním se za co nejméně kroků při procházení nabídek. Protože to mému dědovi (93) na seniorském telefonu vadí nejvíce. Prý seniorský, ale pro odeslání je třeba asi 6 kroků, což je nezkutečně id….tské myšlení výrobce Aligator.

  • Tomáš Slavíček

   Vím, vím. Zrovna ty některé seniorské telefony jsou kvůli malému displeji tak složité, že ani já je nedokážu ovládat. Do Easy Phone ještě asi budu přidávat další možnosti konfigurace (spuštění vybrané funkce přímo z hlavní obrazovky, možnost skrytí položek v menu apod.). Uvidím, jak to půjde, minimálně to hlavní obrazovku bych ale chtěl držet co nejjednodušší.

   Jinak je skvělé, že děda i v 93 letech aktivně používá mobil, to je úžasné :) Já poznal dvě aktivní seniorky v 91 letech, ale ty už měly jen pevnou linku… Ale je teda pravda, že jeden člověk nad 90 let mi už odpovídal i v tom mém dotazníku: [odkaz]

 11. Petr Minařík (neregistrovaný)

  Přijde mi špatné použití toho šedého písma (ať už na světlém nebo tmavém podkladu) – bude to špatně čitelné a i když to je údaj, který není důležitý (tím chápu jeho nevýraznost), dokážu si představit, jak člověk mžourá očima, jen aby to přečetl (a zjistil, že to je nedůležité).

  • Tomáš Slavíček

   V nastavení jde zapnout vysoký kontrast (viz 2. půlka videa), potom je všechno písmo černé, vypne se obrázek na pozadí a nastaví se tučný font. Šedé obdélníky pod položkami ještě asi zesvětlím (v případě vyššího kontrastu).

 12. Tomáš Slavíček

  Easy Phone se nyní jmenuje KoalaPhone! Informace a odkaz ke stažení: [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).