Domů » Recenze » Recenze Pocket PC E-Ten M600+

Recenze Pocket PC E-Ten M600+

Velká recenze PocketPC se 400Mhz procesorem, Wi-Fi, 2Mpx fotoaparátem a 256MB ROM

E-Ten M600+O komunikátorech společnosti E-Ten v poslední době slýcháme stále častěji, jako by se pomalu vytrácela síla a v jistém smyslu i originalita zařízení od HTC, která na trhu až doposud zaujímala dominantní postavení. Dnes budeme naše zraky směřovat k modelu M600+, který je vylepšeným bratříčkem starší M600. Na první pohled bychom od sebe tato dvě zařízení téměř nerozeznali, inovace se dotkly především hardwaru. Z \“plusové“ verze se tak stalo poměrně dobře vybavené zařízení; 400Mhz, 256MB ROM nebo 2Mpx fotoaparát z něj dělají přístroj, které si svou pozornost právem zaslouží. Pokud vás zajímá, co vám model M600+ může nabídnout, přečtěte si naši recenzi.


Za zapůjčení již tradičně děkuji firmě E-SHOP s.r.o., která je oficiálním dovozcem PocketPC značky E-Ten do České republiky.

Klady (+)
rychlý 400Mhz procesor
Wi-Fi
Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP)
2Mpx fotoaparát
SD/ID slot
kvalitní dílenské zpracování
bonusový software
 
Zápory (-)
rozměry
tlačítka nejsou podsvícena
chybí EDGE
absence GPS a FM rádia *

* Absenci GPS přijímače a FM rádia uvádím záměrně, jelikož u kapesních počítačů společnosti E-Ten se stalo téměř železným pravidlem, že tyto moduly obsahovaly. E-Ten M600+ je proto cílený na takové zákazníky, kteří GPS navigaci nevyžadují a postačí jim funkce klasického PocketPC, které \“plusko“ splňuje na výbornou.

 

Seznam inovací: Eten M600 vs. M600+

  E-Ten M600 E-Ten M600+ 
Operační systém  Windows Mobile 5.0  Windows Mobile 5.0 AKU 2.2
ROM paměť  128MB 256MB 
Bluetooth  verze 1.2  verze 2.0 
Fotoaparát  1.3Mpx  2.0Mpx 
Hmotnost  165 gramů  174 gramů 

 

Obsah balení
V nenápadné bílé krabici našlo své místo poměrně bohaté příslušenství, které čítá tyto položky:
– E-Ten M600+
– Li-ion baterie s kapacitou 1440mAh
– \“Multifunkční“ kolébka
– Ochranné pouzdro
– Stereo Headset
– Stylus
– USB synchronizační kabel
– Cestovní nabíječka
– CD s ActiveSyncem a Outlookem 2002
– Příručka pro rychlý Start v češtině
– CD s lokalizací a podrobným českým manuálem

Dodávané pouzdro patří k těm lepším, je vyrobeno z tvrdé látky a pravé kůže, zavírání je řešeno magnetickou přezkou, která se táhne po jeho celé délce. Pokud hodláte M600+ nosit za opaskem, pak vás ani v tomto ohledu pouzdro nezklame, jelikož se na jeho zadní straně nachází otvor pro prostrčení pásku. Vhod přijde také malé poutko pro uchycení na ruku.

Eten M600+ v celé své kráse; v mé ruce
- -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Přibalená sluchátka se připojují přes 2.5mm jack, konstrukčně jsou stejná jako u modelu G500, anténu pro příjem rádia bychom u nich ale hledali marně. Na kablíku najdeme regulátor hlasitosti, mikrofon a tlačítko pro příjem hovoru. Na konci narazíme na klasická pecková sluchátka, která padnou do uší celkem dobře. Kvalita reprodukce hudby je průměrná, pro běžný poslech ale plně postačí.

Dodávaný stylus (v balení je pouze jeden) je teleskopický a vyrobený z hliníku, rozměrově je pak zcela totožný s tím, který najdeme u G500; znalci proto vědí, že se nejedná o žádného drobečka – v zasunutém stavu má celých 80mm, po vysunutí se zastaví až na 117mm, přesto není jeho hmotnost nikterak přemrštěná a v ruce se drží velmi dobře. Pokud navíc vaše ruce nepatří k největším, nemusíte stylus ani roztahovat a bez problémů s ním můžete pracovat v zavřeném stavu. Dodávaná baterie typu Li-ion má kapacitu 1440mAh a přístroj dokáže při běžném používání udržet při životě zhruba dva dny. Při větší zátěží (aktivní Wi-Fi, GPRS) se ale nevyhnete každodennímu nabíjení.

Dodávaný headset a stylus; kvalitní a pevné pouzdro
- - -

Cestovní nabíječka je bohužel řešena celkem nešťastně. E-Ten M600+ má vlastní napájecí konektor a standard miniUSB mu proto vůbec nic neříká. Pokud budete chtít nabíjet, musíte si kromě samotné nabíječky připravit i synchronizační kabel, jelikož až ten je osazený konektorem, se kterým si M600+ rozumí. Ještě větší problémy nastanou, pokud přístroj posadíte do kolébky a rozhodnete se jej napájet ze sítě, ani zde nesmíte na synchronizační kabel zapomenout. V praxi to celé působí celkem komicky, do konektoru na synchronizačním kabelu připojíte nabíječku, a až toto \“combo“ můžete použít pro dodávání energie (nepočítám-li přímé dobíjení přes PC). Na druhou stranu toto řešení mohou ocenit majitelé notebooků. Pokud totiž potřebujete na cestách často synchronizovat, nemusíte se bát vybíjení notebooku, jelikož E-Ten bude napájen ze sítě, ale zároveň synchronizovaný s vašim notebookem/PC. V případě potřeby je samozřejmě možné dokoupit klasickou nabíječku, jen škoda, že se nevešla už do základního balení.


Multifunkční synchronizační kolébka; nabíjení je řešeno trochu nešťastně
- -

Velkým překvapením je dodávaná kolébka, která ač se na první pohled nezdá, je vůbec nejzajímavější věcí z dodávané škály příslušenství. Na její horní straně nalezneme výlisek pro usazení M600+, kousek za ním je otvor pro dobíjení náhradní baterie a zapomenout nesmím ani na diodu, která má za úkol signalizovat dobíjení druhé baterie. V prostoru diody je navíc malý otvor, do kterého můžete \“zapíchnout“ stylus a v případě potřeby jej budete mít hned po ruce. Největší tajemství se ale skrývá na zadní straně kolébky, kde kromě speciálního napájecího konektoru nalezneme i klasický USB port. E-Ten M600+ sice oficiálně USB Host vůbec nepodporuje, ale díky synchronizační kolébce a několika utilitám je možné tuto funkci aktivovat.

Obsah balení
- -

Úspěšně jsem takto zprovoznil svou USB myšku, USB disk a několik dalších MassStorage zařízení. Postup aktivace USB Hostu naleznete v tomto návodu. USB Host ale funguje pouze tehdy, pokud je kolébka napájena přímo ze sítě.

 

Konstrukce, provedení a design
E-Ten M600+ rozhodně nepatří mezi malá zařízení; rozměry 111x60x22 mm v kombinaci se 174 gramy čisté váhy z něj dělají celkem urostlé a dobře stavěné PocketPC. Větší rozměry ale nejsou vůbec na škodu, alespoň máte pocit, že v ruce opravdu něco držíte. Díky své konstrukci M600+ bez problémů vydrží i drobnější pády.

Kryt telefonu je kompletně vyrobený z matného plastu, kromě displeje vás tak otisky prstů nikde rušit nebudou. Na bočních stranách a zadním krytu baterie je povrch trochu hrubší, což přispívá k lepšímu držení zařízení v rukou, efekt pak ještě prohlubují zakulacené hrany – na celém těle M600+ nenalezneme žádný ostrý bod. Nyní se ale pojďme na přístroj podívat detailněji.

Pohledy ze všech stran
- -

- -

Jako obvykle začneme přední stranou, které dominuje dotykový QVGA displej s úhlopříčkou 2.8\“. Na displejem se nachází téměř 15mm volného prostoru, které by určitě šlo využít lépe. Výrobce do něj pouze umístil své logo a těsně nad něj do tenké linky zapustil reproduktor. Na krajích jsou schované dvě signalizační diody; ta na levé straně upozorňuje na aktivní Wi-Fi nebo Bluetooth, pravá dioda neustálým blikáním oznamuje, že je přístroj zapnutý, v případě vybitého akumulátoru vás bude upozorňovat červeným blikáním. Pod displejem se nacházejí hlavní ovládací prvky – čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, klávesy pro příjem a ukončení hovoru a dvě přenastavitelná tlačítka.


K joysticku nemám téměř žádné výhrady, jeho stisk je přesný a citlivost přijatelná, pouze uživatelům s větším palcem může jeho ovládání působit drobné problémy. Celkem mě překvapilo, že se u M600+ zcela zapomnělo na podsvětlení tlačítek. Vedle staršího modelu G500, který díky modrým linkám svítí jako vánoční stromeček, působí M600+ trochu smutně a nevýrazně. Orientace ve tmě může být díky chybějícímu podsvětlení kláves problémová a zejména v začátcích se nevyhnete nechtěným úklikům.

Detail ovládacích prvků; pod logem společnosti se ukrývá Wi-Fi anténa; boční tlačítka
- - -

Zadní strana nabízí pohled na čočku 2Mpx fotoaparátu, který je navíc opatřený přisvětlovací diodou a malým zrcátkem pro pořizování autoportétů. Pod objektivem najdeme hlavní reproduktor, při hlasitém odposlechu nebo přehrávání audio souborů proto musíme počítat s tím, že se zvuk bude linout směrem od vás. Své místo zde má i odnímatelný kryt, který ani po dlouhodobějším používání nevykazuje žádné výraznější známky opotřebení (soudím dle toho, že recenzovaný kousek již navštívil několik redakcí a stále poslušně drží na svém místě Smile ).

Na levém boku M600+ najdeme speciální tlačítko pro spouštění fotoaparátu. Při focení budete přístroj nejčastěji držet v horizontální poloze, ale vzhledem k umístění čočky téměř až u samotného okraje budete muset dávat pozor, aby fotografie omylem nezdobily vaše prsty. Pod tlačítkem fotoaparátu je posuvný jezdec sloužící k regulaci hlasitosti. Pod ním je malé kulaté tlačítko, ke kterému si můžete přiřadit dvě akce; jednu na krátký a druhou na dlouhý stisk. Sérii ovládacích kláves zakončuje malý otvor pro provedení softwarového restartu. Drobnou výtku mám ke gumové krytce, která chrání konektor pro připojení headsetu, její vyndání je podobně jako u G500 celkem náročný úkon, díky nedokonalému uchycení navíc hrozí její utržení. Pravý bok nenabízí vůbec nic, proto se vrhneme rovnou na horní stranu.

Zadní strana; čočka 2Mpx fotoaparátu; vkládání SIM
- - -

Příznivci paměťových karet typu SD jistě zajásají, jelikož E-Ten M600+ podporuje právě tento standard. Nalevo od SD/IO slotu nalezneme stříbrné tlačítko Power, které přesně kopíruje zakulacenou hranu telefonu. Naši prohlídku završí spodní strana, kde narazíme na otvor pro nabíječku a synchronizační kabel. Kousek od něj je malá skulinka, pod kterou se schovává mikrofon. Zapomenout nesmím ani na zdířku pro stylus, která je zapuštěna do výklopného krytu baterie.

E-Ten M600+ a Qtek 9000
- -

Videopohled na E-Tena M600+

 

Operační systém, technické parametry
E-Ten M600+ je PocketPC které využívá funkcí operačního systému Windows Mobile 5.0, navíc s vylepšením AKU 2.2. Pokud k tomu připočítáme slušnou dávku bonusových aplikací obsažených v ExtROM, dostaneme do rukou velmi slušně vybavené zařízení. O bonusových aplikacích si podrobněji povíme až v další kapitole, nyní se zaměříme na samotný hardware.

Společnost E-Ten ve svých PocketPC nejčastěji používá procesor S3C2440 od Samsungu, který je taktovaný na rovných 400Mhz. A ani model M600+ netvoří výjimku, proč také měnit něco, co skvěle funguje, nabízí dostatečný výkon a navíc při vyvážené spotřebě energie. Přehrávání filmů nebo spuštění několika aplikací najednou nedělá M600+ vůbec žádné problémy, při spouštění a práci v operačním systému dosahuje přístroj rovněž nadprůměrných hodnot. Jak je na tom E-Ten M600+ s výkonem dokazuje také tato srovnávací tabulka z programu TCPMPlayer.

Test výkonu v TCPMP 0.72RC1        
  E-Ten M600+ HTC Wizard HTC TyTN HTC Universal
Frekvence CPU 400Mhz  195Mhz 400Mhz  524Mhz 
Průměrná rychlost 207.26%  153.45%  586.95%  441.63% 
Video snímky 2098  2098  2098  2098 
Audio snímky 3401950  3395724  3436676  3420496 
Množství dat 2700 kB  2700 kB  2700 kB  2700 kB 
Bench. čas 0:50.612  1:08.326  0:17.871  0:23.752 
Bench. počet FPS/sec 41.45  30.69  117.39  88.33 
Bench. vzorkovací frekvence 67215  49698  192305  144009 
Bench. Bit rate 437kbit/sec  324kbit/sec  1.2Mbit/sec  931kbit/sec 
Originální čas 1:44.899  1:44.899  1:44.899  1:44.899 
Originální počet FPS/sec 20.00  20.00  20.00  20.00 
Originální vzorkovací frekvence    32000  32000 32000  32000 
Originální Bit rate 211 kbit/sec  211 kbit/sec 211 kbit/sec  211 kbit/sec

Zobrazování zajišťuje klasický transflexní QVGA displej (240x320px), který má úhlopříčku 2.8″ a zobrazí maximálně 65k barevných odstínů, jeho svítivost je dostatečná. Intenzitu podsvícení displeje je bohužel možné regulovat společně jak pro napájení ze sítě, tak i z baterie. Zajímavě působí funkce pro automatickou regulaci podsvícení v závislosti na stavu baterie nebo aktuálním času. V případě potřeby je také možné diodové podsvícení zcela vypnout.

Podsvícení displeje je rovnoměrné; společná regulace
- -

Operační paměť RAM nabízí klasickou velikost 64MB, přičemž po Master resetu je volných zhruba 31MB. Model M600+ však exceluje ve velikosti paměti ROM, která má kapacitu 256MB. Něco si z ní ale ukrojí samotný operační systém, přesto vám do začátku zbude téměř 192MB. A v případě potřeby je samozřejmě možné paměť rozšířit pomocí paměťových karet formátu SD/MMC.

M600+ je Phone edition PocketPC, to znamená, že z něj můžete i telefonovat. A to díky čtyřpásmovému GSM modulu (850/900/1800 a 1900Mhz), na podporu sítí třetí generace si ale nechme zajít chuť. Připojení na internet zajišťuje pouze GPRS třídy 10, na EDGE se bohužel zapomnělo. Během telefonování jsem nenarazil na žádné problémy, a to ani při použití headsetu. Zvuk byl jasný a zřetelný a ani druhá strana si nestěžovala na žádné problémy.

Pokud se často nacházíte v místech pokrytých Wi-Fi sítěmi, pak vás M600+ určitě nezklame. Wi-Fi modul sice podporuje pouze standard 802.11b, ale s připojením do bezdrátových sítí si E-Ten poradí výborně. Nastavení parametrů vám navíc usnadní vestavěná aplikace WLAN Utility. V místech pokrytých Wi-Fi můžete s E-Tenem pro telefonování používat aplikaci Skype, která je v některých ROMkách přímo obsažena, v testováním modelu ji ale bylo potřeba doinstalovat ručně. Zajímavostí také je, že pokud máte u kontaktu uložené číslo na Skype, můžete mu v případě dostupnosti Wi-Fi volat přímo z adresáře. Výrobce nezapomněl ani na Bluetooth a M600+ vybavil rovnou verzí 2.0 s podporou funkce EDR (vylepšená rychlost přenosu dat), díky AKU 2.2 pak můžete využívat A2DP profilu.

Skype pro PocketPC
- -

Oproti starší M600 nabízí \“plusová“ verze 2Mpx fotoaparát, který je vybavený přisvětlovací diodou, jako svítilnu jej ale použít nemůžete. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1600x1200px, fotit však lze i na rozlišení nižší (1280×960, 640×480, 320×240 a 176x144px). Kvalita fotografií je celkem dobrá, zejména za dobrých světelným podmínek je možné s M600+ vykouzlit velmi povedené snímky. Při nedostatku světla jsou ale výsledné barvy dost chladné a celkově fotografie působí trochu vybledle. Přisvětlovací dioda svůj účel plní pouze na krátkou vzdálenost. Pomocí několika profilů můžete regulovat vyvážení bílé barvy, nabízí se i několik filtrů (Negativ, Šeď, Zrcadlo).

Aplikace Camera
-

Kromě focení můžete natáčet i video, a to v maximálním rozlišení 320x240px. Videosekvence se ukládají pouze do formátu 3gp. V případě potřeby můžete deaktivovat mikrofon a nahrávat bez zvuku. Samotná aplikace pro ovládání fotoaparátu je stejná jako u dříve recenzovaných E-Tenů; veškerá nastavení tak provádíte přímo na displeji poklepáním na příslušné ikonky. Rozhodně mi takové ovládání vyhovuje mnohem více, než například u konkurenčních zařízení společnosti HTC.

Ukázky fotografií
- - -

- - -

- - -

Další fotografie pořízené E-Tenem M600+ naleznete v naší Galerii.

 

GPS jedině externě
U většiny PocketPC společnosti E-Ten najdeme integrovaný GPS přijímač; modely M600 a M600+ jsou ale výjimkou, proto je v případě potřeby nutné GPS navigaci řešit připojením externího přijímače (Bluetooth, SD/IO). E-Tena M600+ jsem proto otestoval s Bluetooth GPS modulem Globalsat BT328, který mi rovněž zapůjčila firma E-Shop s.r.o.

M600+ a Globalsat BT328
-

Samotné spárování s GPSkou bylo velmi rychlé, díky přehlednému BT manageru přímo od E-Tenu zařízení spárujete v několika krocích. Poté už stačí jen nainstalovat navigační software a můžete vyrazit do terénu. M600+ jsem otestoval s programy TomTom Navigator 6 a iGo2006. S oběma aplikacemi si BT328 rozuměla výborně, komunikace mezi samotným BT GPS modulem a M600+ byla také bezproblémová.

Navigace s iGo 2006
- - -

 

Bonusový software
U E-Tena M600+ nalezneme zcela stejné aplikace, jako u staršího modelu G500 nebo novinky X500. Dovolím si tedy v tomto případě použít funkci \“Copy & Paste“ , jelikož popisovat to samé znovu by nemělo význam Wink .

Today obrazovka; informace o hardwaru; dostupná paměť
- - -

Programy; nastavení; bonusové aplikace
- - -

Klasický Call Manager nabízí několik novinek, jeho součástí je například velmi pěkný skin DialPadu. Dále v sobě ukrývá několik nových utilit, jako Zoom SMS, Filtr volání nebo Vyzváněcí profily. Zoom SMS má jednoduchou, ale praktickou funkci – po obdržení nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, přičemž v případě více nových zpráv je možné listovat mezi nimi, bohužel ale ne pomocí joysticku. Filtr volání slouží k blokování hovorů. Pokud nechcete, aby vás někdo otravoval neustálým voláním, jednoduše jeho číslo přidáte do seznamu Blokovaných a nešťastník se vám už nedovolá, uvidíte jej pouze v seznamu ztracených hovorů.

ZoomSMS; změna skinu Dialpadu; vyzváněcí profily
- -  - 

Jelikož PocketPC Phone edition nepodporují vyzváněcí profily (teď nepočítám regulaci hlasitosti přes Today), připravila společnost E-Ten kvalitní náhradu. V Profilech naleznete celkem čtyři nastavení (Základní, Schůzka, Venku, Ticho). Pro každý si můžete nastavit hlasitost vyzváněcí melodie nebo intenzitu podsvícení displeje. Poklepáním na ikonku z Today obrazovky se pak mezi profily jednoduše přepínáte. K telefonnímu modulu dále patří funkční SIM Toolkit, MMS editor nebo vylepšená správa rychlé volby kontaktů. Aplikace M-Desk slouží jako kvalitní náhrada klasické nabídky Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je ještě možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností. Potěší také přítomnost Quick Link pluginu na Today obrazovce, ten umí zobrazovat zástupce vybraných programů.

Wireless Manager; Bluetooth Manager; WLAN Utility; průvodce připojením
- - - - 

Jak již bylo zmíněno v odstavci o GPS, k obsluze Bluetooth modulu je tu celkem propracovaný Bluetooth Manager. Ten zvládá například výměnu souborů, posílání vizitek a nabízí jednoduchého průvodce pro synchronizaci a párování. Rozhodně je lepší než ten klasický od Microsoftu, ale na ten od Wildcommu nemá. Jako velmi užitečný se jeví program pro zálohování systému (Kalendář, Kontakty, Úkoly, Osobní profil, Nastavení sítě a složka Dokumenty). Záloha těchto položek je navíc prováděna automaticky při nízkém stavu baterie. U Windows Mobile 5.0 sice žádná ztráta dat při vybití akumulátoru nehrozí, vždy je ale dobré mít po ruce funkční zálohu.

Malování jako ze stolních Windows; Image Wizard; Zálohovací utilita
- - -

Alternativa ke StartMenu – Mdesk; Správce souborů
- -

Pro práci s obrázky je připraveno několik speciálních aplikací, jako vlastní Editor (který připomíná Malování ze stolních Windows). Pro vytváření veselejších MMS zpráv můžete využít jednoduchého průvodce, ve kterém v pěti krocích přidáte do původního souboru nové efekty, rámečky a nabízí se i několik barevných filtrů.

 

Zhodnocení a závěr
E-Ten M600+ je PocketPC s vyváženými funkcemi, navíc nabízí několik pokročilých funkcí, jako podporu Wi-Fi, Bluetooth 2.0 nebo 2Mpx fotoaparát. K zahození není ani 256MB ROM a slot pro paměťové karty typu SD. Velkým překvapením je dodávaná synchronizační kolébka, díky které si zařízení neoficiální cestou poradí s USB Host režimem a bez problémů k němu připojíte vaši USB myš nebo USB Flash disk. Trochu zamrzí podpora datových přenosů pouze přes GPRS, EDGE by mu slušelo mnohem více. Doporučená koncová cena se v době psaní recenze pohybovala kolem částky 15500,- Kč. Za tuto cenu získáte kvalitní přístroj, který vám pomůže s organizací vašich pracovních úkonů a navíc si s ním užijete spoustu zábavy.

Pokud se mě chcete na cokoliv ohledně modelu M600+ zeptat, máte možnost v našem diskuzním fóru nebo v komentářích pod recenzí. Další fotografie tohoto modelu najdete v naší Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JuriG
Uživatel
JuriG

Pěkná recenze, hezký to stroj Eten vytvořil.
Až na tu abseci EDGE a GPS

Bitom
Uživatel
Bitom

Jak velkou paměťovku to vezme? zvládne i 4GB SD