Domů » Bleskovky » Dostane Surface Phone čtečku otisků prstů v displeji? Microsoft na to má patent

Dostane Surface Phone čtečku otisků prstů v displeji? Microsoft na to má patent

Systém Windows 10 je vybaven funkcí Windows Hello, která umožňuje autentizaci uživatele na základě biometrických údajů, např. skenováním oční duhovky či otisku prstu. Microsoft chce druhou vyjmenovanou technologii posunout ještě o krok dál, podle získaného patentu by mohl čtení otisku prstu obstarávat samotný displej.

fingerprint-reader

Technologie Microsoftu je postavena na dvou nových vrstvách pod dotykovým sklem (vlnovod a filtr) a speciálním postranním snímači, který by byl schopen číst kožní papilární linie na větší vzdálenosti. Implementace tohoto řešení má být možná jak u LCD, tak i u AMOLED obrazovek, bohužel patent neuvádí, jak velký prostor by postranní snímač vyžadoval a o kolik by musela být celková konstrukce displeje širší. Řešení Microsoftu by mohlo ušetřit například prostor pod displejem, kam bývají čtečky prstů často umisťovány. Je však možné, že tento patent zapadne a reálného nasazení se nikdy nedočká.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. jmenopriezvisko

  Podobný patent má i LG včetně funkčního prototypu.

 2. „Řešení Microsoftu by mohlo ušetřit například prostor pod displejem, kam bývají čtečky prstů často umisťovány.“
  Nemyslím si, že by např. u Samsungu nebo Apple čtečka nějak zvětšovala nároky na prostor po displejem.

 3. SLOVovca (neregistrovaný)

  „Surface Phone“
  Furt se o něm tady píše, ale ještě ho nikdy nikde neviděl :DDD

  • Život je veľký scenárista, píše rôzne príbehy.
   No nie je to krása?

  • no ono je to tak že dnes všechny uniky, které jsou, jsou úmyslné. Když MS před lety představoval první generaci Surface, tak o tom taky nikdo nic nevěděl. Když Loni MS představil HoloLens – tak to taky nikdo nečekal. když firmy chtějí tak to dokáží utajit.

   • Kuba Jupa (neregistrovaný)

    No, možná máš pravdu, ale třeba je to tak velký projekt, že to nejde utajit. Třeba Apple neuhlídal informace o iPhone, a neříkej mi, že by to Apple nechtěl utajit

 4. aod (neregistrovaný)

  proste vytahnu telefon z kapsy a během sekundy natukam 4 cislice PINu. Nic vic není potřeba. A aspoň mi někdo nevydloubne oko nebo neuřízne prsty, aby se dostal k mym supertajnym souborum co bezne nosim v telefonu.

  • stm01 (neregistrovaný)

   Myslím si, že by to ani nebylo potřeba nějaké vydloubávání oka. Každý by rád svěřil svůj 4 místný kód kdyby mu šlo o krk.

  • Jožko (neregistrovaný)

   No tak Ti neuřízne prst, ale vymlátí z Tebe heslo…

   • aod (neregistrovaný)

    to tezko :-)

   • Lol aod James Bond je oproti tebe šuviks, ale je možnosť že máš alzhaimera takže heslo by si aj prezradil len si ho zabudol a máš ho napísane vo vnútri puzdra na telefón :D

   • Pišta (neregistrovaný)

    A kdo by mlátil heslo z takovýho vejra?

   • Petr (neregistrovaný)

    K cemu by nekomu bylo heslo takove nuly jako aod.

 5. jinak skener otisku v displeji ukázal sám Qualcomm.

  [odkaz]

  funguje to sice na jinem principu ale to je uživateli jedno, hlavně když to funguje.

 6. Martin (neregistrovaný)

  Microsoft má patent, ale LG už to má hotové a už v r.2017 se bude objevovat S8, iP8 (iP10), LG G6, HTC11 (20)… Ten co ukázal Qualcomm by se měl letos objevit u Xiaomi MI5s.
  [odkaz]

  • tomas (neregistrovaný)

   Môj zlatý. Keby to mal hotove ako vravíš tak už by to dávno bolo v smartfone. Aleby chceš povedať že čakajú az ich niekto predbehne?

   • ja (neregistrovaný)

    Muj zlatej, vyvoj mobilu trva prece jenom dele. Pokud ho nekdy letos dokoncili, ja jasne ze se neobjevil v G5. Opravdu nebudou davat neco neotestovane jenom aby jich nekdo nepredbehl. Predstavujes si to jako hurvinek valku.

 7. Lister0 (neregistrovaný)

  Otázka spíš je, jestli čtečka otisků prstů někdy dostane Surface Phone

 8. Petr.F (neregistrovaný)

  Surface je celkově taková vtipná věc :-D Tady se radujou že Surface Pfoun bude mít bůhví co a anténu k tomu ale nikdo nemá tušení, jestli vůbec vyjde.

  Relativně dobře je to popsaný třeba tady [odkaz], kde je teda část článku patetická a trapná, ale aspoň zezačátku to dobře vystihli.

  Všech 5 Majkrosofťáků by si mělo uvědomit, že Windows tu už dlouho nebude a přejít ke kvalitě (Apple 8).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).