TOPlist

Developer oslovil hráče Cities: Skylines. Hledal inspiraci pro čtvrť v Olomouci

cities skylines

Brownfieldů a jiných nevyužitých ploch je v českých městech přehršel. Kvůli neprůhledným majetkovým vztahům často staré objekty leží ladem a hyzdí tvář města. Jedním z těchto brownfieldů je už dlouhou dobu areál ústředních ženijních skladů v Olomouci, který se nachází u řeky Moravy poblíž dopravní tepny Velkomoravská.

Území o rozloze 171 339 m² je velkým lákadlem pro investory a developery. V poslední době se čím dál tím častěji skloňuje developerská společnost Redstone Real Estate, která by v areálu ráda vybudovala multifunkční čtvrť, včetně nového zimního stadionu pro místní hokejový klub. Pro inspiraci se developer spojil se studenty Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kteří návrhy začali zpracovávat ve hře Cities: Skylines. Ta je duchovním nástupcem populární budovatelské série SimCity a díky početné modderské komunitě je velmi oblíbená jak u fanoušků žánru, tak u architektů a urbanistů.

„Populární počítačová hra Cities: Skylines umožňuje hráčům nejen budovat umělá města dle fantazie. Propojením s geografickými daty mohou vytvářet 3D návrhy reálných území,“ vysvětlil princip soutěže Jan Piňos, doktorand Katedry geoinformatiky a iniciátor projektu. „Spolupráci univerzity a soukromého sektoru považujeme za oboustranně výhodnou. Umožňuje nám využít odborné zázemí a kreativní potenciál studentů, my jim na druhé straně otevíráme příležitost vyzkoušet si propojení teorie s praxí,“ dodala Pavla Hluštíková, členka poroty soutěže za Redstone.

Z jedenácti návrhů jsou patrné různé styly uvažování o městské zástavbě. Zatímco soutěžící Jessie G zpracoval území za pomoci řadových domů, Jan Piňos vsadil na blokovou zástavbu prokládanou rodinnými domy. V návrzích se objevil také chodník inspirovaný tvorbou brazilského architekta Roberta Burle Marxe, který najdeme například v Lisabonu či Riu de Janeiru. Největší „hvězdou“, která se soutěže zúčastnila, je bezesporu nizozemský YouTuber a student urbanismu Silvarret. Ten do svého návrhu zakomponoval také multifunkční halu, čehož si všiml i majitel Richard Morávek. Velmi nás potěšilo, že vítězný návrh od hráče s nickem Silvarret navrhl v území umístit i multifunkční arénu pro sport a kulturu. S obdobným záměrem jsme nedávno oslovili samosprávu města i veřejnost,“ okomentoval soutěžní návrh Morávek.

Co nakonec bude na území postaveno, prozatím není jasné. Soutěžní návrhy jsou pro skupinu Redstone spíše inspirací, která ji k ničemu nezavazuje, takže důležitá bude i nadále komunikace s městem. Právě zde by mohl být kámen úrazu, neboť realitní magnát Morávek je s městem Olomouc v dlouhodobém sporu ohledně výstavby Šantovka Tower, výškové budovy v těsné blízkosti historického centra města. Zatímco Olomouc se údajně ve smlouvách zavázala ke spolupráci, v poslední době se i díky tlaku veřejnosti město výstavbě aktivně brání. Doufejme, že podobné kontroverze se nové olomoucké čtvrti vyhnou.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku