Vzkříšení značky Commodore: Takhle vypadá smartphone, který si poradí se starými hrami

Mladší generaci zřejmě značka Commodore nic neřekne, v mnohých však toto jméno vyvolá vzpomínku na svůj vůbec první počítač. V osmdesátých létech zažívala společnost Commodore se svými počítači pro masy velké úspěchy, nejprodávanějším modelem byl model Commodore C-64, kterého se prodalo téměř 25 milionů kusů.

V roce 1994 však společnost zkrachovala. Letos v březnu získala ochrannou známku a patenty společnosti dvojice italských podnikatelů a rozhodla se Commodore vzkřísit. Prvním zařízením má být smartphone PET, pojmenovaný po prvním počítači Commodore z roku 1977.

Hardwarová výbava není vůbec špatná

Commodore PET bude 5,5″ tabletofon s hliníkovým tělem a polykarbonátovým vyměnitelným krytem. Displej dostane rozlišení 1 080 × 1 920 pixelů a ochranné sklo Gorilla Glass třetí generace. Pod displejem se bude nacházet trojice senzorových tlačítek, nad displejem najde místo širokoúhlá selfie kamerka s rozlišením 8 megapixelů. Hlavní fotoaparát na zadní straně bude pocházet z dílen Sony a nabídne 13 megapixelů.

  

O pohon telefonu se postará osmijádrový čipset MediaTek s grafickým čipem Mali T760, operační paměť bude variantně 2 nebo 3 GB. S velikostí paměti RAM souvisí i velikost vnitřního úložiště – levnější model dostane 16, dražší 32 GB. Ani jeden však nebude ochuzen o slot na paměťovou kartu. V telefonu se navíc najdou další dva sloty pro umístění dvou SIM karet, přičemž obě budou schopné využívat sítí LTE. Zdrojem energie bude baterie o kapacitě 3 000 mAh.

 

Prostředí Commodore PET bude tvořit systém Android 5.0 Lollipop, který bude možné ovládat gesty a navíc dostane schopnost emulovat hry ze zmíněného Commodore C-64 či z Commodore Amiga. Některé klasické tituly osmdesátých let mají být v telefonu předinstalované.

  

Kdy, kde a za kolik?

Prodej telefonu Commodore PET se má rozeběhnout ještě tento týden v Itálii, Francii, v Něměcku a v Polsku, poté se má jeho dostupnost rozšířit do celé Evropy a do Ameriky. Model s 2 GB operační a 16 GB vnitřní paměti přijde na cca 300 dolarů (asi 7 500 korun bez DPH), vybavenější verze bude stát zhruba 365 dolarů (9 000 Kč bez DPH). V nabídce bude bílá, černá a béžová varianta.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku