Domů » Články » Cobook pro Mac OS X: Řešení kontaktů, jaké měl přinést Apple

Cobook pro Mac OS X: Řešení kontaktů, jaké měl přinést Apple

Cobook je elegantní a praktická aplikace pro počítače s operačním systémem Mac OS X, která nabízí komplexní správu vašich kontaktů napříč různými službami (recenze).

Během používání Apple produktů jste také už určitě řešili správu svých kontaktů v OS X. Apple na tohle má nativní aplikaci AddressBook (Kontakty), ale co si budeme povídat, tohle rozhodně není žádný sofistikovaný systém správy vašich kontaktů, ani vzhledově a uživatelsky to není žádná sláva.

Kluci z Cobook (tým) vymysleli jednouduchou a přehlednou aplikaci, u které by se Apple měl stydět, že s ní nepřišli jeho vývojáři sami. A to Cobook (tým) není žádná velká developerská skupina (což mě trochu znejisťuje do budoucna), ale dva vývojáři Kaspars Dancis a Janis Dancis, kteří jsou součástí HackFwd, jednoho z evropských startup akcelerátorů. 

Cobook (aplikace) mě nadchnul. Svým umístěním, vzhledem, rychlostí, způsobem práce s kontakty, což je vlastně hraní, jak je to vše rychlé a super uživatelsky přívětivé.

Po stažení z App Store se vás aplikace zeptá, odkud má importovat kontakty – pokud máte více míst jako já (MyComputer, iCloud) – a všechny vám během okamžiku obsáhne. Cobook tak vlastně běží současně s AdressBook jako nativní aplikace. Následně si můžete Cobook zvolit jako hlavního správce vašich kontaktů.    

Přiznám se, svým způsobem ulítávám na minimalismu, a proto mě potěšilo, že Cobook se neumístí do Docku, ale můžete ji mít v horním menu baru vedle ikon dalších aplikací jako je třeba Dropbox, Bowtie, OmniFocus apod.

Po kliknutí na ikonu v menu baru se vám rozbalí dlouhé menu se seznamem importovaných kontaktů. Nad menu je umístěno pole pro vyhledávání, ikony Edit módu a Nastavení. 

Můj seznam kontaktů je jednolitá šeď. U naprosté většiny nemám fotku, pouze jména, telefony, e-maily, weby, firmy a pozice v nich, občas fyzickou adresu. Že toho Cobook nabízí daleko více zjistíte hned po kliknutí na Edit mód u kontaktu.

V Edit módu naleznete standardní možnosti – opět telefony, e-maily webové adresy, ale třeba i pole pro spřízněné osoby. Celé to vypadá lehce, vzdušně, jednoduše a stejně tak to i funguje. A nové rozměry celý kontakt získá po propojení se sociálními sítěmi.

V nastavení Cobooku si můžete zvolit, se kterými sociálními sítěmi se chcete propojit. Osobně mám k těmto propojením velkou nedůvěru, velmi mě iritují hlášky různých aplikací, které svým uživatelům posílají zprávy na Twitter – Foursquare, Nike+, různé unfollow a follow sledovače apod. Tady to naštěstí nehrozí, vše odsouhlasujete a potvrzujete nebo odmítáte. Na výběr máte propojení s Facebookem, Twitterem, Google Contact, Google Voice, Linkedin a Xing. Po vybrání sítě zadáte své přístupové údaje a Cobook se ptá na úrověň propojení – manuální, automatickou – můžete třebas i importovat všechny kontakty ze své sítě Linkedin. 

Po najetí na jakýkoliv kontakt vidíte v jeho kartě např. Search Twitter, Search Linkedin (v mém případě zvolené sociální sítě). Po kliknutí např, na Linkedin aplikace dohledá dle jména v Linkedinu kontakt a nabídne vám možnost Add Contact. V případě, že najde vícero shodných jmen, Cobook vám dá na vybranou, které z nich spárovat s kontaktem. U kontaktů, které nemají fotku dokáže Cobook foto importovat z jejich Linkedin profilu. U propojení s Twitterem zobrazuje, zda daného člověka followujete, či nikoliv, u Facebooku zda jste přátelé.

Ke každému kontaktu si můžete např. přidat spřízněné osoby, ale třeba i tagy (#prace, #grafik, #redaktor #dluzimiprachy :) a dle nich pak i vyhledávat. Tagem se při importu stávají automaticky i skupiny, do kterých jste měli na Macu či iCloudu kontakty rozřazené. Tagy – hashtagy jsou velkou zbraní Cobooku.

Tento článek byl převzat se svolením našeho partnerského serveru iWoz.cz

A tagy podporuje i vyhledávání. Ve vyhledávání lze samozřejmě hledat kontakty, ale to je jen základ této funkce v Cobooku. Dále jde hledat i dle jednotlivých tagů např. #kolegové, #allcontacts a dle toho si seznam filtrova; zároveň můžete i zadávat nové tagy k zvolenému kontaktu. A nejen tagy, v podstatě celou funkcionalitu Edit módu můžete nahradit zadáváním ke kontaktu skrze psaní ve vyhledávání – telefony, e-maily, webové adresy… 

Cobook je pro mě aplikací, jakou jsem pro správu kontaktů hledal a která mě baví. Je to rychlá a přehledná aplikace se synchronizací se standardním adresářem v OS X a intuitivním ovládáním, které dávají nové dimenze spolupráce a importy dat ze sociálních sítí a ovládání skrze Pole vyhledávání potěší nejednoho geeka. Navic umožnuje přímé volání kontaktům skrze Skype nebo Facetime, pohým kliknutím na ikonu.

A co je třešničkou na dortu, Cobook je zdarma a najdete jej v Mac App Store :)

Jiří Hiemer

6 komentářů

  1. John almoke (neregistrovaný)

    Vyborne reseni. Konecne jde v tomto nekdo smerem, ka jdou Windows 8, tedy integrace vseho na jednom miste… Pujdu do toho

  2. bohužel spadne pokaždý, když dám import photo

  3. Zkoušeli jste přetáhnout obrázek z Finderu? To funguje bez problémů. Jinak máte pravdu, že dvojklik nebo right klik na prázdné místo na photo aplikaci shodí. Díky za postřeh.

  4. Vít Richter (neregistrovaný)

    Tohle je výborné řešení. Zajímalo by mě zda něco podobného neexistuje i na Windows. Díky za každou radu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).