Cobook pro Mac OS X: Řešení kontaktů, jaké měl přinést Apple

Cobook je elegantní a praktická aplikace pro počítače s operačním systémem Mac OS X, která nabízí komplexní správu vašich kontaktů napříč různými službami (recenze).

Během používání Apple produktů jste také už určitě řešili správu svých kontaktů v OS X. Apple na tohle má nativní aplikaci AddressBook (Kontakty), ale co si budeme povídat, tohle rozhodně není žádný sofistikovaný systém správy vašich kontaktů, ani vzhledově a uživatelsky to není žádná sláva.

Kluci z Cobook (tým) vymysleli jednouduchou a přehlednou aplikaci, u které by se Apple měl stydět, že s ní nepřišli jeho vývojáři sami. A to Cobook (tým) není žádná velká developerská skupina (což mě trochu znejisťuje do budoucna), ale dva vývojáři Kaspars Dancis a Janis Dancis, kteří jsou součástí HackFwd, jednoho z evropských startup akcelerátorů. 

Cobook (aplikace) mě nadchnul. Svým umístěním, vzhledem, rychlostí, způsobem práce s kontakty, což je vlastně hraní, jak je to vše rychlé a super uživatelsky přívětivé.

Po stažení z App Store se vás aplikace zeptá, odkud má importovat kontakty – pokud máte více míst jako já (MyComputer, iCloud) – a všechny vám během okamžiku obsáhne. Cobook tak vlastně běží současně s AdressBook jako nativní aplikace. Následně si můžete Cobook zvolit jako hlavního správce vašich kontaktů.    

Přiznám se, svým způsobem ulítávám na minimalismu, a proto mě potěšilo, že Cobook se neumístí do Docku, ale můžete ji mít v horním menu baru vedle ikon dalších aplikací jako je třeba Dropbox, Bowtie, OmniFocus apod.

Po kliknutí na ikonu v menu baru se vám rozbalí dlouhé menu se seznamem importovaných kontaktů. Nad menu je umístěno pole pro vyhledávání, ikony Edit módu a Nastavení. 

Můj seznam kontaktů je jednolitá šeď. U naprosté většiny nemám fotku, pouze jména, telefony, e-maily, weby, firmy a pozice v nich, občas fyzickou adresu. Že toho Cobook nabízí daleko více zjistíte hned po kliknutí na Edit mód u kontaktu.

V Edit módu naleznete standardní možnosti – opět telefony, e-maily webové adresy, ale třeba i pole pro spřízněné osoby. Celé to vypadá lehce, vzdušně, jednoduše a stejně tak to i funguje. A nové rozměry celý kontakt získá po propojení se sociálními sítěmi.

V nastavení Cobooku si můžete zvolit, se kterými sociálními sítěmi se chcete propojit. Osobně mám k těmto propojením velkou nedůvěru, velmi mě iritují hlášky různých aplikací, které svým uživatelům posílají zprávy na Twitter – Foursquare, Nike+, různé unfollow a follow sledovače apod. Tady to naštěstí nehrozí, vše odsouhlasujete a potvrzujete nebo odmítáte. Na výběr máte propojení s Facebookem, Twitterem, Google Contact, Google Voice, Linkedin a Xing. Po vybrání sítě zadáte své přístupové údaje a Cobook se ptá na úrověň propojení – manuální, automatickou – můžete třebas i importovat všechny kontakty ze své sítě Linkedin. 

Po najetí na jakýkoliv kontakt vidíte v jeho kartě např. Search Twitter, Search Linkedin (v mém případě zvolené sociální sítě). Po kliknutí např, na Linkedin aplikace dohledá dle jména v Linkedinu kontakt a nabídne vám možnost Add Contact. V případě, že najde vícero shodných jmen, Cobook vám dá na vybranou, které z nich spárovat s kontaktem. U kontaktů, které nemají fotku dokáže Cobook foto importovat z jejich Linkedin profilu. U propojení s Twitterem zobrazuje, zda daného člověka followujete, či nikoliv, u Facebooku zda jste přátelé.

Ke každému kontaktu si můžete např. přidat spřízněné osoby, ale třeba i tagy (#prace, #grafik, #redaktor #dluzimiprachy :) a dle nich pak i vyhledávat. Tagem se při importu stávají automaticky i skupiny, do kterých jste měli na Macu či iCloudu kontakty rozřazené. Tagy – hashtagy jsou velkou zbraní Cobooku.

Tento článek byl převzat se svolením našeho partnerského serveru iWoz.cz

A tagy podporuje i vyhledávání. Ve vyhledávání lze samozřejmě hledat kontakty, ale to je jen základ této funkce v Cobooku. Dále jde hledat i dle jednotlivých tagů např. #kolegové, #allcontacts a dle toho si seznam filtrova; zároveň můžete i zadávat nové tagy k zvolenému kontaktu. A nejen tagy, v podstatě celou funkcionalitu Edit módu můžete nahradit zadáváním ke kontaktu skrze psaní ve vyhledávání – telefony, e-maily, webové adresy… 

Cobook je pro mě aplikací, jakou jsem pro správu kontaktů hledal a která mě baví. Je to rychlá a přehledná aplikace se synchronizací se standardním adresářem v OS X a intuitivním ovládáním, které dávají nové dimenze spolupráce a importy dat ze sociálních sítí a ovládání skrze Pole vyhledávání potěší nejednoho geeka. Navic umožnuje přímé volání kontaktům skrze Skype nebo Facetime, pohým kliknutím na ikonu.

A co je třešničkou na dortu, Cobook je zdarma a najdete jej v Mac App Store :)

Autor článku
Jiří Hiemer

Kapitoly článku