Domů » Bleskovky » Chromebooky bude zřejmě možné odemykat chytrým telefonem

Chromebooky bude zřejmě možné odemykat chytrým telefonem

Pokusů, jak zabezpečit uživatelský účet na notebooku, bylo provedeno v historii spousty, od klasického psaného hesla, přes snímání otisků prstů až po rozeznávání obličeje pomocí vestavěné kamery. Google nyní koketuje s myšlenkou, že by se počítače, na nichž je nainstalován systém Chrome OS, mohly odemykat pomocí přiloženého smartphonu.

  

Funkce se jmenuje Easy Unlock a má zajistit odemknutí Chromebooku v případě, že se uživatelův chytrý telefon nachází v jeho blízkosti. Alespoň to vyplývá z nálezu ve vývojářské verzi tohoto systému, v němž je tato funkce defaultně vypnuta, ale lze ji aktivovat pomocí příkazu: //flags/#enable-easy-unlock. Po restartu zařízení je k dispozici nabídka pro přihlášení, bohužel však podle uživatelů celý proces ztroskotá na vyhledávání mobilního telefonu.

 

Není totiž jasné, jakým způsobem má být párování mezi těmito zařízeními provedeno, nejpravděpodobnější variantou je Bluetooth nebo Wi-Fi. Zřejmě bude zapotřebí speciální aplikace pro systém Android, ta ale v současné době není k dispozici.

    

Pochopitelně ve vzduchu visí otázka bezpečnosti. Bude-li zapotřebí po spárování obou zařízení ověřit identitu uživatele sekundárním způsobem, například na displeji mobilního telefonu, bude možná jednodušší zůstat u klasického hesla přímo v Chromebooku. Nebude-li sekundární ověření nutné, bude nošení smartphonu v blízkosti vašeho Chromebooku nebezpečné stejně, jako mít napsaný PIN na kreditní kartě. Jelikož se však jedná o velice brzký nález, nezbývá nám, než čekat na další vývojářskou verzi systému a na novinky, které se v ní v souvislosti s touto funkcí objeví.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Google už neví coby, tak vymýšlí blbosti. Mým osobním požadavkem na HW v notebooku je čtečka otisků prstů. Jinak už si PC nedovedu představit.

  Mobil mám hůře zabezpečený (a je snažší odkoukat heslo, pak ukrást mobil a odemykat si s ním, co člověk chce), takže tohle nevidím jako dobré řešení…

  • Vy preferujete čtečku otisků, takže ostatní je blbost. Mě to zase přijde celkem zajímavá věc, protože když přijdu domů tak telefon pokládám vedle PC. Kdyby se mi automaticky zapnul, nebo odemknul tak bych to uvítal.

  • VNAVRÁTIL: Tady je ještě jeden problém – on to nevymyslel Microsoft. Proto „nevidí jako dobré řešení“.

  • v poslední větě mi vypadlo „to“, správně:

   Proto to „nevidí jako dobré řešení“.

  • No jo, jenže doma mi zas tak moc o bezpečnost nejde. Zpravidla se tam vyskytují důvěryhodní lidé (alespoň by měli). Ale co třeba taková kavárna nebo někde ve vlaku? Odskočím si na WC a protože to je hned za zdí, tak bude počítač odemčený? Trochu hloupé, ne?

 2. Za mně se jedná o dobrou funkci. Na podobném principu dnes pracují platby na internetu (PC + verifikační SMS), tak proč ne odemykání PC.

  Přijdu domů, telefon se přihlásí do domácí WIFI a PC je odemčen, ideálně by mohl třeba i nastartovat (nějakou volbou v mobilu).

  Naopak, pokud bych doma nebyl, nikdo by se nemohl dostat do PC.

 3. stačí se podívat na aplikaci Knock to Unlock pro iPhony, která už existuje nějaký pátek a podle které to Google obšlehne. Je to perfektní věc

 4. Hmm, kdysi jsem pod Windows pouziva Bluetooth Lock – nebylo to ani pohodlne, ani bezpecne. Umel bych si to predstavit s NFC, ale tam to zas neni vazane na mobil. Kdo vi, co nakonec z Googlu vypadne – dulezite je, aby to bylo dotazene.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).