Chromebook Pixel od Google přichází v druhé generaci: Nabijete jej přes jeden ze dvou USB typu C

Google po více než dvou letech vylepšil svoji vlastní vlajkovou loď mezi Chromebooky, model Pixel. Slovo vylepšil je zcela na místě, neboť se od svého předchůdce liší spíše ve vnitřní výbavě, navenek vypadá totožně jako předchozí generace, přesto je možné najít několik rozdílů.

  

Tím prvním je tloušťka celého zařízení, která poklesla z 16,2 na 15,3 mm, hmotnost však zůstává na hodnotě 1,5 kg. Tělo je stejně jako u první generace z hliníku. Na hranách zařízení došlo k obměně portů – mini display port nahradila dvojice nových oboustranných USB typu C, kterou doplňují dvě standardní USB 3.0, sluchátkový jack a čtečka SD karet. Pro nabíjení notebooku slouží právě nová USB typu C, přičemž máte na výběr, zda si vyberete port umístěný vlevo nebo vpravo. Na rozdíl od nového MacBooku od Applu vám ale zůstane ještě spousta zdířek pro připojení periferii.   

 

Stejně jako se neměnil design, neměnila se ani velikost, stále se jedná o notebook s dotykovým 12,85″ displejem o vysokém rozlišení 2 560 × 1 700 pixelů. Procesor Intel Core i5 Ivy Bridge byl nahrazen novějšími Broadwelly, a to buď dvoujádrovým Core i5 s taktem 2,2 GHz a 8 GB RAM, nebo dvoujádrovým Core i5 s taktem 2,4 GHz a 16 GB operační paměti. Vnitřní úložiště zůstává variantně na kapacitách 32 nebo 64 GB a v ceně je 1 TB místa na Google Disku na tři roky. Přecijen Chrome OS je především cloudový systém. 

Pixel 2 si ponechává podsvícenou klávesnici, multidotykový skleněný touchpad i HD webkameru. Poměrně zásadní změna se odehrála v oblasti výdrže, Google uvádí 12 hodin provozu, což je oproti pěti hodinám první generace zásadní nárůst. Vybitý notebook je navíc možné nabít za 15 minut pro další dvě pracovní hodiny.

   

Ač se jedná „pouze“ o Chromebook, Google si jej nechá řádně zaplatit. Varianta s procesorem Core i5 přijde na tisíc dolarů (26 tisíc Kč bez DPH), vybavenější model s Core i7 bude stát 1 299 USD (33 600 Kč bez DPH). Dostupnost bude zprvu omezena na území USA a Velké Británie.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku