Domů » Články » Chorvatsko nesmí chybět. Češi vyměnili exotické destinace za dovolené v sousedních státech

Chorvatsko nesmí chybět. Češi vyměnili exotické destinace za dovolené v sousedních státech

Omezení pohybu a riziko nákazy zahýbalo s dovolenkovými preferencemi obyvatel Česka. Češi si nenechali vzít svůj Jadran a do Chorvatska se proti loňsku vydalo jen o třetinu méně turistů. V případě Itálie, Řecka či Španělska je ale propad už tříčtvrtinový. A téměř k nule spadly exotické destinace jako Turecko, Tunisko nebo Egypt. Nahradili je zřejmě naši sousedé – vzrostl počet českých zákazníků na Slovensku a v Polsku.

  • za první dva červencové týdny o 13 % SIM karet v zahraničí méně než vloni
  • Tunisko, Egypt, Srbsko – propad téměř o 100 %
  • naopak více turistů zamířilo na Slovensko a do Polska

V prvních dvou prázdninových týdnech jsme registrovali o 13% SIM karet v zahraničí méně než ve stejném období loňského roku. Výraznější změny jsou patrné v samotné struktuře letních destinací,“ říká Adéla Ráčková, manažerka oddělení Big data a pokročilá analytika. Seznam nejčastějších pěti destinací podle počtu SIM zůstal proti loňsku stejný, jen se změnilo jejich pořadí.

more chorvatsko cestovani dovolena

Počet lidí mířících do Německa se v podstatě nezměnil, a tato země si udržela první příčku. Na druhé místo se letos prodralo právě Slovensko, které přilákalo o 7 % více Čechů, polepšilo si také Polsko, kde se návštěvnost z naší země zvedla o 51 %. U Rakouska pokles o 12 % znamenal sestup na čtvrtou příčku. Pro Chorvatsko třetinový pokles přinesl jistotu, že i letos žebříček TOP 5 uzavře odspodu.

Top 5 zemí podle počtu SIM karet T-Mobile v první polovině července

rok 2019 rok 2020
1. Německo 1. Německo
2. Rakousko 2. Slovensko
3. Slovensko 3. Polsko
4. Polsko 4. Rakousko
5. Chorvatsko 5. Chorvatsko

Zatímco k našim sousedům se tedy v prvních červencových dnech vydal srovnatelný či dokonce vyšší počet cestujících, a ani na Jadran Češi nezanevřeli, další oblíbené přímořské destinace se musely vypořádat s výrazným odlivem našich turistů. Do Řecka a Španělska jich zamířilo o 78 % méně, do Itálie pak o 75 %. Ještě výraznější propad zaznamenalo Portugalsko (85 %) a Turecko (95 %), Tunisko a Egypt spadly téměř o 100 %.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments